KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Już jest po rozmowach z Czarnkiem. Będą zmiany w nauczaniu klas 1-3

Program Identyfikacji Talentów oraz rewolucja w lekcjach wychowania fizycznego to dwie zmiany, które mają zostać wprowadzone przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji. Mają one znacząco wpłynąć na jakość polskiego sportu.

Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
Kamil Bortniczuk East News / Beata Zawrzel/REPORTER / Na zdjęciu: Kamil Bortniczuk
Minister sportu Kamil Bortniczuk zapowiada wprowadzenie dwóch kluczowych zmian w polskim sporcie. Na początek, prawdopodobnie już od kolejnego roku szkolnego, ma ruszyć Program Identyfikacji Talentów.

Nauczyciele w szkołach będą robili regularne testy sprawnościowe uczniom już od najmłodszych klas. Wyniki testów będą wpisywane do arkusza elektronicznego. W ten sposób powstanie baza wyników, która zostanie dostarczona do związków sportowych.

Przedstawiciele związków będą mogli dzięki bazie śledzić postępy uczniów i wyławiać uzdolnione dzieci już na wstępnym etapie. Będą też przekazywali dane uczniów do lokalnych klubów.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Messi na parkiecie? Nie porywa

- Chcielibyśmy, żeby ten program funkcjonował w klasach od pierwszej do szóstej, ze względu na to, że u niektórych osób talent widać od razu, a u niektórych objawia się później. Testy miałyby obejmować różne dyscypliny lekkoatletyczne, ponieważ one pozwolą najlepiej oszacować potencjał - mówi pomysłodawca programu Sebastian Chmara z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

- Trudno tak naprawdę oszacować, ile talentów wcześniej nam przepadało. Często widzimy na zawodach utalentowane dziecko. Pytamy się gdzie trenuje, a ono mówi, że nigdzie. Wiele dzieci z terenów wiejskich nie ma dostępu do klubów sportowych i dobrej jakości treningów. Taki program pozwoliłby nam przetestować 100 procent populacji, byłoby to narzędzie rewolucyjne - dodaje Chmara. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie to będą testy, pomysłodawcy będą pracować nad tym z grupą trenerów i metodyków sportu.

Minister Bortniczuk zapowiada też zmiany w lekcjach wychowania fizycznego w klasach 1-3. Jest już po rozmowach z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem i jak zapewnił nas, "wszyscy są świadomi problemu".

Do tej pory lekcje w najmłodszych klasach prowadzili nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, co niestety często miało odbicie w poziomie dzieci. Nauczyciele ze starszych klas skarżyli się, że dostają dzieci zaniedbane. Przez lata nie było możliwości, żeby to zmienić, ponieważ nauczyciele otrzymywali wynagrodzenie za konkretną liczbę godzin. Odebranie im godzin skutkowałoby zmniejszeniem pensji, z kolei dodatkowe opłacenie wykwalifikowanych nauczycieli WF oznaczałoby wydatek dla państwa rzędu kilku miliardów złotych. Do końca obecnej kadencji rząd chce to zmienić i oddać dzieci pod opiekę profesjonalnych nauczycieli WF. Nauczyciele nauczania początkowego mają dostać inne lekcje, żeby wypracować konkretną liczbę godzin.

