Kuriozalna decyzja RUSADY ws. rosyjskiej łyżwiarki! Co na to WADA?

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Mario Hommes/DeFodi Images / Na zdjęciu: Kamila Walijewa.
Getty Images / Mario Hommes/DeFodi Images / Na zdjęciu: Kamila Walijewa.
zdjęcie autora artykułu

Nastoletnia łyżwiarka figurowa Kamila Walijewa oczyszczona przez Rosjan! RUSADA uznała, że 16-latka nie ponosi winy za pozytywny wynik testu antydopingowego. Co na to WADA?

W tym artykule dowiesz się o:

To był największy skandal zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W trakcie ich trwania 15-letnia wówczas Kamila Walijewa otrzymała pozytywny wynik testów na doping. Co jednak ciekawe... nie została wykluczona z imprezy.

Teraz temat swojej zawodniczki "rozstrzygnęła" RUSADA, czyli Rosyjska Agencja Antydopingowa. Zdziwienia nie ma. Ta uznała, że Walijewa jest... niewinna.

"Trybunał orzekł, że choć zawodniczka naruszyła przepisy antydopingowe, nie wynikało to z jej "błędu lub zaniedbania". Dlatego też trybunał nie nałożył na nią żadnej kary poza anulowaniem jej wyników z dnia pobrania próbki (25 grudnia 2021 roku)" - można przeczytać na stronie WADA, czyli Międzynarodowej Agencji Antydopingowej.

WADA wniosła do Rosjan o przesłanie pełnego dokumentu uzasadnienia swojej decyzji, a sama nie pewnie skieruje sprawę do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie. Przypomnijmy, że na czele WADA stoi Polak, Witold Bańka.

ZOBACZ WIDEO: Pamiętasz serbską gwiazdę?! 35-latka zachwyca urodą

Międzynarodowa Agencja Antydopingowa już wcześniej chciała skierować sprawę do CAS z powodu przedłużającej się sprawy i chciała tego dokonać jeszcze bez wyroku RUSADY.

Teraz WADA ma być zaniepokojona słowami, że zawodniczka jest bez winy, a wszystko za sprawą zaniedbania.

"WADA domagała się czteroletniej dyskwalifikacji dla zawodniczki. Po szczegółowej analizie decyzji RUSADA, WADA rozważy, jakie kolejne kroki pomogą rozwiązać tę kwestię tak szybko, jak to możliwe" - przyznaje światowa agencja.

Walijewa w Pekinie wywalczyła złoty medal w drużynie. Z powodu afery zdecydowano się... odwołać ceremonię wręczenia medali. Zawodniczka tłumaczyła się, że niedozwolone substancje wzięły się z powodu... omyłkowego zjedzenia tabletki na serce od dziadka.

Zobacz także: FIS reaguje na burzę wokół kombinezonów. Taki mają plan Granerud zszokował opinią o Zakopanem. Trener musiał go tłumaczyć

Źródło artykułu: WP SportoweFakty