Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nowe ustalenia ws. stadionu we Wrocławiu. Dobre wieści dla lekkoatletów

Już w najbliższym tygodniu stadion AWF Wrocław ma być znów dostępny dla lekkoatletów. Przypomnijmy, że kilka dni temu podjęto decyzję o jego zamknięciu, a zawodników wyrzucono z treningu.
Tomasz Skrzypczyński
Tomasz Skrzypczyński
Łukasz Krawczuk Facebook / Na zdjęciu: Łukasz Krawczuk

Kilka dni temu na jaw wyszła informacja, że Wrocław stracił swój jedyny lekkoatletyczny stadion. Trener Marek Rożej ogłosił, że władze AWF Wrocław wydały bezwzględny zakaz korzystania z obiektu od 17 lipca. Uczelnia miała też poinformować o wzywaniu ochrony i policji, celem usunięcia zawodników z bieżni.

I choć policji nie było, już tego samego dnia ze stadionu wyrzuceni zostali pierwsi lekkoatleci.

"Panowie, proszę opuścić stadion"

Treningu na bieżni nie byli w stanie wykonać Łukasz Krawczuk (m.in. halowy mistrz świata w sztafecie 4x400 m) oraz Przemysław Waściński, złoty medalista z mistrzostw Europy w Belgradzie w tej samej konkurencji.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: nie tylko świetnie skacze o tyczce. Akrobatyczne umiejętności Piotra Liska

Obaj zamieścili w tej sprawie mocne posty w mediach społecznościowych.

"Dzisiaj zostałem wyrzucony z treningu (...) W taki sposób chcą zniszczyć lekkoatletykę we Wrocławiu. Jest mi wstyd, że jestem absolwentem tej uczelni. (...)
Pan Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk pisze na swoim Facebooku, że Wrocław jest miastem sportu, ale chyba nie wie co dzieje się w lekkiej atletyce. W ostatnim czasie 20 trenerów straciło pracę, budowy hali dalej nie rozpoczęto, a dziś zamknięto jedyny stadion we Wrocławiu. Co dalej z lekkoatletyką??" - pisał Krawczuk.

"Od dzisiaj Stadion Olimpijski we Wrocławiu zostaje całkowicie zamknięty, czego następstwem jest dla nas brak możliwości trenowania, ponieważ jest to jedyny obiekt tego typu we Wrocławiu. Nie ma hali lekkoatletycznej, a od dziś nawet stadionu. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniach! Wrocław miastem sportu..." - dodawał młodszy z polskich 400-metrowców.

Bezdomna królowa sportu

Dlaczego w ogóle AWF wydał decyzję o zamknięciu stadionu? Wszystko przez odebrany atest przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Powód? Pojawiające się "bąble" na tartanie, co miało grozić utratą zdrowia przez zawodników. Jednak według "Przeglądu Sportowego", PZLA odebrał klubowi tylko zgodę na organizowanie zawodów.

 - Otrzymaliśmy opinię prawną, z której wynika, że treningi także nie powinny się na tym tartanie odbywać. Zawodnik nie może się zastanawiać, czy nic mu się nie stanie. A najgorsze, że gwarancja na wykonanie skończyła się w 2016 roku - tłumaczył rzecznik AWF Ireneusz Cichy.

Anita Włodarczyk: są rozmowy z nowym trenerem. Czytaj więcej--->>>

Sprawa zrobiła się jednak głośna. Do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka zaapelował m.in. Marek Plawgo, były wybitny płotkarz, związany z tym miastem od wielu lat. "Od dzisiaj królowa sportu jest tutaj bezdomna. To apel o pomoc. To piękne miasto staje się właśnie czarną dziurą na sportowej mapie Polski" - napisał na Twitterze.

We Wrocławiu do tej pory trenowali czołowi polscy 400-metrowcy. Nie tylko Waściński czy Krawczuk, ale także Rafał Omelko, Joanna Linkiewicz czy Natalia Kaczmarek. Przez zamknięcie stadionu część z nich zdecydowała się na zgrupowanie w Karpaczu. I podobno nie wykluczali, że w przypadku braku zmiany decyzji, po prostu zdecydują się na zmianę klubu.

Powstanie przyniosło efekt

W sprawie pojawiły się jednak nowe, pozytywne informacje.

