Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Rosjanie wykluczeni z mistrzostw świata w lekkoatletyce w Katarze. IAAF utrzymała zawieszenie

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) na 4 dni przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Katarze podtrzymała zawieszenie dla Rosji. Sportowcy z tego kraju w Ad-Dausze wystąpią pod neutralną flagą.
Igor Kubiak
Igor Kubiak
testy antydopingowe AFP / FRANCK FIFE / Na zdjęciu: testy antydopingowe

Rosyjska Lekkoatletyczna Federacja została zawieszona przez IAAF w 2015 r. i drugi raz z rzędu nie wystąpi na mistrzostwach świata. Jeszcze kilka tygodni temu media spekulowały, że Rosjanie mogą otrzymać zgodę na uczestnictwo w zawodach. W poniedziałek potwierdzono jednak manipulowanie danymi, które Rosyjska Agencja Antydopingowa wysłała do WADA.

- Jesteśmy świadomi zarzutów manipulacji danymi i trwaniem dochodzenia. W związku z tym zalecono, aby rosyjska federacja lekkoatletyczna nie została przywrócona do rywalizacji - poinformował w poniedziałek przedstawiciel IAAF - Rune Andersen.

Tym samym na najbliższych mistrzostwach świata w lekkoatletyce nie zobaczymy rosyjskich flag. W Katarze będą mogli wystąpić jedynie sportowcy, którzy nie mieli w przeszłości zarzutów dopingowych. Łącznie 30 Rosjan będzie występowało na MŚ pod neutralną flagą.

ZOBACZ WIDEO Wojciech Nowicki: Nie jestem najlepszy, po prostu robię swoje

- Powtarzający się w Rosji problem sportowców i lokalnych federacji lekkoatletycznych, którzy pracują z zawieszonymi trenerami podważa tworzenie silnej kultury antydopingowej. Przedwczesne jest stwierdzenie, czy zgłoszone przez Rosjan środki będą skuteczne, dlatego uznaliśmy, że warunki przywrócenia federacji nie zostały spełnione - zakomunikował Andersen.

Skandal w rosyjskim sporcie wybuchł w 2014 roku. Wtedy do telewizji trafił film dokumentalny, z którego wynikało, że sportowcy z tego kraju od dawna stosują doping za sprawą systemu sterowanego przez władze państwowe. Głównym celem było zdobycie jak najwięcej medali podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Rosjanie zostali zawieszeni przez WADA, a MKOl zawodnikom zabronił startu pod rosyjską flagą w IO 2016.

Czytaj teżZawiedziona Sofia Ennaoui odpowiada na zarzuty. "Sezon 2019 uważam za zakończony"

Czytaj teżTurecki Belek bazą dla polskich lekkoatletów przed mistrzostwami świata

Czy Rosjanie powinni zostać wykluczeni z najbliższych igrzysk olimpijskich?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×