Clippers ośmieszyli Lakers. Genialny Doncić. Durant wrócił do składu Nets

Działo się w nocy z czwartku na piątek w lidze NBA! Świetny Luka Doncić, popis Jaysona Tatuma, powrót Kevina Duranta i najbardziej jednostronne derby Los Angeles w tym sezonie.

Patryk Pankowiak
Na zdjęciu od lewej: Reggie Jackson i Ivica Zubac Getty Images / Ronald Martinez / Na zdjęciu od lewej: Reggie Jackson i Ivica Zubac
Derby, które znów padły łupem Clippers. Podopieczni Tyronn Lue po raz czwarty w tym sezonie pokonali Lakers, tym razem aż 132:111. Co szokujące, bilans tych drużyn w siedmiu ostatnich bezpośrednich meczach wynosi 7-0 na korzyść Clippers!

Reggie Jackson upokorzył rywali zza miedzy, zdobywając w czwartek 36 punktów. Kapitalnie dysponowany 31-latek miał ponadto osiem zbiórek oraz dziewięć asyst. Sześciu ich zawodników przekroczyło barierę dziesięciu zdobytych "oczek", a Clippers trafili przede wszystkim aż 17 na 27 oddanych rzutów za trzy.

Kluczowa była trzecia kwarta, która zakończyła się wynikiem 40:18 na korzyść umownych gospodarzy. Gracze trenera Lue wyszli wtedy na prowadzenie 106:81, które bez problemów utrzymali do końca spotkania. Ośmieszyli Lakers nawet bez swoich liderów: Kawhi Leonard, Paul George i Norman Powell pauzują przez urazy.

LeBron James spędził na parkiecie sporo, bo 37 minut, najwięcej w swoim zespole, ale nawet 26 punktów i osiem asyst, które zdobył, na niewiele się zdało. Lakers w ostatnich 14 występach, doznali aż 11 porażek, a po przerwie na Weekend Gwiazd nie wygrali jeszcze ani razu (0-4).

Russell Westbrook na pytanie, co sądzi o tym, że Clippers pokonali ich w tym sezonie cztery razy, odpowiedział: - Nic.

Ostatnie dni są dla Dallas Mavericks bardzo udane. Teksańczycy pokonali Golden State Warriors, Los Angeles Lakers, a teraz ponownie okazali się lepsi od drużyny z San Francisco. Triumfowali na własnym parkiecie 122:113, odnosząc 38. zwycięstwo.

Gwiazdor Warriors, Stephen Curry w czwartej kwarcie nie zdobył nawet punktu. Co więcej, nie oddał nawet rzutu. To pierwszy taki przypadek w historii, żeby Curry był na parkiecie w decydującej odsłonie, a nie rzucił chociażby raz w kierunku kosza. 33-latek zakończył czwartkowy mecz, notując 21 punktów.

Genialny był za to Luka Doncić, który zapisał przy swoim nazwisku 41 "oczek", 10 zbiórek i dziewięć asyst. Trafił 15 na 26 oddanych prób z pola.

Jeśli mowa o świetnych, czwartkowych występach, trzeba wspomnieć też o liderze Boston Celtics. Jayson Tatum 21 ze swoich 37 punktów rzucił w samej czwartej, decydującej kwarcie, a jego drużyna pokonała rewelacyjnych w tym sezonie Memphis Grizzlies 120:107.

- Chciałem być tylko pewny, że zszedłem mu z piep****** drogi - mówił w rozmowie z mediami o popisie Tatuma w czwartej kwarcie obrońca Celtics, Marcus Smart. - Daj robić temu chłopakowi, co potrafi najlepiej - dodawał.

Gwiazdor Grizzlies, Ja Morant uzbierał 38 punktów i siedem asyst, ale trafił zaledwie 13 na 29 oddanych prób z pola. Dla "Niedźwiadków" to dopiero 21. porażka w kampanii 2021/2022.

Kevin Durant wrócił do składu Brooklyn Nets po ponad półtora miesiącu przerwy, która była spowodowana urazem kolana i od razu wypadł bardzo solidnie, bo w 35 minut rzucił 31 punktów. Miami Heat mimo wszystko pokonali Nets 113:107.

Środkowy Edrice Adebayo uzbierał 30 "oczek", 12 zbiórek oraz sześć asyst. Wchodzący z ławki rezerwowych, Tyler Herro dodał 27 punktów (10/10 za 1). Drużyna z Florydy legitymuje się bilansem 42-22 i jest na szczycie Konferencji Wschodniej.