Osłabiony Rawlplug Sokół zdominował hit. Nowy lider to wykorzystał

Nie było emocji w hicie 15. kolejki. Rawlplug Sokół Łańcut wygrał wszystkie kwarty i cały mecz z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 101:76. Ten wynik wykorzystała Sensation Kotwica Kołobrzeg, czyli nowy lider Suzuki I ligi.

Patryk Neumann
Remon Nelson (numer 9) WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: Remon Nelson (numer 9)
Rawlplug Sokół Łańcut trafił 21/30 prób za dwa i 15/38 za trzy punkty. Spudłował tylko jeden rzut wolny. Miał też przewagę w zbiórkach (36:30) i asystach (28:18). Do tego popełnił tylko 10 strat przy 18 przeciwnika. Gospodarze zdobyli 15 punktów z rzędu na przełomie pierwszej i drugiej kwarty. Później tylko na chwilę pozwolili się zbliżyć (58:52). To wszystko bez Jacka Jareckiego, Rafała Kulikowskiego i Bartosza Czerwonki.

Pozytywnie zaskoczyli jednak Michał Lis (4/6 za trzy), Mateusz Szczypiński i Mateusz Bręk (16 punktów, 6/7 z gry). Marcin Nowakowski miał po 12 punktów i asyst, a Filip Struski po 10 "oczek" i zbiórek. Skuteczny był też Wojciech Pisarczyk. W Górniku Trans.eu 16 punktów rzucił bezbłędny Damian Cechniak (7/7 z gry). Miał też sześć zbiórek. Wracający po raz czwarty do klubu z rodzinnego miasta Piotr Niedźwiedzki zdobył siedem punktów.

Po raz pierwszy w sezonie liderem tabeli została Sensation Kotwica Kołobrzeg, która ma również bilans 12-2, ale zdecydowanie lepszy stosunek małych punktów. Nadmorska ekipa wygrała we Wrocławiu z TBS Śląskiem 88:87. Goście w pierwszej połowie mieli osiem punktów przewagi, ale później przegrywali nawet 43:54. Gospodarze jeszcze dwie minuty przed końcem prowadzili 87:80.

"Trójkami" odpowiedzieli Patryk Wieczorek i Wojciech Jakubiak, a rzuty wolne wykorzystał Remon Nelson. Przez ostatnią niemal minutę wynik już się nie zmienił. Zdobywca decydujących punktów skończył mecz z 30 "oczkami" (8/12 z gry i 10/11 z rzutów wolnych) oraz pięcioma asystami. W TBS Śląsku Sebastian Bożenko miał 26 punktów i dziewięć asyst, a Szymon Tomczak skompletował double-double (12 punktów i 11 zbiórek).

Weegree AZS Politechnika wygrała z Miastem Szkła 72:61. Koszykarze z Opola świetnie grają u siebie (8-1), a ekipa z Krosna pozostała z tylko jednym wyjazdowym zwycięstwem. Trudno o sukces trafiając 3/16 prób z dystansu. Dla gospodarzy 16 "oczek" zdobył Jakub Kobel, a Szymon Kiwilsza do 11 punktów dodał 12 zbiórek i dwa bloki.

AZS UMCS Start II Lublin obronił swoją twierdzę. W meczu z WKK Wrocław (83:67) odniósł szóste domowe zwycięstwo w sezonie. Gospodarze w pierwszej połowie roztrwonili niemal całą 15-punktową przewagę. Po zmianie stron jednak ponownie odskoczyli nawet na 24 punkty. Bartłomiej Pelczar zdobył 25 punktów (6/11 za trzy). Wspierali go Karol Obarek i Damian Jeszke, który do 14 "oczek" dołożył osiem zbiórek i cztery asysty. Dla przyjezdnych 15 punktów i osiem zbiórek uzyskał Jakub Patoka.

Dziki Warszawa wygrały z Decką Pelplin 71:65 i wyprzedziły ją w tabeli. Obie ekipy mają bilans 5-9. Świetny mecz w zespole gospodarzy rozegrał Przemysław Kuźkow. Zdobył 24 punkty (10/13 z gry w tym 4/5 za trzy). Miał też osiem zbiórek, cztery asysty, trzy przechwyty i dwa bloki. Dla gości 17 "oczek" rzucił Dawid Sączewski.

Rywala w tabeli również dogonił Żak Koszalin. To był wielki pościg. Goście odrobili 13 punktów, a mecz z SKS-em Starogard Gdański zakończyli serią 14:1 i zwycięstwem 82:75. Jakub Dłoniak zdobył 27 punktów. Trafił po 5/6 prób za dwa oraz trzy. Fineto Lungwana dołożył 19 "oczek", a Darrell Harris miał 14 zbiórek. Dla gospodarzy Filip Stryjewski rzucił 20 punktów.

Znicz Basket Pruszków zaczął od prowadzenia 28:18. Mecz z AZS AGH Kraków skończył również serią ośmiu punktów. To jednak nic nie dało, bo goście zwyciężyli wysoko (86:68). Wojciech Fraś uzyskał 19 punktów i siedem zbiórek. Wracający po dłuższej przerwie w zespole gospodarzy Szymon Walczak zdobył 15 "oczek".

