Kapitalna postawa Polaków! Zobacz klasyfikację medalową halowych mistrzostw świata

Reprezentacja Polski zdobyła aż pięć krążków podczas halowych mistrzostw świata w Birmingham, co dało jej miejsce na podium w klasyfikacji medalowej.

Piotr Szarwark
Adam Kszczot Getty Images / Stephen Pond / Na zdjęciu: Adam Kszczot
Po pierwszych trzech dniach halowych mistrzostw świata reprezentacja Polski miała na koncie tylko jeden medal. W sobotę złoto w biegu na 800 metrów wywalczył Adam Kszczot, potwierdzając swoje ogromne możliwości, ale liczyliśmy, że Biało-Czerwoni powiększą dorobek w ostatnim dniu imprezy.

Nikt nie spodziewał się chyba jednak, że w niedzielę nasi reprezentanci dołożą cztery medale. Najpierw srebrny krążek po świetnym finiszu w biegu na 1500 metrów wywalczył Marcin Lewandowski, chwilę później w jego ślady poszła sztafeta 4x400 metrów kobiet. Choć Polki przekroczyły linię mety na trzecim miejscu, skorzystały na dyskwalifikacji Jamajek.

Jeszcze większych rzeczy dokonała natomiast męska sztafeta 4x400 metrów. Jakub Krzewina po znakomitym finiszu wyprzedził zawodnika z USA i wyrwał rywalom złoty medal. Polacy w dodatku ustanowili nowy rekord świata, pokonując dystans w czasie 3:01.77.

Na koniec po bardzo nerwowym konkursie brązowy medal w konkursie tyczkarzy wywalczył Piotr Lisek. Tym samym po raz drugi w karierze zakończył konkurs HMŚ na trzecim miejscu.

Pięć medali (dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy), dało reprezentacji Polski trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Bezkonkurencyjni w Birmingham okazali się Amerykanie - 18 krążków (6 złotych, 10 srebrnych, 2 brązowe), a drugą lokatę zajęli Etiopczycy (cztery złote medale, jeden srebrny).