Co to był za kosmiczny mecz! Nie będzie trzeciego mistrzostwa z rzędu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Adam Warżawa / Na zdjęciu: Zawodniczki Pszczółki Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin

Koszykarki VBW Arki Gdynia nie obronią mistrzowskiego tytułu. Podopieczne Jeleny Skerović po szalonym meczu ponownie musiały uznać wyższość drużyny Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Tym razem rywalki wygrały 102:96... po dwóch dogrywkach.

Stało się! Nie będzie trzeciego z rzędu mistrzostwa Polski dla ekipy VBW Arki. W sobotę gdynianki po raz trzeci musiały uznać wyższość rywalek w półfinałach Energa Basket Liga Kobiet.

To spotkanie było zdecydowanie najbardziej wyrównane i trwało aż 50 minut!

Grające z nożem na gardle gdynianki po trzydziestu minutach przegrywały różnicą 10 "oczek", ale rzuciły się w szaloną pogoń. I tuż przed końcową syreną dopadły rywalki, gdy wielką "trójką" popisała się Marissa Kastanek.

Rozstrzygnięcia nie przyniosła również pierwsza dogrywka, chociaż obie drużyny miały swoje szanse. Najpierw Magdalena Szymkiewicz wykorzystała tylko jeden rzut wolny, potem Martina Fassina nie trafiła na zwycięstwo.

W kolejnych pięciu minutach przyjezdne zdołały już przechylić szalę na swoją korzyść. Arka prowadziła 92:90, ale wtedy kluczowe akcje wykończyła Aleksandra Stanacev. To jej rzut z dystansu podłamał gospodynie, a seria siedmiu punktów rozstrzygnęła pojedynek!

Lublinianki wygrały 102:96, zamknęły serię w trzech meczach i zagrają w upragnionym wielkim finale! Stanacev zakończyła zawody z dorobkiem 27 punktów (10/15 z gry) i 10 asyst. Double-double skompletowały też Natasha Mack i Kamiah Smalls.

Wśród pokonanych przełamać nie zdołała się Alice Kunek. MVP ubiegłorocznych finałów w 21 minut uzbierała 2 "oczka", mając 1/7 z gry (w całej serii 4/21!). Nie trudno zatem doszukać się, co było brakującym ogniwem...

Rywalem lublinianek w wielkim finale będzie ekipa BC Polkowice, która również w trzech meczach odprawiła drużynę PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski.

VBW Arka Gdynia - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 96:102 (16:24, 24:24, 17:19, 21:11, d. 10:10, 8:14)

Arka: Morgan Bertsch 26 (10 zb), Megan Gustafson 23 (10 zb), Marissa Kastanek 18, Pinelopi Pavlopoulou 8 (12 as), Ana-Marija Begić 7, Magdalena Szymkiewicz 5, Kamila Borkowska 4, Julia Bazan 3, Alice Kunek 2, Kamila Podgórna 0.

AZS UMCS: Aleksandra Stanacev 27 (10 as), Natasha Mack 26 (10 zb), Martina Fassina 19, Kamiah Smalls 17 (10 zb), Olga Trzeciak 6, Klaudia Niedźwiedzka 4, Ivana Jakubcova 3, Emilia Kośla 0, Aleksandra Kuczyńska 0, Natalia Kurach 0.

stan rywalizacji: 3:0 dla Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS, awans drużyny do finałów EBLK

Czy Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zostanie mistrzem Polski?