Trener AWF Wrocław Kamil Kobiałka przekazał nam, że doszło do zawarcia porozumienia między władzami klubu, trenerami a PZLA.

 - W tym tygodniu byłem na spotkaniu z władzami AWF-u. Ustalono, że stadion ma zostać otwarty w najbliższą środę. Problemy z tartanem na niektórych torach mają zostać poprawione. Jest już pismo z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jest wystawiona opinia architekta, prawnik je przyjął, czyli nic już nie stoi na przeszkodzie, by obiektu nam nie udostępnić.

To nie koniec. - Ponadto władze AWF-u wreszcie przychyliły się do innych naszych próśb. Wreszcie zostaną nam udostępnione szatnie, dostęp do toalety. Bo do tej pory nie mogliśmy tam wchodzić. Swoje potrzeby chłopacy musieli załatwiać po prostu pod drzewem.

Od lat trenerom i zawodnikom obiecywany jest remont, jednak sprawa jest przekładana z roku na rok. Przede wszystkim brakuje pieniędzy, a koszt prac wyniósłby kilkanaście milionów złotych.

- Obecnie sam jestem na obozie w Bogatyni. 30 lipca wracamy i mam nadzieję, że będziemy mieli do czego. Do tej pory władze mówiły o generalnym remoncie, który miałby zostać przeprowadzony za dwa lata. Ale co nas interesuje, co będzie za dwa lata, jak zawodnicy teraz nie mają jak trenować? - słusznie pyta trener.

Igrzyska bez kibiców? Czytaj więcej--->>>

Szkoleniowiec liczy, że wreszcie będzie partnerem do rozmów z władzami uczelni.

- Szum zrobił się naprawdę duży. Dostawałem telefony z Rady Gminy, także od jednego z posłów. Zainteresowały się też sprawą media, zrobiło się zamieszanie, może dzięki temu coś wreszcie ruszyło.

 - Mam nadzieję, że władze wreszcie będą nas traktować jako partnerów do rozmów. W końcu udało się obrać wspólny kierunek. Musieliśmy sprawę nagłośnić, nie mieliśmy już innych argumentów. Mnie trochę namaszczono na nieformalnego przywódcę powstania. Ale dobrze, że przyniosło to efekt - kończy.

Władze zapowiedziały drobne poprawki, by gotowy do użycia był choćby pierwszy tor. To jednak nie do końca rozwiązuje problem. Dla Wrocławia wstydem jest fakt, że w całym mieście nie ma ani jednego obiektu lekkoatletycznego z działającą bieżnią. Jak to możliwe, że 9 lat po remoncie tartan jest do wymiany?

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (5):
 • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
  Królowa Sportu LEKKA ATLETYKA traktowana jest po macoszemu. W samej Warszawie najpierw zaorano tartan na stadionie POLONII. Potem Stadion Narodowy (przez wielu z wiadomych powodów zwany
  Czytaj całość
  Basenem Narodowym) zbudowany w miejscu "Stadionu 10-lecia" który był świadkiem historycznych występów polskich atletów też lekką ręką został pozbawiony bieżni tartanowej. Łatwiej kosztem kilkuset tysięcy złotych co roku przysposabiać go do mitingów lekkoatletycznych ze szczątkowym programem konkurencji. Wejście na stadion SKRY grozi śmiercią lub kalectwem. POLAK POTRAFI.
  • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
   Budujmy więcej ORLIKÓW a obiekty które już mamy OLAĆ (zwłaszcza te lekkoatletyczne).
   • Szarold Zgłoś komentarz
    @Cobi Brajan: Wiesz z jakiej partii jest Sutryk tj prezydent Wrocławia??? Bo na pewno nie z PiS-u.
    • yes Zgłoś komentarz
     Czy te niby zmiany na lepsze w organizacji naprawią tartan i stadion? "Jak to możliwe, że 9 lat po remoncie tartan jest do wymiany?" - jednak stan tartanu nie jest właściwy. To
     Czytaj całość
     tak jak gdyby przy dziurawej drodze zamieniono znaki zakazu z 62 kilometrów na godzinę na 116 kilometrów!
     • Cobi Brajan Zgłoś komentarz
      To wszystko wina PiS i Andrzeja Sebastiana Dudy
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×
      Sport na ×