Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Witold Bańka: W maju będzie znana decyzja. WADA jest w sporym kryzysie

- Do końca kadencji będę ministrem sportu. W maju zapadnie decyzja, kto zostanie szefem WADA. Objęcie tego stanowiska byłoby sporym wyzwaniem. Mandat europejski jest bardzo silny - przekonuje Witold Bańka.
Karol Wasiek
Karol Wasiek
Witold Bańka Newspix / GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWS / Na zdjęciu: Witold Bańka

Minister Sportu i Turystyki był gościem porannego programu w "Radiu Zet". Witold Bańka w ostatnim tygodniu został wybrany europejskim kandydatem do pełnienia stanowiska szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Dostał 28 głosów, podczas gdy jego rywale odpowiednio 16 (Linda Hofstad Helleland z Norwegii) i 5 (Philippe Muyters z Belgii).

W maju w trakcie posiedzenia w Montrealu zapadnie ostateczna decyzja. Mówi się, że Bańka może mieć poważnego kontrkandydata z Dominikany, ale kolejni mogą wkrótce się ujawnić.

ZOBACZ WIDEO Bańka kandydatem na szefa WADA. "To wielki zaszczyt i przyjemność"

- Mandat europejski jest bardzo silny. 28 głosów, które otrzymałem, zrobiło wrażenie na innych kandydatach. O wyborze zadecydował dobry program, który przedstawiliśmy. To stworzenie solidarnościowego funduszu, który pomoże stworzyć w ubogich krajach politykę antydopingową - przyznał minister sportu.

- WADA jest w sporym kryzysie. Brakuje odpowiedniej komunikacji, szacunku do sportowców i transparentności w wydatkowaniu środków finansowych. Jest sporo do poprawy. Warto pamiętać, że to obok MKOL druga najważniejsza organizacja w świecie sportu. Objęcie stanowiska szefa byłoby sporym wyzwaniem. Potrzeba reform i zmian, by przywrócić wiarę w tę organizację - dodał.

- Nie chcę określać siebie jako zbawcy - zaznaczył jednocześnie Bańka, który na pewno dokończy pracę w ministerstwie. Kadencja szefa WADA rozpoczyna się bowiem od 1 stycznia 2020 roku. Bańka nie wykluczył możliwości startu w wyborach do Sejmu.

- Funkcji szefa WADA nie można łączyć z działalnością biznesową i rządową. Parlamentarna wchodzi już w grę. Czy będę startował do sejmu? To pytanie jest otwarte - skomentował.

- Do tej pory funkcja szefa WADA była społeczna. W nowym statucie zaszły zmiany i teraz jest przewidziane pewne wynagrodzenie. Do 100 tysięcy franków szwajcarskich rocznie. Dokładny pułap nie jest jednak określony - zdradził.

Zobacz także: Bańka kandydatem na szefa WADA. Morawiecki i Boniek składają gratulacje

Bańka jest jednym z lepszych ministrów sportu w historii. Były 400-metrowiec wprowadził kilka bardzo dobrych programów, które w najbliższych latach mogą realnie przełożyć się na poprawę jakości polskiego sportu. Sztandarowe to Team 100, czyli finansowanie najlepszych sportowców, co pozwala się im skoncentrować na sporcie, a także program klub, czyli dofinansowanie klubów sportowych.

Czy Witold Bańka zostanie szefem WADA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Radio Zet

Komentarze (3):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×