Pierwszy raz PGE Turowa. Najlepszy mecz w sezonie podkoszowego Górnika Trans.eu

Historyczny moment w odbudowie PGE Turowa Zgorzelec. Sukcesywnie wzmacniany zespół odniósł pierwsze zwycięstwo w Suzuki I lidze. Wygrywały też drużyny z czołówki, a swój najlepszy mecz w sezonie rozegrał Damian Cechniak z Górnika Trans.eu Wałbrzych.

Patryk Neumann
Damian Cechniak Materiały prasowe / Dawid Wojcikowski / Na zdjęciu: Damian Cechniak
Na 10 porażkach skończyła się fatalna seria PGE Turowa. Ekipa ze Zgorzelca zwyciężyła 80:75, a pierwszym pokonanym przez nią zespołem okazał się AZS UMCS Start II. Koszykarze z Lublina fatalnie radzą sobie na wyjazdach (1-6) i potwierdzili to w 12. kolejce. W Zgorzelcu zaczęli od prowadzenia 18:8. Później gospodarze uzyskali 12 "oczek" przewagi (53:41). Oni również dali się dogonić, ale świetnie finiszowali (seria 7:1). Największą statystyczną różnicą były rzuty wolne (26/29 przy 11/18 rezerw klubu z Energa Basket Ligi).

Doświadczony Bartosz Bochno zdobył dla PGE Turowa 18 punktów (10/11 z rzutów wolnych) i rozdał sześć asyst. Ważnymi postaciami byli też Kacper Traczyk - 15 punktów, sześć zbiórek i pięć asyst oraz pozyskany w tym tygodniu z Kinga Szczecin Michał Marek - 14 "oczek", osiem zbiórek i trzy bloki. Double-double skompletował Maciej Marcinkowski - 10 punktów i 11 zbiórek, a po drugiej stronie blisko triple-double był Krzysztof Wąsowicz - 15 punktów, 10 zbiórek i osiem asyst.

Górnik Trans.eu Wałbrzych miał trudne momenty, ale zatrzymał SKS Starogard Gdański i zwyciężył 87:65. Gospodarze świetnie zaczęli (prowadzenie 26:16 i 10/14 celnych prób z gry). Z kolejnych 10 rzutów trafili tylko jeden i dali się dogonić, ale jeszcze w drugiej kwarcie łatwo odskoczyli (46:32). Szczególnie w trzeciej kwarcie ponownie mieli problem ze zdobywaniem punktów, ale przyjezdni kompletnie tego nie wykorzystali.

Hubert Pabian trafił 4/5 prób z dystansu. Skrzydłowy Górnika Trans.eu do 17 "oczek" dołożył 10 zbiórek i pięć asyst. Warto też odnotować najlepszy występ w sezonie Damiana Cechniaka - 15 punktów (7/9 z gry). Środkowy w żadnym ze wcześniejszych spotkań nie zdobył nawet 10 "oczek". Dla SKS-u po 14 punktów rzucili Witalij Kowalenko i Tymon Szymański.

Niepokonana u siebie Sensation Kotwica Kołobrzeg nie zwalnia tempa. W sobotę zdemolowała kolejnego przeciwnika wygrywając z Księżakiem Łowicz 104:73. W popisowej pierwszej połowie gospodarze zdobyli 60 punktów (13/18 za dwa i 11/19 za trzy). Po zmianie stron tak dobrze nie było, ale różnica i tak wzrosła rekordowo do 38 "oczek" (99:61). Damian Pieloch trafił 8/11 prób z gry i zdobył 19 punktów, a 18 "oczek" dołożył Remon Nelson. W Księżaku Double-double skompletował Michał Jankowski - 12 punktów (4/14) i 10 zbiórek.

Decka Pelplin odniosła trzecie zwycięstwo z rzędu. Szansę na identyczną serię zmarnowało Miasto Szkła Krosno. Goście w drugiej kwarcie prowadzili 28:18, ale jeszcze przed przerwą dali się wyprzedzić (34:33). Mecz w Pelplinie był długo wyrównany (68:68), ale zdecydowanie lepiej finiszowali gospodarze i zwyciężyli 78:70.

Trafili oni więcej rzutów wolnych (23/28 przy 12/20 Miasta Szkła) oraz dziewięć "trójek" przy czterech przeciwnika. Indywidualnie wyróżnili się Mateusz Kaszowski - 21 punktów, sześć zbiórek i pięć asyst oraz Julian Jasiński z Miasta Szkła - 20 "oczek" (8/9 za dwa) i 12 zbiórek.

Weegree AZS Politechnika Opolska również odrobiła 10 punktów straty (23:33) i pokonała MKKS Żak Koszalin 88:76. Potężna różnica była przede wszystkim na linii rzutów wolnych (26/32 przy 4/8 przyjezdnych). Dominik Rutkowski do 22 punktów dołożył dziewięć zbiórek i cztery asysty.

