Dramat Katarzyny Zdziebło na MŚ w lekkoatletyce. Tak Polka straciła szanse na medal

Katarzyna Ździebło była w ścisłej czołówce chodu na 35 kilometrów na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Długimi chwilami nawet prowadziła. Niestety, Polka została zdyskwalifikowana za naruszenie techniki. Bardzo dobry start zaliczyła Olga Chojecka.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Katarzyna Ździebło podczas biegu na 35 kilometrów Getty Images / Shaun Botterill/ / Na zdjęciu: Katarzyna Ździebło podczas biegu na 35 kilometrów
Z samego rana, bowiem o godz. 7:00 wystartowały zmagania na o mistrzostwo świata w chodzie na 35 kilometrów. Na starcie oglądaliśmy trzy Polki, a srebrnego medalu sprzed roku broniła Katarzyna Zdziebło. O podium walczyły także Olga Chojecka oraz Agnieszka Ellward.

Stawka szybko się rozerwała, a co najważniejsze, w samej czołówce była Katarzyna Zdziebło. W grupie ośmiu osób, która szybko zbudowała dużą przewagę nad rywalkami, znajdowała się Polka, która nie ukończyła wyścigu na 20 kilometrów. W drugiej grupie, tuż za czołówką, była Olga Chojecka.

Katarzyna Zdziebło na trasie wyglądała bardzo dobrze. Po 10 kilometrach ucieczka liczyła 5 zawodniczek, bowiem z grupy odpadły Japonka, Brazylijka i Ukrainka. Widać było, że Zdziebło na trasie czuła się mocno i próbowała rozrywać grupę. Polka oskoczyła od rywalek na kilkanaście metrów.

ZOBACZ WIDEO: Ludzie Królowej #7. Nikola Horowska ozłocona. "Przeżywałam w tym roku trudne chwile"

Niestety, odbijało się to na technice dwukrotnej wicemistrzyni świata. Zdziebło już na 19. kilometrze miała dwa ostrzeżenia ze względu na naruszenie zasad chodu. Każde następne wiązało się z karą 3,5 minuty. To praktycznie eliminuje z walki o medal.

Polkę dopadł krótki kryzys, a to wykorzystała Maria Perez. Hiszpanka narzuciła swoje tempo i oderwała się od resztki stawki. Zaczęła gonić ją Peruwianka Kimberly Garcia Leon, która wyprzedziła naszą zawodniczkę. Zdziebło szła wraz z Greczynką i Chinką w grupce na miejscach 3-5.

Niestety, na 23. kilometrze nadeszła smutna wiadomość. Katarzyna Zdziebło dostała trzecie ostrzeżenie, co wiązało się z karą wynoszącą 3,5 minuty. Polka tym samym straciła realne szanse na miejsce w piątce. Wróciła jeszcze na trasę i miała szansę nawet na czołową dziesiątkę. Niestety, otrzymała czwarte ostrzeżenie, co skutkowało dyskwalifikacją.

Olga Chojecka zaliczyła znakomitą drugą część dystansu. Nasza reprezentantką dobrze rozłożyła siły i stopniowo pięła się w górę klasyfikacji. Ostatecznie zajęła bardzo wysokie, 8. miejsce i pobiła rekord życiowy czasem 2:46:48. Agnieszka Ellward zajęła 18. lokatę i też poprawiła życiówkę czasem 2:56:51.

Drugą część dystansu zdominowała Maria Perez, która pobiła rekord mistrzostw. Srebro wywalczyła obrończyni tytułu Kimberly Garcia Leon, która do zwyciężczyni straciła ponad 2 minuty. Brąz powędrował do Greczynki Antigoni Ntrismpioti.

Wyniki: 

1. Maria Perez (Hiszpania) 2:38:40 CR

2. Kimberly Garcia Leon (Peru) 2:40:52

3. Antigoni Ntrismpioti (Grecja) 2:43:22

------

8. Olga Chojecka (Polska) 2:46:48

18. Agnieszka Ellward (Polska) 2:56:51

Katarzyna Zdziebło (Polska) DQ

*artykuł aktualizowany


Czytaj więcej:
Natalia Kaczmarek ujawnia o co się modliła podczas finału. "Ścięło mnie"

Czy Katarzyna Ździebło zdobędzie medal na igrzyskach w Paryżu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×