Szóste miejsce polskiej drużyny na MŚ. Kaja Ziomek poprawiła rekord Polski

Polki zajęły szóste miejsce w wyścigu drużynowym podczas drugiego dnia mistrzostw świata Inzell 2019 w łyżwiarstwie szybkim na dystansach. Rekord Polski na 500 metrów poprawiła Kaja Ziomek.
Piotr Ziemka
Getty Images / Richard Heathcote / Na zdjęciu: Karolina Bosiek

500 metrów najszybciej przejechała Austriaczka Vanessa Herzog (37.124). Srebrny medal zdobyła obrończyni mistrzowskiego, złota medalistka igrzysk olimpijskich - Nao Kodaira (37.202). Trzecia była inna Japonka - Konami Soga (37.607). Kaja Ziomek uzyskała czas 38.095 i uplasowała się na jedenastej pozycji. Tym samym poprawiła rekord Polski - poprzedni też należał do niej, wynosił 38 sekund i 78 setnych. Taki rezultat urodzonej w 1997 roku łyżwiarce zmierzono 2 marca 2018 roku podczas zawodów Pucharu Świata juniorek w Salt Lake City.

Wśród mężczyzn na dystansie 500 metrów triumfował Rosjanin Rusłan Muraszow (34.225). Drugi był mistrz olimpijski Haavard Lorentzen (34.356) a trzeci - rodak zwycięzcy Wiktor Musztakow (34.432). Dwunaste miejsce zajął Artur Waś (34.728), czternaste Artur Nogal (34.804), a osiemnaste Piotr Michalski (34.927)

W pierwszej z czterech par wyścigu drużynowego kobiet Natalia Czerwonka, Magdalena Czyszczoń i Karolina Bosiek uzyskały czas 3:05.333 i pokonały Włoszki (3:07.871). Polki zostały sklasyfikowane na szóstej pozycji. Zwyciężyły Japonki: Ayana Sato, Miho Takagi, Nana Takagi (2:55.785). Na drugim stopniu podium stanęły Holenderki (2:56.205), na trzecim zaś - Rosjanki (2:57.725).

W wyścigach drużynowych Pucharu Świata 2018/2019 najlepszym osiągnięciem Polek było piąte miejsce w Obihiro. W Tomakomai i Tomaszowie Mazowieckim zajęły szóstą lokatę.

Rywalizację zespołową mężczyzn wygrali Holendrzy: Sven Kramer, Marcel Bosker i Douwe de Vries (3:38.432). Srebrne medale otrzymali Norwegowie: Haavard BoekkoSverre Lunde Pedersen i Sindre Henriksen (3:40.807). Na trzeciej pozycji znaleźli się Rosjanie (3:41.314).

W sobotę odbędą się między innymi wyścigi na kilometr.

Czy reprezentant lub reprezentantka Polski będzie w czołowej ósemce w rywalizacji na 1000 metrów?