Lider znowu to zrobił. Dogrywka z niespodzianką w Koszalinie

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut
WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: koszykarze Rawlplug Sokoła Łańcut

Wysoko przegrana pierwsza połowa i wielki powrót w drugiej? To już specjalność lidera Suzuki I ligi. Rawlplug Sokół Łańcut wygrał w ten sposób z PGE Turowem Zgorzelec 83:75. niespodzianki sprawiły Żak Koszalin oraz Znicz Basket Pruszków.

PGE Turów nie odniósł trzeciego zwycięstwa w sezonie, ale potwierdził, że w rundzie rewanżowej będzie niewygodnym rywalem dla wszystkich drużyn. Prowadzący w tabeli już z bilansem 16-2 Rawlplug Sokół zaczął, jak często w ostatnich meczach. W pierwszej połowie przegrywał nawet 30:43, a po 20 minutach 33:45.

Faworyt w trzeciej kwarcie odrobił straty, a później już nie wypuścił swojej szansy. Double-double w Rawlplug Sokole skompletowali Przemysław Wrona - 21 punktów (10/11 za dwa) i 12 zbiórek oraz Marcin Nowakowski - 15 "oczek" i 12 asyst. Dla PGE Turowa 16 punktów, po osiem zbiórek i asyst uzyskał Adrian Kordalski.

Żak w pierwszej rundzie przegrał w Tychach 84:85. W Koszalinie zrewanżował się GKS-owi wygrywając 94:93. W tym meczu sytuacja często się zmieniała. Goście na początku czwartej kwarty prowadzili 63:56. Później przegrywali 75:84. Po serii dziewięciu punktów doprowadzili jeszcze do dogrywki, ale po kolejnych pięciu minutach rywalizacji okazali się nieznacznie słabsi.

Marcin Tomaszewski zdobył dla Żaka 26, a Jakub Dłoniak 19 punktów. Darrell Harris do 13 punktów dołożył aż 15 zbiórek, a 15 "oczek" rzucił Fineto Lungwana. Po drugiej stronie 26 punktów uzyskał Maciej Koperski, a 22 Kacper Mąkowski.

W sąsiednim Kołobrzegu odbył się mecz czołowych drużyn. Emocji także nie zabrakło, a miejscowa Sensation Kotwica wygrała z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych 72:71. Obie drużyny odniosły po 13 zwycięstw, ale goście rozegrali o jeden mecz więcej. Oni mają lepszy bilans bezpośrednich spotkań, bo w Wałbrzychu wygrali 88:77.

Dla gospodarzy 18 punktów zdobył Damian Pieloch (4/8 za trzy). Nieskuteczny Remon Nelson (4/18) dołożył 13 "oczek" i osiem asyst, a debiutujący w nowej ekipie Witalij Kowalenko uzyskał osiem punktów i dziewięć zbiórek. W Górniku Trans.eu 19 punktów i siedem zbiórek miał Piotr Niedźwiedzki.

Niespodziankę sprawił Znicz Basket Pruszków, który pokazał, że do końca będzie walczył o utrzymanie. Zwycięstwo w meczu z Miastem Szkła Krosno (86:79) było jednak dopiero trzecim w sezonie. Gospodarze odrobili 11 punktów (12:23), a w końcówce sami mieli 11 "oczek" przewagi. Pięciu koszykarzy Znicza Basket zdobyło łącznie 79 punktów. Najwięcej Adrian Suliński - 18 (4/6 za trzy). Skuteczny Karol Dębski (7/8 z gry) dołożył 16 punktów i pięć zbiórek, a double-double - 14 "oczek" i 12 zbiórek osiągnął Łukasz Bodych. Po drugiej stronie 15 punktów i 11 zbiórek uzyskał Julian Jasiński.

Weegree AZS Politechnika Opolska świetnie zaczęła (13:4), ale później długo męczyła się z Księżakiem Łowicz. Gospodarze odjechali dopiero w czwartej kwarcie (25:9) i zwyciężyli 96:77. Z bilansem 13-5 umocnili się w czołówce Suzuki I ligi. Adam Kaczmarzyk zdobył dla nich 21 punktów (5/9 z gry i 8/8 z rzutów wolnych) oraz osiem zbiórek. Jakub Kobel skompletował double-double (11 "oczek" i 10 asyst). W Księżaku po 17 punktów rzucili Michał Jankowski i Arkadiusz Kobus.

Dziki Warszawa przegrały podobnie, jak tydzień wcześniej z Weegree AZS Politechniką. WKK Wrocław uległy również różnicą siedmiu punktów (67:74), a scenariusz meczu był niemal identyczny, bo gospodarze roztrwonili 16-punktową przewagę (27:11). Gości do cennego zwycięstwa poprowadzili Tomasz Prostak - 20 punktów i siedem asyst i Tomasz Ochońko, który dołożył 19 "oczek". Nick Madray osiągnął double-double - 15 punktów i 13 zbiórek. Miał również trzy bloki.

