Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

IO. Znów spełniła się klątwa. Nawiedza igrzyska co 40 lat

Od 120 lat igrzyska olimpijskie mają jeden problem. Co 40 lat nawiedza je klątwa, która w mniejszym lub większym stopniu paraliżuje zawody. Raz nawet sprawiła, że najważniejsza impreza czterolecia nie doszła do skutku.
Dawid Borek
Dawid Borek
Japończyk w maseczce PAP/EPA / FRANCK ROBICHON / Japończyk w maseczce

W 2020 roku nie będzie igrzysk olimpijskich. Imprezę przełożono na 2021 rok. Spełniła się tym samym klątwa, która nawiedza najważniejszą imprezę czterolecia co 40 lat.

1900 - Paryż


II Letnie Igrzyska Olimpijskie gościły w stolicy Francji w dniach od 14 maja do 28 października 1900 roku. Słowo "gościły" zostało tu użyte nie bez przypadku - IO były jak niespodziewany, a może i nieproszony gość. Gość, który rozsiadł się w domu i za żadne skarby nie można było go wygonić.

"Planowane w ramach ogromnej Wystawy Światowej IO 1900 były niedostatecznie nagłośnione i całkowicie zdezorganizowane. Zamieszanie było tak wielkie, że po zawodach wielu uczestników nie zdawało sobie sprawy, że właśnie uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich" - opisuje serwis "ThoughCo".

ZOBACZ WIDEO: Pozytywy i negatywy przełożonych igrzysk. Robert Korzeniowski o szansach i zagrożeniach dla polskich sportowców


IO 1900 towarzyszył ogromny chaos. Uczestników imprezy przywitały fatalne warunki - biegacze rywalizowali na nierównej, często mokrej trawie. Sportowcy rzucający młotem, czy pchający kulą, nie mieli wystarczająco dużo miejsca na wykonanie swojej próby - kule czy młoty lądowały na drzewach. Przeszkody wykonano z połamanych masztów telefonicznych, z kolei imprezy pływackie odbywały się w mającej niezwykle silny prąd Sekwanie, co doprowadzało do nierealnie szybkich czasów.

Nie było ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. Większość zwycięzców na IO 1900 zamiast złotych medali otrzymało jedynie puchary lub trofea. Organizatorzy naprawili swój błąd dopiero po imprezie, złote krążki wysyłając sportowcom... pocztą.

1940 - Tokio/Helsinki


80 lat temu igrzyska olimpijskie - podobnie jak w tym roku - miały odbyć się w stolicy Japonii. Japończycy obiecywali, że to będzie wielka uroczystość na światową skalę i błagali o przyznanie im najważniejszej imprezy sportowej czterolecia. I choć starania o organizację IO rozpoczęli dwa lata później od konkurentów, przyznano im prawo do ugoszczenia najlepszych sportowców świata.

Finalnie IO 1940 nie zagościły w Tokio. Trzy lata przed planowym ich rozpoczęciem, japońskie wojska wkroczyły do Chin. Nastąpił brutalny konflikt - wojna chińsko-japońska. Początkowo Japończycy mieli nadzieję, że działania wojenne w krótkim czasie zakończą się, a igrzyska olimpijskie odbędą się zgodnie z planem. Gdy jednak konflikt zaostrzył się, stało się jasne, że z IO nic nie będzie.

13 lipca 1938 roku Japonia zrezygnowała z IO 1940, jako przyczynę wymieniając wojnę z Chinami. Później organizację igrzysk przekazano Helsinkom, ale i tak najważniejsza impreza czterolecia nie zagościła w Finlandii. Ostatecznie Igrzyska zostały odwołane z powodu rozpoczęcia II wojny światowej. Do dziś nazywane są "brakującymi igrzyskami".

1980 - Moskwa


Inwazja Związku Radzieckiego na Afganistan w grudniu 1979 roku doprowadziła do największego bojkotu w historii igrzysk olimpijskich - uczestnictwu w IO 1980 sprzeciwiło się ponad 60 krajów, na czele ze Stanami Zjednoczonymi.

Choć impreza doszła do skutku, wzięło w niej udział ponad 5 tys. sportowców z 81 krajów (najmniej od 1956 roku), duch sportowej rywalizacji został osłabiony wskutek sytuacji politycznej, a zwłaszcza pogłębiania się zimnej wojny. Przedstawiciele wielu krajów startowali nie pod flagami narodowymi, a pod flagą olimpijską, nie odgrywano też ich hymnów narodowych.

Senat Australii opublikował raport, stwierdzając w nim, że "na igrzyskach w Moskwie nie było medalisty, a na pewno zdobywcy złotego medalu, który nie stosował tego czy innego narkotyku, a zazwyczaj kilku rodzajów zakazanych środków. Te igrzyska równie dobrze mogły zostać nazwane zawodami chemików".

Manfred Donike z MKOl na własną rękę przeprowadził testy antydopingowe z użyciem nowej techniki identyfikacji nieprawidłowych poziomów testosteronu. Wynik: 20 proc. próbek, w tym te pochodzące od 16 złotych medalistów, zawierało zakazane substancje. Także na IO 1980 miał miejsce pierwszy udokumentowany przypadek "dopingu krwi". Jednemu z biegaczy przetoczono dwa litry krwi przed tym, jak pobiegł po medale na dystansie 5 i 10 km.

2020 - Tokio


Najbliższe Igrzyska Olimpijskie miały odbyć się w dniach od 24 lipca do 9 sierpnia 2020 roku. 24 marca podjęto jednak decyzję, że impreza zostanie zorganizowana dopiero w przyszłym roku.

Powód: pandemia koronawirusa, która paraliżuje świat, ten sportu także. Potwierdzono już ponad milion przypadków zachorowań, zmarło ponad 50 tys. osób. W samej Japonii, gdzie miały zagościć najbliższe IO, odnotowano ponad 2,5 tys. przypadków zakażenia, śmierć poniosło blisko 500 osób.

"W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji dostarczonych przez WHO, że pandemia koronawirusa przyspiesza, prezydent MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że igrzyska XXXII olimpiady w Tokio muszą zostać przełożone [...] w celu ochrony zdrowia sportowców, wszystkich osób uczestniczących w igrzyskach olimpijskich i społeczności międzynarodowej" - czytaliśmy w oświadczeniu MKOl.

Jeśli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego, najbliższe Igrzyska Olimpijskie zostaną zorganizowane w dniach od 23 lipca do 8 sierpnia 2021 roku - gospodarzem pozostało japońskie Tokio.

Zobacz też:
Tokio 2020. Trwa śledztwo ws. wyboru gospodarza igrzysk. Organizator wręczał prezenty
Oficjalnie: Jest nowy termin Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (10):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×