Londyn pięć lat po "najbrudniejszych" zawodach lekkoatletycznych w historii. Dane porażają

Michał Fabian
Michał Fabian
Sześć na dziewięć

W marcu 2013 r. Alptekin została złapana na stosowaniu tzw. dopingu krwi. Wprawdzie tureckie władze lekkoatletyczne uniewinniły ją (po wcześniejszym zawieszeniu), ale IAAF (Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna) nie odpuściła tej sprawy. Skierowała ją do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. Ten zaś zdyskwalifikował Turczynkę do 2021 r. Alptekin straciła olimpijskie złoto, a także mistrzostwo Europy z 2012 r. - Złoto trafi do Gamze Bulut. Oczywiście pod warunkiem, że była czysta - pisały światowe media.

Nie była. Bulut została zawieszona w 2016 r., a powodem tej decyzji były nieprawidłowości w jej paszporcie biologicznym. To jednak nie koniec afer z udziałem finalistek biegu na 1500 m. Kolejne cztery zawodniczki także były - w mniejszym lub większym stopniu - powiązane z dopingiem. Meldonium stosowała Abeba Aregawi (Etiopia, zajęła 5. miejsce), zdyskwalifikowane zostały także: Natalia Kareiwa (Białoruś, 7. pozycja) oraz Jekatierina Kostecka (Rosja, 9. miejsce). Z kolei Rosjanka Tatiana Tomaszowa ma na koncie oszustwo sprzed lat. W 2008 r. została zawieszona za... fałszerstwo podczas oddawania do analizy próbek moczu. Dostarczyła próbkę pochodzącą od innej osoby.

Z pierwszej dziewiątki biegu na 1500 m zaledwie trzy zawodniczki nie były nigdy posądzane o stosowanie dopingu - mowa o trzeciej na mecie Maryam Yusuf Jamal (Bahrajn), szóstej Shannon Rowbury (USA) i ósmej Lucii Klocovej (Słowacja). - Za każdym razem, gdy słyszę o kolejnej zawodniczce na dopingu, robi mi się niedobrze. One okradają z medali takich ludzi jak ja i inne moje rywalki. Okradają także moją rodzinę, mój kraj - mówiła o dopingowych oszustkach Shannon Rowbury.

Fot. london2012.com Fot. london2012.com
Nie tylko Rosja 

Z analizy "Daily Mail" wynika, że - co nie jest żadnym zaskoczeniem - najbardziej splamiona dopingiem była na IO w Londynie lekkoatletyczna reprezentacja Rosji. Z 53 finalistów z tego kraju aż 29 znalazło się na "liście hańby". Kilku sportowców straciło tytuł mistrza olimpijskiego. W tym gronie jest m.in. Tatiana Łysenko, która w Londynie pokonała Anitę Włodarczyk w rzucie młotem, ale później wyszło na jaw, że stosowała turinabol (steryd zażywany kiedyś masowo przez sportowców z NRD). Ze złotem z IO pożegnać się musieli także m.in. Siergiej Kirdiapkin (chód na 50 km) czy Maria Sawinowa (bieg na 800 m).

- Dopingowy skandal nie jest jednak tylko rosyjskim problemem, ale raczej globalna sprawą - czytamy w "Daily Mail". Powiązania dopingowe miało bowiem także wielu sportowców z innych trzech krajów - wspomnianej Turcji, Białorusi oraz Jamajki (8 z 21 rodaków Usaina Bolta, którzy wystąpili w finałach olimpijskich).

- Statystyki robią wrażenie. To niczym ostatni dzwonek - przyznał Dick Pound, były szef WADA (Światowa Agencja Antydopingowa). - Jest to bardzo niepokojące dla lekkoatletyki - dodał.

Apel Bolta pomoże?

Krótko przed rozpoczęciem kolejnych wielkich zawodów w Londynie głos w sprawie dopingowiczów zabrał Usain Bolt, największa gwiazda tej dyscypliny w ostatniej dekadzie.

- Mam nadzieję, że sportowcy (stosujący doping - przyp. red.) zobaczą, co się dzieje i zrozumieją, że jeśli nie przestaną tego robić, to sport umrze - stwierdził Usain Bolt. - Uważam, że po skandalu w Rosji nie może już być gorzej. Nie można być zadowolonym z tego, co działo się w z dopingiem, to nie jest dobre dla sportu. Ale w ostatnich latach wykonujemy dobrą robotę, lekkoatletyka staje się czystsza. Jeśli oszukujesz, to zostaniesz złapany - dodał ośmiokrotny mistrz olimpijski i jedenastokrotny mistrz świata.

Czy podczas MŚ w Londynie będziemy świadkami czystej rywalizacji? Można mieć co do tego wątpliwości. Tuż przed rozpoczęciem zawodów pojawiła się informacja o zawieszeniu dwóch utytułowanych sprinterek z Ukrainy - Ołesii Powch oraz Olhy Zemlak.

ZOBACZ WIDEO: Piotr Małachowski: Miotacze pokazali klasę. O nich jestem spokojny
Czy sportowcy przyłapani na dopingu powinni być karani dożywotnią dyskwalifikacją?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×