W ostatnim sobotnim meczu AZS UMCS Start II Lublin wygrał z SKS-em Starogard Gdański 95:88. Rezerwy klubu z Energa Basket Ligi pozostały jedyną niepokonaną ekipą u siebie. Tu też było ciekawie, choć gospodarze prowadzili 92:72. Ostatnich osiem minut przegrali 3:16, ale całej zaliczki nie roztrwonili. Mają nawet lepszy bilans bezpośrednich pojedynków, co przy przewadze dwóch zwycięstw nad SKS-em może mieć znaczenie.

Goście urządzili sobie strzelnicę w rzutach za trzy punkty. W tym elemencie mieli 18/39 przy 13/28 gospodarzy, ale za dwa mieli tylko 10/25. Karol Obarek z AZS UMCS Startu zdobył 35 punktów wykręcając indywidualnie zdecydowanie najlepszy wynik dnia. Trafił 5/5 prób za dwa, 6/9 za trzy i 7/8 rzutów wolnych. Dla SKS-u pięć "trójek" trafił Bartłomiej Karolak, który skończył z 23 punktami.

Wyniki sobotnich spotkań 19. kolejki Suzuki I ligi:

Weegree AZS Politechnika Opolska - KS Księżak Łowicz 96:77 (28:28, 20:19, 23:21, 25:9)

Weegree AZS Politechnika: Kaczmarzyk 21, Rutkowski 18, Kiwilsza 12, Kobel 11, Krefft 10, Jodłowski 8, Wilk 7, Piszczatowski 4, Skiba 3, Kapuściński 2, Salkiewicz 0.

Księżak: Jankowski 17, Kobus 17, Robak 12, Motel 11, Fatz 8, Krzywdziński 5, Dawdo 4, Stanios 3, Kramarz 0.

MKKS Żak Koszalin - GKS Tychy 94:93 (26:22, 13:15, 15:20, 30:27, d. 10:9)

Żak: Tomaszewski 26, Dłoniak 19, Lungwana 15, Harris 13, Zarzeczny 8, Szewczyk 4, Czubak 3, Czyż 2, Pryć 2, Sewioł 2, Naczlenis 0.

GKS: Koperski 26, Mąkowski 22, Trubacz 15, Krajewski 12, Tyszka 9, Stankowski 7, Ziaja 2, Chodukiewicz 0, Nowak 0.

Rawlplug Sokół Łańcut - PGE Turów Zgorzelec 83:75 (19:29, 14:16, 28:17, 22:13)

Rawlplug Sokół: Wrona 21, Nowakowski 15, Lis 12, Bręk 11, Szczypiński 11, Struski 6, Pisarczyk 5, Formella 2, Kulikowski 0.

PGE Turów: Kordalski 16, Marek 14, Bochno 13, Traczyk 11, Stawiak 10, Pruefer 6, Heliński 3, Fudziak 2.

Dziki Warszawa - WKK Wrocław 67:74 (24:11, 8:19, 23:21, 12:23)

Dziki: Majewski 16, Grochowski 14, Kuźkow 12, Nowakowski 7, Łączyński 6, Komenda 4, Kopycki 4, Groth 2, Mościcki 2.

WKK: Prostak 20, Ochońko 19, Madray 15, Chrabota 8, Patoka 7, Jędrzejewski 5, Matusiak 0, Wątroba 0, Wilczek 0.

Znicz Basket Pruszków - Miasto Szkła Krosno 86:79 (12:15, 24:22, 26:19, 24:23)

Znicz Basket: Suliński 18, Walczak 17, Dębski 16, Bodych 14, Kamiński 14, Tokarski 6, Adamczyk 1, Czosnowski 0, Kopciński 0, Sowa 0.

Miasto Szkła: Jasiński 15, Dawdo 14, Janik 12, Ciesielski 10, Zaguła 9, Szymański 7, Oczkowicz 6, Sobiech 6, Gomułka 0, Rompa 0.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - Górnik Trans.eu Wałbrzych 72:71 (17:20, 19:19, 17:12, 19:20)

Sensation Kotwica: Pieloch 18, Nelson 13, Itrich 10, Jakubiak 9, Kowalenko 8, Wieczorek 7, Długosz 4, Śmigielski 3, Kurpisz 0.

Górnik Trans.eu: Niedźwiedzki 19, Pabian 14, Durski 10, Jakóbczyk 9, Dymała 6, Kruszczyński 5, Cechniak 4, Zywert 4, Ratajczak 0.

AZS UMCS Start II Lublin - SKS Starogard Gdański 95:88 (25:26, 26:15, 35:28, 9:19)

AZS UMCS Start II: Obarek 35, Ciechociński 18, Pelczar 14, Stopierzyński 11, Myśliwiec 9, Pszczoła 4, Gospodarek 2, Wąsowicz 2, Nycz 0.

SKS: Karolak 23, Ryżek 19, Szymański 13, Pietras 12, Burczyk 8, Ćwikliński 6, Sadło 4, Stryjewski 3.