Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Aniołki na Księżycu. Sztafeta, która może wszystko

Polskie biegaczki poleciały w kosmos. Kobieca sztafeta 4x400 metrów wygrała zawody IAAF World Relays w Jokohamie, za ich plecami do mety dobiegły Amerykanki. - To wyczyn spektakularny, takie wyniki idą w świat - mówi nam trener Aleksander Matusiński.

Kamil Kołsut
Kamil Kołsut
Na zdjęciu od lewej: Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Anna Kiełbasińska PAP/EPA / KIYOSHI OTA / Na zdjęciu od lewej: Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Anna Kiełbasińska
Biało-Czerwone z Amerykankami wcześniej nie wygrały nigdy, do startu w Japonii taki wyczyn dla wielu wciąż pozostawał w sferze marzeń. Wierzył chyba tylko Matusiński, który przed biegiem wbijał dziewczynom do głów, że potęgę da się zatrzymać. - Pokonanie ich było dla nas zawsze celem tak odległym, jak lot na Księżyc. Ktoś jednak kiedyś na tym Księżycu wylądował i od tego wszystko się zaczęło - mówiła po biegu oficerowi prasowemu polskiej kadry rozemocjonowana Małgorzata Hołub-Kowalik.

Dziś ze swoich słów trochę się śmieje, bo popłynęła na fali euforii. Rezultat z Jokohamy - nawet osiągnięty w tak wczesnej fazie sezonu, na zawodach bez medali, ale z dużymi nagrodami, zwanych tylko "nieoficjalnymi mistrzostwami świata sztafet" - to jednak wciąż wyczyn sensacyjny, bez precedensu. Na Twitterze Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF) mogliśmy wręcz przeczytać o "detronizacji".


Amerykanki bez klasy 

Więcej, niż samo zwycięstwo, o osiągnięciu Polek mówi chyba zachowanie Amerykanek. - Po biegu podeszłyśmy im pogratulować, a one po prostu się odwróciły i poszły w swoją stronę - opowiada nam Hołub-Kowalik. Jej wersję potwierdza Matusiński: - Mam wrażenie, że Amerykanki przed startem zwykle lekceważą rywalki i teraz mogły się zdziwić. A później nie chciały przyjąć od nas gratulacji.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". W czym tkwi fenomen Pochettino? "O jakości trenera decyduje to, co wykrzesał z piłkarzy"
Zawodniczki zza Oceanu mogły być zszokowane, bo Polki zamachnęły się na mocarstwo. Amerykanki ze złotymi medalami kończyły trzy ostatnie igrzyska olimpijskie, z pięciu ostatnich finałów mistrzostw świata wygrały cztery. Teraz sposób znalazła na nie sztafeta, która ledwie półtora roku wcześniej zadebiutowała na podium MŚ w Londynie. Wtedy wydawało się, że to szczyt, wynik z kosmosu. A Polki wciąż przesuwają granicę możliwości.

Iga Baumgart-Witan poszła w kamasze -->

- Przed startem w Londynie nawet nie marzyłyśmy o medalu. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia - śmieje się Hołub-Kowalik. - Wiemy, że w Jokohamie u Amerykanek nie było chociażby Allyson Felix, która umie zrobić na swojej zmianie niesamowite rzeczy. Pokazałyśmy jednak, że jesteśmy w bardzo dobrej formie i rywalki, które zawsze były gdzieś 50 metrów przed nami, teraz dobiegły do mety za naszymi plecami.

Polki bez kompleksów

Z takich imprez, jak IAAF World Relays, nie wolno oczywiście wyciągać daleko idących wniosków. To zawody otwierające sezon, który w dodatku będzie najdłuższy w historii (MŚ rozpoczną się 28 września). Podopieczne Matusińskiego wygrały finał w czasie, który na największych imprezach jest granicą awansu do finału (3:27.49). Na mistrzostwach świata czy igrzyskach olimpijskich i one, i rywalki będą biegały dużo szybciej.

