Rosyjska gwiazda sportu mówi, co się stanie po ogłoszeniu rozejmu

Getty Images / Contributor/Getty Images / Na zdjęciu: Swietłana Żurowa
Getty Images / Contributor/Getty Images / Na zdjęciu: Swietłana Żurowa

Swietłana Żurowa ujawnia, że MKOl naciska na międzynarodowe federacje, by dopuściły reprezentantów Rosji do rywalizacji. - Nasi sportowcy natychmiast zaczną wracać - mówi gwiazda łyżwiarstwa.

W tym artykule dowiesz się o:

Swietłana Żurowa, mistrzyni olimpijska w łyżwiarstwie szybkim z Turynu w 2006 roku, obecnie deputowana do Dumy Państwowej Rosji, podzieliła się informacjami o działaniach Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) w sprawie rosyjskich sportowców.

Jak podaje serwis Sport24, Żurowa zdradziła, że MKOl ostatnio zadaje pytania międzynarodowym federacjom, dlaczego nie dopuszczają Rosjan albo stawiają im surowe warunki uczestnictwa w zawodach.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Pokazał, ile ma koszulek Messiego. To coś więcej niż kolekcja

53-letnia Żurowa wyraziła przekonanie, że ewentualne zawarcie rozejmu Rosji z Ukrainą podczas negocjacji w Stambule (WIĘCEJ TUTAJ) pozwoli na pełny powrót rosyjskiego sportu na arenę międzynarodową.

- Jestem przekonana, że jeśli podczas negocjacji w Stambule dojdzie do zawarcia rozejmu z Ukrainą, będzie to miało natychmiastowy pozytywny wpływ na rosyjski sport. Nasi sportowcy natychmiast zaczną wracać do wszystkich dyscyplin - podkreśliła była sportsmenka.

- Wiele federacji w odpowiedzi odnosi się do zawarcia porozumienia pokojowego i mówi, że są kraje, które zbojkotują zawody, jeśli Rosjanie zostaną dopuszczeni do rywalizacji. Międzynarodowe federacje po prostu boją się konfliktu z niektórymi państwami. Jednak według moich informacji MKOl już teraz zdecydowanie zaleca, aby rosyjskim sportowcom zezwalano na udział, przynajmniej w statusie neutralnym - dodała Żurowa.

Rosyjski sport został wykluczony na arenie międzynarodowej po inwazji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku. Rosjanie mogą jednak startować w wielu dyscyplinach indywidualnych pod neutralną flagą i pewnymi warunkami, m.in. nie mogą popierać działań wojennych w Ukrainie.

Jak podała w piątek (16 maja) Agencja Reutera rozmowy delegacji Rosji i Ukrainy w Stambule zakończyły się bez przełomu, jeśli chodzi o zbliżenie stanowisk skonfliktowanych stron ws. rozejmu (WIĘCEJ TUTAJ).