KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nie żyje Stanisław Grędziński. Polska straciła wielkiego sportowca

Specjalizował się w biegach na 400 metrów i miał na koncie dwa tytuły mistrza Europy. Niestety, Stanisława Grędzińskiego nie ma już wśród nas.

Robert Czykiel
Robert Czykiel
Stanisław Grędziński Newspix / Krystyna Pączkowska/Przegląd Sportowy / Na zdjęciu: Stanisław Grędziński
Przykre informacje zostały przekazane m.in. przez Polski Związek Lekkiej Atletyki i LKS Górnik Wałbrzych. Stanisław Grędziński zmarł w wieku 76 lat. To ogromna strata dla polskiego i wałbrzyskiego sportu.

W trakcie kariery specjalizował się w biegach na 400 metrów. Stał się sławny w 1966 roku, gdy zdobył mistrzostwo Polski oraz dwa złote medale w mistrzostwach Europy. W Budapeszcie był najlepszy w biegu indywidualnym oraz w sztafecie.

Na tym nie kończy się jego lista sukcesów. Do tego dochodzi jeszcze złoty i brązowy medal mistrzostw Polski oraz brązowy medal ME. Z polską sztafetą sięgnął także po srebro w halowych mistrzostwach Europy.

Niewiele brakowało, a miałby w dorobku medal olimpijski. W 1968 roku pojechał na igrzyska do Meksyku i wystartował w sztafecie 4x400 m. Polacy powinni zająć trzecie miejsce ex aequo z Niemcami, ale... zostali oszukani przez sędziów. Obie sztafety miał ten sam czas (3:00.5), ale z niewiadomych przyczyn sędziowie uznali, że to Niemcy szybciej przekroczyli metę.

"Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Zmarł Stanisław Grędziński, legenda wałbrzyskiej lekkoatletyki, mistrz Europy w biegu na 400 metrów, olimpijczyk z Meksyku, Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha. Cześć Jego pamięci!" - pisze na Facebooku prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Po zakończeniu kariery został działaczem sportowym i objął funkcję prezesa w LKS Górnik Wałbrzych. W 1999 roku ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.

"Pozwólcie zebrać nam myśli, by godnie pożegnać naszego przyjaciela. Przesyłamy wyrazy współczucia dla całej Rodziny Stasia. Żegnaj przyjacielu!" - pisze na Facebooku Górnik Wałbrzych.

Tak trenuje przyszłość polskiego sportu. "Warunki są katastrofalne" >>

Tragiczna śmierć medalisty olimpijskiego. 29-latek wracał do domu z treningu >>

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
 • yes Zgłoś komentarz
  Pamiętam z lat 60-tych Grędzińskiego, sztafety męskie 4x400, lekkoatletykę polską i światową. W czasie igrzysk olimpijskich 1968 w Meksyku był już stosowany pomiar elektroniczny z
  Czytaj całość
  dokładnością do 0,01 sekundy, chociaż oficjalnie wyniki podawano nadal z zaokrągleniem do 0,1. Lekkoatletykę w Meksyku oglądałem wówczas w TVP, część nawet na żywo. Sprawdziłem przed chwilą wyniki NRF i Polski na tych igrzyskach. Widzę co następuje w wynikach światowych na stronach Wortld Atletics, według stanu na dzień dzisiejszy: 309. wynik w historii 3:00.57 ma Federal Republic of Germany, zajęli 3. miejsce na Estadio Olímpico, Ciudad de México (MEX), 20 OCT 1968. 312. wynik w historii 3:00.58 ma Poland, zajęli 4 miejsce na Estadio Olímpico, Ciudad de México (MEX) 20 OCT 1968. Pomiar i wyniki dotyczyły też innych dystansów. Pisano o pomiarze czasu w tamtych czasach. Bardzo ważne było to w biegach sprinterskich - znakomite wyniki elektroniczne w Meksyku przeszły do historii. Sprawdźcie na przykład Evansa na 400m. Przechodzenie z pomiaru ręcznego na elektroniczny (i przeliczanie/zaokrąglanie trwało sporo lat. Pamiętam starania PZLA w sprawie wyniku Ireny Szewińskiej w biegu na 20m. IAAF nie przeliczyła jednego wyniku (pamiętam który) z elektronicznego na ręczny, o co zabiegał PZLA - nawet nie wiem czy o tym piszą.
  • Nick Shany Zgłoś komentarz
   Kondolencje dla Rodziny i Przyjaciół Stanisława Grędzińskiego. Dzięki Niemu przeżyłem wiele emocjonujących chwil obserwując Jego fantastyczne biegi podczas zawodów lekkoatletycznych.
   Czytaj całość
   Sztafeta w składzie Werner, Balachowski, Grędziński, Badeński do dzisiejszego dnia jest symbolem siły polskiej lekkiej atletyki.
   • Wiciarz Zgłoś komentarz
    Znakomity czterystumetrowiec, odpoczywaj w pokoju.....
    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×