Amerykanki na IO w Rio zdobyły złoto z czasem (3:19,06), o klasę lepszym nawet od rekordu Polski (3:24.49). Ich czołowe zawodniczki w startach indywidualnych łamią granicę pięćdziesięciu sekund, a tak szybko w Polsce biegała tylko Irena Szewińska. Wynik sztafety nigdy nie jest jednak sumą czasów. Trzeba być mocnym psychicznie, silnym w walce na łokcie, sprytnym i mądrym taktycznie.

Monika Pyrek: Dopingowicze do więzienia -->

- Na imprezach mistrzowskich liczą się miejsca, a nie czasy. Kiedyś mieliśmy prosty plan, powtarzałem dziewczynom: "Nie wygramy z Amerykankami i Jamajkami, musimy być najlepszą sztafetą w Europie. To może dać brąz". Ta pierwsza sztafeta wciąż wydaję się być poza zasięgiem, ale tak naprawdę nie musimy się bać nikogo - mówi Matusiński. A Hołub-Kowalik dodaje, że wraz z dziewczynami pozbyły się wszelkich kompleksów. To ze startu w Jokohamie może być największym zyskiem.

Szeroka ławka

Niezwykłe w wynikach polskiej sztafety jest to, że źródłem sukcesów jest szeroka grupa, nie 4-osobowy skład. Polki w Jokohamie wygrały bez kontuzjowanej Igi Baumgart-Witan, która zimą długo kręciła najlepsze czasy w Europie. Kilka tygodni wcześniej w Birmingham po złoto pobiegła debiutująca w sztafecie była 100- i 200-metrówka Anna Kiełbasińska, pieczątkę pod medalem z Londynu przybiła płotkarka Aleksandra Gaworska.

Zawody I zmiana II zmiana III zmiana IV zmiana
HME 2017 Wyciszkiewicz Hołub-Kowalik Baumgart-Witan Święty-Ersetic
IAAF WR 2017 Hołub-Kowalik Baumgart-Witan Janowicz Święty-Ersetic
MŚ 2017 Hołub-Kowalik Baumgart-Witan Gaworska Święty-Ersetic
HMŚ 2018 Święty-Ersetic Wyciszkiewicz Gaworska Hołub-Kowalik
ME 2018 Hołub-Kowalik Baumgart-Witan Wyciszkiewicz Święty-Ersetic
HME 2019 Kiełbasińska Baumgart-Witan Hołub-Kowalik Święty-Ersetic
IAAF WR 2019 Hołub-Kowalik Wyciszkiewicz Kiełbasińska Święty-Ersetic

Matusiński doczekał się głębokiego składu, którym mądrze zarządza. On stoi na czele grupy, cegiełki dokładają też trenerzy klubowi: Iwona Baumgart, Andrzej Giza, Zbigniew Maksymiuk, Michał Modelski, Edward Motyl, a za chwilę także Tomasz Lewandowski, do którego przeniosła się Wyciszkiewicz. Już dziś widać, że zmiana dała jej kopa, bo w Jokohamie ze startu lotnego dwa razy łamała granicę 51 sekund. To znak, że i rekord życiowy (51.31 sprzed czterech lat) jest poważnie zagrożony. Bo w polskich dziewczynach niezwykłe jest też to, że ciągle są lepsze i lepsze. Wystarczy rzut oka na progresję rekordów życiowych, w poprzednim sezonie nie poprawiły go tylko Martyna Dąbrowska oraz wspomniana Wyciszkiewicz. - Nie jest prawdą, że przez ten urodzaj mam ból głowy z wyborem zawodniczek. Każdy chciałby mieć takie problemy, jak ja - zaznacza Matusiński.

Zawodniczka 2016 2017 2018
Justyna Święty-Ersetic 51.62 51.15 50.41
Iga Baumgart-Witan 52.71 51.71 51.24
Patrycja Wyciszkiewicz 52.02 52.35 51.87
Małgorzata Hołub-Kowalik 51.67 51.76 51.18
Anna Kiełbasińska 53.73 55.41 52.14
Martyna Dąbrowska 52.97 52.01 52.12
Natalia Kaczmarek 53.90 53.28 52.54
Aleksandra Gaworska 55.01 52.45 52.74

Dogonić króliczka

Polki startem w Jokohamie wylądowały na Księżycu, ale lecąc po kolejne sukcesy wciąż omijają inny cel: rekord Polski wybiegany 14 lat temu przez Annę Guzowską, Monikę Bejnar, Grażynę Prokopek i Annę Jesień. - Mierzymy w niego właściwie od 2014 roku, ale za każdym razem coś nam staje na przeszkodzie - mówi Hołub-Kowalik. - Dziewczyny są na ten wynik gotowe, może uda się już w tym sezonie - dodaje Matusiński.

