- Wychowaliśmy wielu mistrzów ale przede wszystkich zachęcamy do aktywności dzieci i młodzież, to niezwykle ważne dla przyszłości opolskiego sportu - uważa mistrzyni olimpijska Małgorzata Hołub-Kowalik, ambasadorka projektu "Lekkoatletyka dla każdego".
Polski Związek Lekkiej Atletyki zainaugurował projekt "Lekkoatletyka dla każdego" dokładnie przed dekadą. Wszystko zaczęło się we wrześniu 2014 roku. Finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki program miał w założeniu realizować zadania polegające na upowszechnianiu lekkoatletyki jako wiodącej dyscypliny sportu. Duży nacisk już wtedy stawiano na zwiększenie zainteresowania sportem wśród młodzieży.
- Dekadę temu, gdy ruszaliśmy z projektem organizowaliśmy konferencję w Spale. Wtedy w wykładach i zajęciach praktycznych uczestniczyło około 100 trenerów i lokalnych koordynatorów programu. Dziś osób współpracujących, prowadzących zajęcia z młodzieżą mamy ponad 650. To pokazuje jak się ten program rozrasta - mówi główny koordynator LDK! i wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Sebastian Chmara. Program "Lekkoatletyka dla Każdego" wspiera Grupa ORLEN.
ZOBACZ WIDEO: Parada sezonu? Niewykluczone. Jak on to wyjął?!
Przez 10 lat działania programu w zajęciach organizowanych w całej Polsce wzięło udział prawie milion dzieci. Pierwsze sportowe kroki na treningach organizowanych pod egidą projektu stawiali także zawodnicy, którzy dziś stanowią o sile polskiej reprezentacji lekkoatletycznej.
Wśród uczestników zajęć "Lekkoatletyki dla Każdego" byli między innymi mistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki Pia Skrzyszowska, czy finalistka olimpijska w biegu na dystansie 1500 metrów Klaudia Kazimierska. Tegoroczny jubileusz jest zatem dobrą okazją do podsumowań minionych lat.
- Nasz projekt cały czas się rozwija. Przez 10 lat przeszedł niesamowitą drogę, kreując nie tylko gwiazdy polskiej lekkoatletyki, ale przede wszystkim angażując sportowo całe rzesze młodych ludzi. Teraz chcemy zrobić kolejne kroki, dlatego obok gali organizujemy dużo konferencję metodyczno-szkoleniową. Będą wykłady dla trenerów, damy kolejną szansę rozwoju zawodowego. To wszystko jest inwestycją w przyszłość. Przyszłość programu, lekkiej atletyki oraz trenerów - mówi Marian Nowakowski, jeden z koordynatorów LDK.
Wśród tematów poruszanych podczas wykładów znajdą się aktualne tematy jak depresja wśród dzieci młodzieży, czy problematyka skutecznego naboru do grup szkoleniowych. Nie zabraknie też dyskusji dotyczącej dalekosiężnych planów programu.
- W weekend ogłosimy projekt „Kadra Olimpijska LDK! na Igrzyska Olimpijskie Warszawa 2044”. To bardzo szeroki obszar, którym chcemy zajmować się wspólnie w nadchodzących latach. Nawet jeśli te igrzyska nie odbędą się w naszej stolicy to i tak trzeba pracować z młodzieżą, aby za 20 lat polscy sportowcy zdobywali medale olimpijskie - przekonuje Sebastian Chmar