ZOBACZ Polacy wolą tenis stołowy od skoków narciarskich

Czy Program Identyfikacji Talentów i zmiany w lekcjach WF będą przełomowe dla polskiego sportu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (38)
 • Andrew15 Zgłoś komentarz
  Żeby robić testy to trzeba mieć gdzie ćwiczyć wcześniej. Testy lekkoatletyczne Przecież szkoły już dawno nie maja boisk lekkoatletycznych. Nie mają bieżni , skoczni w dal , w wzwyż.
  Czytaj całość
  Są dobre 30 lat spóźnieni W międzyczasie organy prowadzące tzn samorządy dawno cala infrastrukturę sportowa szkół wysprzedały A powrotu niema. Mieszkam w dużym mieście w wlkp Jest sporo szkół ale żadna już boiska nie ma To gdzie chcą uczyć i testy lekkoatletyczne robić. Obrzydzono w Polsce wszystkim pracę , bo z nieróbstwa się lepiej żyje A teraz chcą zmusić młodzież do uprawiania sportu Jak to też jest praca.Musi być stworzona moda na lekkoatletykę i inne sporty Tak jak to jest w Niemczech i tak jak było w Polsce za komuny. Ale samorządy nie tylko sport w szkołach zniszczyli ale tez zniszczyli cale szkolnictwo zawodowe , głownie rolnicze Wysprzedając im cala bazę szkolenia praktycznego.
  • BYKU111 Zgłoś komentarz
   nie można "handlować" danymi uczniów - RODO . Jak te dane mają być przekazywane ? Rodzic sobie może tego nie życzyć. Nauczyciel nie będzie po godzinach danych wprowadzał .
   Czytaj całość
   • panga z kutra Zgłoś komentarz
    Coś ala NRD
    • hbll Zgłoś komentarz
     Dodam tylko jeszcze jedno hasło - masowość. Jako ojciec 6-latki mieszkający poza największymi miastami wiem, że choćbym chciał zarazić dziecko miłością do sportu, to jest to bardzo
     Czytaj całość
     trudne, gdyż w tym wieku kształci się głównie piłkarzy, a reszta dyscyplin nie jest zainteresowane rozwojem młodzieży.
     • MaMaMa Zgłoś komentarz
      Jestem rodzicem (a przepraszam matką) dzieci w wieku wczesnoszkolnym i jednocześnie nauczycielem w klasach 1-3. Również uważam, że należy pochylić się nad jakością prowadzonych
      Czytaj całość
      zajęć wf w młodszych klasach. Tak jak już ktoś wcześnie wspomniał niestety ale ciągle są szkoły w których powyższe zajęcia odbywają się na korytarzu szkolnym lub w sali lekcyjnej bez profesjonalnego sprzętu. Nawet profesjonalny wfista w takich warunkach niewiele tu zmieni. Jako rodzic (przepraszam matką) nie zgadzam się na przekazywanie danych o moich dzieciach, ich sprawności fizycznej gdziekolwiek!!! Moz zaraz jeszcze zdjęcie i wymiary!!!!! Łapy precz!!!
      • Gustawspeed Zgłoś komentarz
       Popieram
       • Robertus Kolakowski Zgłoś komentarz
        "A wiec wojna (...) wszyscy jestesmy teraz zolnierzami (...) [nawet 6-cio latki, bez wymowek dzieciaki!]"
        • JKKK Zgłoś komentarz
         Będą nauczać o Mejzie
         • MarekSie Zgłoś komentarz
          nie do wiary metody prosto z chin od nowego roku przedszkolaki będą zdawały test na przydział do klas sportowych
          • duch007 Zgłoś komentarz
           przecież to nie chodzi o sport.... beda szukac dzieci a ze owe dzieci czesto nie maja kasy na jakies obozy sportowe to noclegi beda na plebanii.... takie dostarczanie.... wiecie czego, wiecie
           Czytaj całość
           komu... Lapska won od dzieci!!!!!!!
           • Steffan Kot Zgłoś komentarz
            Wystarczy poczytać raz po raz, jak mistrzowie niszowych dziedzin sportu żyją... Na koszt rodziny, współmałżonka itp. Jak żebrzą o kasę na wyjazd na mistrzostwa czy inne zawody. Ale o
            Czytaj całość
            tym to czarnuszek albo nie wie, albo wygodnie mu nie wiedzieć.
            • kabareciarz Zgłoś komentarz
             Sport dzieci i młodzieży od lat był " oczkiem w głowie" każdego ministra sportu - i zawsze kończyło się to brakiem techniki i ekonomiki. Szkoła miała bazę dla siebie, a
             Czytaj całość
             często kluby za zajęcia z dziećmi tejże szkoły za wynajem sali musiały płacić. Dopóki rodzice finansują rozwój fizyczny swoich dzieci to wszystko cacy, ale jak młodzik czy kadet dorośnie do juniora to koniec kariery. Dylemat idę do roboty, czy na bardzo niestabilny grunt zwany karierą sportową. Przeskok z juniora do seniora jest w Polsce problemem, a nie lekarstwo Czarnka z Bortniczukiem.
             • Wiktorek Zgłoś komentarz
              Oczywiście bardzo istotnym jest uzyskanie możliwości wczesnego dotarcia do talentów i skierowania ich na właściwą ścieżkę sportową. Ale co najmniej równie ważnym byłoby
              Czytaj całość
              opracowanie systemu wyszukiwania, szkolenia i powoływania odpowiednich ludzi na prezesów i dyrektorów wszelkich dyscyplin i klubów sportowych celem uniknięcia gnieżdżenia się na tych stanowiskach różnego rodzaju nieudaczników i beztalenci organizacyjnych!
              Zobacz więcej komentarzy (11)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×