Pobicie rekordu powinno dać podium mistrzostw świata. Na igrzyskach w Rio taki wynik gwarantował brąz, ale już w Pekinie czy Londynie po medale trzeba było biegać szybciej. I dziś, i jutro murowanymi faworytkami będą Amerykanki, o podium poszarpią się też Jamajki, Nigeryjki, Brytyjki. Polki nie mają jednak kompleksów. A teraz uwierzyły też, że nie ma sztafet nie do pokonania.

Autor na Twitterze:

Czy Polki zdobędą medal na MŚ w Dausze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (43)
  • henryk_satoshi Zgłoś komentarz
    Hmm na Indianki mnie nie wyglądają !
    • henryk_satoshi Zgłoś komentarz
      No cóż niestety takie wychowanie One/Oni po prostu nie umieją przegrywać z NASA IAO NSA CIA nie lepiej hmm.
      • Lu13 Zgłoś komentarz
        Super :) jesteśmy z Was dumni :)
        • Jaga-fan Zgłoś komentarz
          Brawo!
          • Manuel Zgłoś komentarz
            Brawo Polki. Wielkie gratulacje Biało-Czerwone., Pępki świata Amerykanki bez klasy , dostały lanie od Polek . Brawooooooo.
            • misiekantypis Zgłoś komentarz
              Bo to Ameryka.mierzą się swoją miarą .Obraziły się na Polki że wygrały.hahWyżej kupe robią niż pupcie trzymają.
              • panda25 Zgłoś komentarz
                Gratulacje dla naszych Pań! Tu jest całość:
                o ile SF puści linkę... A obejrzenie całości może też trochę ostudzi niepotrzebne emocje... :-)
                • Svartalfheim Zgłoś komentarz
                  Brawo Panie oby wiencej sukscesow
                  • piotrek1978 Zgłoś komentarz
                    [B]ANIOŁECZKI MATUSIŃSKIEGO !!!! Z TAKIMI WYNIKAMI MOŻEMY PRÓBOWAĆ SIĘGAĆ REKORDÓW !!!![/B]
                    • yes Zgłoś komentarz
                      "Aniołki na Księżycu. Sztafeta, która może wszystko" - tytułowymyśliwacz w akcji ;)
                      • Marcin Derbowski Zgłoś komentarz
                        Typowe amerykańskie zachowanie. Jestem najlepszy, najmądrzejszy. Nadete bufony bez krzty charakreru, honoru. Typowo amerykanskie zachowanie jestesmy pepkiem swiata, jestesmy cudowni. Bijemy
                        Czytaj całość
                        wszystkich jak cos to zrzucimy atomowke.
                        • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
                          Gratulacje dla sztafety. Co do zachowania Amerykanek, to USA to panstwo imperialne i tu liczy sie tylko pierwsze miejsce, i zloty medal. Nie jest przypadkiem, ze n.p. Superman i Spiderman
                          Czytaj całość
                          pochodza z USA. Z jednej strony buta, z drugiej strony tolerancja oraz marzenia bez ograniczen. Te zachowanie to nie wina zawodniczek, ale kibicow, ktorzy wymagaja od nich tylko i wylacznie zlotych medali. Kibicow, ktorzy o tych zawodniczkach tylko przypominaja sobie w czasie mistrzostw. Zycie amerykanskiego (USA) atlety nie jest lekkie.
                          • harymarek Zgłoś komentarz
                            Jakoś mnie to nie dziwi. Tak amerykańcy traktują cały Świat. Niemki podejrzewam pierwsze podeszły by do Polek z gratulacjami. Tylko pisiorom wydaje się, że ci drudzy to wrogowie a
                            Czytaj całość
                            pierwsi przyjaciele.
                            Zobacz więcej komentarzy (14)
                            Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
                            ×
                            Sport na ×