PGE Turów Zgorzelec długo się trzymał w Łowiczu, ale druga połowa zdecydowanie dla Księżaka, który zwyciężył 97:76. Do czwartego zwycięstwa w sezonie gospodarzy poprowadził znakomity duet. Michał Jankowski zdobył 31 punktów (10/15 z gry w tym 6/9 za trzy). Piotr Robak dołożył 22 punkty (7/9 za dwa) i 12 zbiórek. Debiutujący w PGE Turowie Filip Pruefer miał 12 punktów i siedem zbiórek.

Wyniki 15. kolejki Suzuki I ligi:

AZS UMCS Start II Lublin - WKK Wrocław 83:67 (32:20, 10:19, 29:10, 12:18)

AZS UMCS Start II: Pelczar 25, Obarek 16, Jeszke 14, Wąsowicz 12, Myśliwiec 6, Nycz 6, Gospodarek 4, Barnuś 0, Ciechociński 0, Grzesiak 0, Pszczoła 0, Ziółko 0.

WKK: Patoka 15, Ochońko 13, Madray 12, Prostak 11, Chrabota 9, Jędrzejewski 4, Wilczek 3, Kubiak 0, Matusiak 0, Wątroba 0.

Weegree AZS Politechnika Opolska - Miasto Szkła Krosno 72:61 (21:21, 23:16, 14:12, 14:12)

Weegree AZS Politechnika: Kobel 16, Rutkowski 14, Kiwilsza 11, Krefft 11, Wilk 8, Piszczatowski 5, Skiba 5, Lewiński 2, Jodłowski 0, Kapuściński 0.

Miasto Szkła: Janik 13, Ciesielski 11, Jasiński 8, Szymański 8, Oczkowicz 7, Rompa 6, Sobiech 6, Dawdo 2.

KS Księżak Łowicz - PGE Turów Zgorzelec 97:76 (25:25, 21:20, 34:22, 17:9)

Księżak: Jankowski 31, Robak 22, Fatz 12, Kobus 12, Dawdo 9, Motel 6, Stanios 3, Kowalski 2, Krzywdziński 0, Świderski 0.

PGE Turów: Fudziak 14, Marek 13, Pruefer 12, Bochno 11, Traczyk 10, Heliński 9, Stępień 6, Maciejak 1.

TBS Śląsk II Wrocław - Sensation Kotwica Kołobrzeg 87:88 (13:13, 18:18, 36:35, 20:22)

TBS Śląsk II: Bożenko 26, Marchewka 18, Zagórski 15, Tomczak 12, Sitnik 5, Leńczuk 4, Wójcik 4, Góreńczyk 3, Strzępek 0.

Sensation Kotwica: Nelson 30, Jakubiak 18, Pieloch 10, Wieczorek 10, Długosz 8, Śmigielski 6, Itrich 4, Kurpisz 2.

Rawlplug Sokół Łańcut - Górnik Trans.eu Wałbrzych 101:76 (25:15, 26:20, 29:22, 21:19)

Rawlplug Sokół: Pisarczyk 17, Szczypiński 17, Bręk 16, Lis 16, Wrona 13, Nowakowski 12, Struski 10, Płowy 0.

Górnik Trans.eu: Cechniak 16, Pabian 12, Dymała 10, Zywert 9, Durski 7, Niedźwiedzki 7, Jakóbczyk 6, Ratajczak 6, Kruszczyński 3, Jeziorowski 0, Malesa 0.

Dziki Warszawa - Decka Pelplin 71:65 (22:20, 18:13, 13:13, 18:19)

Dziki: Kuźkow 24, Nowakowski 14, Majewski 12, Grochowski 11, Piliszczuk 4, Łączyński 3, Mościcki 2, Kopycki 1, Groth 0.

Decka: Sączewski 17, Kaszowski 15, Szczepanik 14, Michałek 6, Pułkotycki 6, Konopatzki 5, Kulis 2, Leśniczak 0, Shcherbatiuk 0, Wąsowicz 0.

SKS Starogard Gdański - MKKS Żak Koszalin 75:82 (20:16, 27:22, 18:18, 10:26)

SKS: Stryjewski 20, Ryżek 14, Ćwikliński 8, Śpica 8, Szymański 7, Kowalenko 6, Sadło 5, Pietras 4, Burczyk 3.

Żak: Dłoniak 27, Lungwana 19, Tomaszewski 14, Zarzeczny 8, Harris 5, Sewioł 5, Naczlenis 2, Szewczyk 2, Czyż 0, Pryć 0.

Znicz Basket Pruszków - AZS AGH Kraków 68:86 (22:16, 13:30, 14:24, 19:16)

Znicz Basket: Walczak 15, Bodych 10, Uberna 10, Suliński 8, Adamczyk 7, Tokarski 7, Dębski 5, Kamiński 3, Kopciński 3, Sowa 0.

AZS AGH: Fraś 19, Majka 14, Wydra 14, Leszczyński 11, Lis 11, Pawlak 9, Zmarlak 8, Dyrda 0, Matyja 0, Orłowski 0, Pieniążek 0, Rojek 0.