Anwil napisał nową kartę w swojej historii. Matthews i Dykes kluczowi też w Europie

Anwil Włocławek ma za sobą debiut w European North Basketball League. Na inaugurację ekipa Przemysława Frasunkiewicza pokonała gospodarza "bańki", drużynę łotewską Valmiera Glass Via 86:69.

Krzysztof Kaczmarczyk
Kyndall Dykes WP SportoweFakty / Rafał Sobierański / Na zdjęciu: Kyndall Dykes
European North Basketball League powstała w tym sezonie, a Anwil Włocławek jest jedynym polskim zespołem, który bierze w nich udział.

Rozgrywki zainaugurowane zostały we wtorek w łotewskiej Valmerii - to tutaj odbywa się pierwszy zamknięty turniej, bo organizatorzy postawili na "bańki".

Włocławianie przystępowali do starcia z gospodarzami w roli faworytów i z roli tej wyszli obronną ręką tym samym dobrze reagując na pierwszą porażkę w Energa Basket Lidze.

Decydująca dla losów meczu okazała się niejako końcówka pierwszej połowy. Od stanu 30:33 "Rottweilery" zaliczyły serię 11:0. Po zmianie stron gospodarze długo byli w kontakcie, ale finalnie podopieczni Przemysława Frasunkiewicza nie tylko nie dali sobie wyrwać triumfu, ale też odskoczyli na bezpieczną odległość.

Ciosem dla gospodarzy mogło być niesamowite trafienie najlepszego na parkiecie Kyndall Dykes, który tuż przed końcową syreną trzeciej kwarty trafił niemal z połowy boiska. Finalnie zakończył pojedynek z dorobkiem 21 punktów (9/13 z gry), 3 zbiórek i 3 asyst.

Decydująca część to już spokojny "odjazd" włocławian, którzy do końca kontrolowali już wynik powiększając przewagę. Oprócz Dykesa na wyróżnienie - tradycyjnie już - zasłużył Jonah Mathews - jego linijka statystyczna to 19 "oczek", 7 asyst, 6 zbiórek i 5 przechwytów. Psuje ten obraz tylko... 6 strat.

Dla włocławian nie był to jedyny mecz podczas tej bańki. W środę o godzinie 15:00 zmierzą się z estońskim zespołem Tartu Ulikool Maks & Moorits. - Trzeba kombinować, jeśli gra się dwa mecze dzień po dniu. Tylko Kyndall Dykes przebywał dziś na boisku nieco zbyt długo, ale myślę, że na jutro będzie gotowy - stwierdził po meczu Frasunkiewicz (za kkwloclawek.pl).

Anwil Włocławek - Valmiera Glass Via 86:69 (16:19, 25:14, 18:20, 27:16)

Anwil: Kyndall Dykes 21, Jonah Matthews 19, Kavel Bigby-Williams 12, Luke Petrasek 11, James Bell 10, Kamil Łączyński 5, Maciej Bojanowski 3, Alex Olesinski 3, Sebastian Kowalczyk 2, Marcin Woroniecki 0, Rafał Komenda 0.

Valmiera: Viktors Iljins 19, Edgars Kaufmanis 13, C.J. Carter 11, Karlis Apsitis 5, Janis Kaufmanis 5, Janis Engers 5, Janis Liepins 5, Ervins Jonats 3, Klavs Dubults 2, Kristers Elksnitis 1.