WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Wielki dzień Witolda Bańki. Polski minister walczy o stanowisko szefa WADA

We wtorek dojdzie do spotkania przedstawicieli Rady Fundacji Światowej Agencji Dopingowej (WADA), która wybierze nowego szefa organizacji. Wielkim faworytem do tego stanowiska jest minister sportu i turystyki w polskim rządzie, Witold Bańka.
Igor Kubiak
Igor Kubiak
Newspix / GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWS / Na zdjęciu: Witold Bańka

Oficjalne zatwierdzenie nowego szefa WADA nastąpi w listopadzie w Katowicach podczas kongresu Światowej Organizacji Antydopingowej. Wybór zostanie dokonany jednak już 14 maja na spotkaniu przedstawicieli w kanadyjskim Montrealu. Jeśli kandydata nie uda się wyłonić w drodze konsensusu, odbędzie się tajne głosowanie.

O stanowisko ubiegają się trzy osoby, choć oficjalne poparcie otrzymały tylko dwie - Witold Bańka oraz Marcos Diaz z Dominikany. Kandydaturę Polaka najpierw zatwierdziła Rada Europy, a później poparły ją wszystkie państwa Unii Europejskiej (więcej TUTAJ). Bez takiego poparcia od kontynentu o stanowisko chce walczyć również Norweżka Linda Helleland. Jej szanse uznaje się jednak za minimalne.

Bańka jest polskim ministrem sportu i turystyki od 2015 roku. Jeśli zostanie wybrany na prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej, będzie musiał zrezygnować z tego stanowiska. 34-latek uważany jest za niemal 100-procentowego zwycięzcę głosowania. Pracował już w Komitecie Wykonawczym WADA. Dodatkowo jest odpowiedzialny za dobrze odbieraną polską ustawę ds. zwalczania dopingu. 

ZOBACZ WIDEO Serie A. Bezbłędny Drągowski! Empoli wygrywa i walczy o utrzymanie! [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Bańka po objęciu sterów w WADA zobowiązał się do ustanowienia funduszu solidarności antydopingowej w celu wzmocnienia krajowych organizacji antydopingowych, zwłaszcza w krajach, które ich nie posiadają. Domaga się również, by byłe one opłacane przez sponsorów, Ruch Olimpijski i rządy.

Diaz jest byłym pływakiem na dystansach maratońskich. Przez 4 lata był członkiem Komitetu Wykonawczego WADA. Jednym z jego postulatów jest zwiększenie reprezentantów z krajów trzeciego świata w procesie podejmowania decyzji w organizacji.

WADA została powołana w 1999 roku. Dotychczas funkcję szefa pełniły trzy osoby. Od przyszłego roku, po raz pierwszy w historii, przewodniczący WADA za swoją pracę będzie mógł pobierać wynagrodzenie. Według medialnych doniesień, nawet do 100 tysięcy franków szwajcarskich. Więcej o organizacji i jej problemach pisaliśmy TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • wesly 3
  I znowu się skończy 26:1,a na lotnisku będą kwiaty, orkiestra strażacka i Marszałek z promiennym (glupkowatym) uśmiechem....
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • yes 0
  Wielki dzień może będzie.
  W tytule wielki dzień już odtrąbiono...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×