Rekord olimpijski i złoty medal Kromowidjojo na 100 m st. dowolnym

Ranomi Kromowidjojo złotą medalistką na 100 metrów stylem dowolnym. Faworytka najbardziej prestiżowej konkurencji w pływaniu okazała się lepsza od Białorusinki Aleksandry Herasimieni i Chinki Yi Tang.

Paweł Nowakowski

Reprezentanta Holandii, Ranomi Kromowidjojo nie zawiodła i zgodnie z oczekiwaniami zdobyła złoty medal w najbardziej prestiżowej pływackiej konkurencji - 100 metrów stylem dowolnym. Szaleńcze tempo narzuciła Jeanette Ottesen. Dunka w drugiej części wyścigu mocno jednak "spuchła" i ostatecznie zajęła przedostatnie miejsce. Z siłami przeliczyła się także Jessica Hardy (trzecia po pierwszym nawrocie).

Kromowidjojo mądrze rozegrała finał od strony taktycznej i wynikiem równym 53 sekundy ustanowiła nowy rekord olimpijski. Srebrny krążek powędrował do Białorusinki Aleksandrt Herasimieni. Brąz dla Chinki Yi Tang.

Warto dodać, że pływacy z Państwa Środka zajmują w klasyfikacji medalowej drugie miejsce (4 złote, 2 srebrne i 3 brązowe). Znacznie poniżej oczekiwań spisują się z kolei Australijczycy.

8. Jessica Hardy (USA) - 54:02

Dotychczas Kromowidjojo zdobyła w igrzyskach dwa medale, oba w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. Przed czterema laty w Pekinie sięgnęła po złoto, a przed kilkoma dniami w stolicy Wielkiej Brytanii po srebro. Holenderka nauczyła się pływać w wieku trzech lat podczas wakacji, które spędzała z rodziną w Hiszpanii.