Kolarstwo: Armstrong ze złotym medalem w czasówce. Nie Lance, lecz Kristin

Niespełna 39-letnia kolarka obroniła tytuł mistrzyni olimpijskiej w jeździe na czas. Amerykanka pokonała Judith Arndt i Olgę Zabielińską.

Daniel Ludwiński

Kristin Armstrong przez całą ostatnią dekadę należała do grona najlepszych zawodniczek na świecie. Amerykanka wcześniej startowała w triathlonie, jednak ze względów zdrowotnych musiała przerwać karierę i skupić się tylko na kolarstwie, co okazało się dla niej najlepszym wyjściem. W Atenach w olimpijskim debiucie była ósma, za to w Pekinie triumfowała w jeździe na czas. W 2008 roku Armstrong miała już 35 lat, więc ogłosiła wtedy zakończenie kariery. Amerykanka nie wytrwała jednak zbyt długo w swym postanowieniu i zdecydowała się wrócić na rower.

W Londynie znów okazała się najlepsza. Blisko 39-letnia weteranka była najlepsza już na pierwszym pomiarze czasu i nie oddała prowadzenia nawet na moment. Na dystansie 29 kilometrów uzyskała rezultat 37:34,82 i nie mogła ukryć na mecie łez radości. Na tegorocznych igrzyskach w kolarstwie jak na razie znakomicie radzą więc sobie sportowcy będący już blisko kresu kariery - w sobotę w wyścigu mężczyzn ze startu wspólnego wygrał rówieśnik Armstrong, Aleksander Winokourow.

W czasówce kobiet za plecami zwyciężczyni uplasowała się Judith Arndt, która przed ponad tygodniem obchodziła trzydzieste szóste urodziny. Dla Niemki to drugi medal olimpijski - poprzedni zdobyła na torze w wyścigu na dochodzenie w 1996 roku w Atlancie. W czołowej trójce znalazło się także miejsce dla Olgi Żabielińskiej, która w Londynie radzi sobie bardzo dobrze - Rosjanka była już trzecia w wyścigu ze startu wspólnego, a teraz powtórzyła ten sukces w jeździe na czas.