Gorąco ws. trenerki dopingowiczki. Z córką zmienią barwy z Rosji na USA?

Ogromne kontrowersje na igrzyskach w Pekinie wywołała Eteri Tutberidze, szkoleniowiec 15-letniej Kamili Walijewej, w której organizmie wykryto doping. Okazuje się, że wielbiona w Rosji trenerka może wyjechać do USA razem z córką.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Eteri Tutberidze Getty Images / Jean Catuffe / Na zdjęciu: Eteri Tutberidze
To był jeden z najbardziej zapadających w pamięć obrazków podczas igrzysk Pekin2022. Kamila Walijewa rosyjska faworytka i pierwsza zawodniczka, która na igrzyskach olimpijskich wykonała poczwórny skok, we łzach zjeżdżała z lodu. Jej trenerka tylko ją zrugała za upadki podczas programu. - Czemu odpuściłaś? Powiedz mi, czemu? Dlaczego przestałaś walczyć? Odpuściłaś po tym axlu - mówiła.

15-letnia zawodniczka nie wytrzymała ogromnej presji, jaka wiąże się ze skandalem dopingowym. W jej organizmie wykryto bowiem trimetazydynę, ale przepisy MKOL nie pozwalają karać tak młodych osób za doping i ostatecznie mogła startować. Trudno wierzyć, że Walijewa sama, bez pomocy otoczenia przyjmowała niedozwolone środki.

Wielu jako winną wskazuje Eteri Tutberidze - popularną trenerkę, której metody można określić jako zamordystyczne. Osiąga ogromne sukcesy, ale na treningach jest brutalna, bezwzględna. Jej zawodniczki często już w wieku 20 lat są fizycznymi wrakami i muszą kończyć karierę.

ZOBACZ WIDEO: Iga Świątek ma problem. Cała nadzieja w trenerze

W Rosji Eteri Tutberidze jest jednak wielbiona i szanowana. Na jak długo? Ostatnie doniesienia medialne mogą to wszystko zmienić. Córka trenerki także jest łyżwiarką i nawet występowała na igrzyskach. Diana Davis w parze z Głebem Smołkinem zajęła dopiero 14. miejsce.

Co ciekawe Diana Davis może zmienić barwy i... reprezentować USA, co w kontekście obecnej sytuacji politycznej może być pstryczkiem w nos dla rosyjskich władz. 19-latka ma tamtejsze obywatelstwo, bowiem urodziła się w Stanach Zjednoczonych. O wyjeździe do USA plotkuje się także w wypadku jej matki. Sama Davis zdementowała te pogłoski w mediach społecznościowych.

Rosjanie nie mogą obecnie startować w zmaganiach międzynarodowych. Tamtejsze media wykazują się zaskakującą wyrozumiałością. "Pragnienie (hipotetyczne) Tutberidze, by trenować za granicą, jest zrozumiałe. Sezon bez zmagań najwyższej rangi zmieniły ją z trenerki w animatorkę" - napisał portal sports.ru.

Czytaj więcej:
W Rosji są w szoku. Gwiazda sportu zmienia obywatelstwo
Takiego ataku Putin się nie spodziewał. Podważyła jego słowa

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×