W zespole gospodarzy 11 zbiórek miał Michał Jodłowski, a 13 asyst rozdał Jakub Kobel. Dla Żaka 23 punkty (7/7 za dwa i 3/7 za trzy) rzucił Jakub Dłoniak, a 21 "oczek" (9/20 z gry), osiem zbiórek i pięć asyst dodał Fineto Lungwana. Goście byli znacząco osłabieni, bo zagrali bez Darrella Harrisa, Marcina Zarzecznego, Konrada Koziorowicza i Mateusza Prycia.

Dziki Warszawa doznały szóstej porażki z rzędu. W Krakowie przegrały 58:75. Dla AZS AGH było to szóste zwycięstwo w sezonie. Gospodarze na początku trzeciej kwarty prowadzili 50:28. Później stracili 15 punktów z rzędu, ale to był ich jedyny kryzysowy moment. Goście popełnili 21 strat przy 13 przeciwnika. Trafili też tylko 5/20 prób za trzy punkty i 13/21 rzutów wolnych.

AZS AGH pudłował w tym elemencie jeszcze bardziej wykorzystując tylko 7/17 prób. Połowę tych pudeł miał Wojciech Fraś, który trafił 2/7 rzutów wolnych, ale i tak zdobył 12 punktów.
To wspólnie z Kacprem Majką i debiutującym Szymonem Pawlakiem (trafił do AZS AGH z Górnika Trans.eu) był najlepszy wynik wśród gospodarzy. Dla Dzików 25 punktów (8/12 z gry i 6/6 z rzutów wolnych) zdobył Bartosz Majewski.

Wyniki sobotnich spotkań 12. kolejki Suzuki I ligi:

Górnik Trans.eu Wałbrzych - SKS Starogard Gdański 87:65 (29:25, 20:13, 12:11, 26:16)

Górnik Trans.eu: Pabian 17, Cechniak 15, Jakóbczyk 13, Dymała 12, Kruszczyński 10, Durski 8, Zywert 8, Ratajczak 4, Jeziorowski 0.

SKS: Kowalenko 14, Tymon Szymański 14, Ryżek 10, Stryjewski 8, Ćwikliński 7, Pietras 6, Burczyk 4, Ebertowski 2, Albert Szymański 0.

Decka Pelplin - Miasto Szkła Krosno 78:70 (9:11, 25:22, 20:23, 24:14)

Decka: Kaszowski 21, Kulis 16, Konopatzki 9, Sączewski 9, Szczepanik 8, Pułkotycki 6, Shcherbatiuk 3, Wąsowicz 3, Leśniczak 2, Michałek 1.

Miasto Szkła: Jasiński 20, Vaulet 13, Oczkowicz 10, Śpica 8, Krzywdziński 7, Dawdo 4, Ciesielski 3, Sobiech 3, Rompa 2.

Weegree AZS Politechnika Opolska - MKKS Żak Koszalin 88:76 (20:22, 21:24, 23:13, 24:17)

Weegree AZS Politechnika: Rutkowski 22, Kaczmarzyk 17, Kiwilsza 14, Wilk 12, Jodłowski 7, Kobel 6, Skiba 6, Kapuściński 2, Piszczatowski 2, Lewiński 0.

Żak: Dłoniak 23, Lungwana 21, Tomaszewski 7, Czubak 6, Sewioł 6, Szewczyk 5, Czyż 4, Naczlenis 4.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - KS Księżak Łowicz 104:73 (27:17, 33:18, 23:19, 21:19)

Sensation Kotwica: Pieloch 19, Nelson 18, Jakubiak 14, Wyszkowski 11, Itrich 9, Kurpisz 9, Wieczorek 9, Długosz 8, Śmigielski 7, Chac 0, Kolasiński 0.

Księżak: Dawdo 14, Jankowski 12, Kobus 12, Fatz 10, Motel 9, Kowalski 7, Robak 4, Świderski 3, Stanios 2, Dylik 0, Kramarz 0.

PGE Turów Zgorzelec - AZS UMCS Start II Lublin 80:75 (13:22, 26:11, 23:20, 18:22)

PGE Turów: Bochno 18, Traczyk 15, Marek 14, Heliński 12, Fudziak 11, Marcinkowski 10, Maciejak 0, Morawski 0.

AZS UMCS Start II: Stopierzyński 17, Obarek 16, Myśliwiec 15, Wąsowicz 15, Pszczoła 6, Ciechociński 3, Ziółko 2, Nycz 1.

AZS AGH Kraków - Dziki Warszawa 75:58 (20:12, 25:16, 10:17, 20:13)

AZS AGH: Fraś 12, Majka 12, Pawlak 12, Wydra 11, Dyrda 8, Leszczyński 8, Zmarlak 7, Rojek 5, Matyja 0, Pieniążek 0, Pruefer 0.

Dziki: Majewski 25, Nowakowski 10, Kopycki 7, Grochowski 5, Kuźkow 5, Wieluński 4, Piliszczuk 2, Groth 0, Janik 0, Żeleźniak 0.