KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szymon Ruta w Orlen Teamie

Po zaangażowaniu w wyścigi samochodowe i utworzeniu VERVA Racing Team, PKN Orlen rozszerza swoją aktywność w rajdach samochodowych. Nowym kierowcą zespołu będzie Szymon Ruta, który w sezonie 2010 zaliczy występy w RSMP i Mistrzostwach Europy.

Mateusz Senko
Mateusz Senko

Pierwszym startem zespołu Ruta/Rozwadowski będzie rozgrywany w okolicach Olsztyna szutrowy Rajd Warmiński (28-29 maja), zaliczany do cyklu Rajdowego Pucharu Polski. W tym samym rajdzie wystąpi także załoga Krzysztofa Hołowczyc i Łukasz Kurzeja. Gościnny udział obu załóg Orlen Team w tej imprezie jest treningiem przed zbliżającym się Rajdem Polski (4-6 czerwca), najstarszą i najbardziej prestiżową imprezą motoryzacyjną rozgrywaną na terenie kraju, zaliczaną do cyklu Mistrzostw Europy.

Szymon Ruta i Sebastian Rozwadowski rozpoczną sezon rajdowy w Peugeocie 207 S2000 w najnowszej specyfikacji. Po Rajdzie Warmińskim załogę Orlen Teamu zobaczymy na starcie Rajdu Polski, a następnie na Rajdzie Bohemia (Czechy), Istanbul Rally (Turcja), Rajdzie Warszawskim, ELPA Rally (Grecja) oraz Rally d’Antibes (Francja).

- Ogromnie się cieszymy, że w tym sezonie na rajdowe trasy wyruszamy w barwach ORLEN Team, jednego z najlepszych zespołów rajdowych z ugruntowaną pozycją w sporcie motorowym. Przede nami duże wyzwanie. Poprzeczka, jaką zawiesili zawodnicy ORLEN Team odnosząc sukcesy w imprezach motoryzacyjnych, jest bardzo wysoko. Nadchodzący sezon, podczas którego startujemy w najbardziej wymagających imprezach motoryzacyjnych rozgrywanych w Europie i Polsce, będziemy starali się maksymalnie wykorzystać pod kątem nauki u boku Krzysztofa Hołowczyca. To świetny kierowca. Liczę, że jego doświadczenie oraz umiejętność przekazywania wiedzy pozwolą nam szybko osiągnąć poziom umożliwiający walkę o najwyższe trofea – powiedział Szymon Ruta.

Szymon Ruta rozpoczął rajdową przygodę w 2004 roku, udziałem w pełnym cyklu Pucharu PZM. Rok później został drugim wicemistrzem w klasie A7. W 2006 roku wystartował w Rajdzie Magurskim zaliczanym do Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W latach 2007-08 startował w barwach Subaru Poland Rally Team, gdzie miał szansę intensywnie rozwijać się pod okiem Leszka Kuzaja. W 2008 roku Ruta po raz pierwszy rywalizował Peugeotem 207 S2000 na słynnej Karowej, gdzie zajął szóste miejsce. W kolejnym sezonie rajdówka klasy S2000 stała się regularną bronią kierowcy na rajdowych odcinkach specjalnych.

Szymon Ruta coraz częściej regularnie zajmował lokaty w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej, plasując się w czołówce na poszczególnych odcinkach specjalnych. Pilotem Szymona Ruty jest Sebastian Rozwadowski, który nawiguje go od 2008 roku, a w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski jest obecny od sezonu 2002. Podczas swojej rajdowej kariery Sebastian zasiadał na prawym fotelu między innymi obok: Zbigniewa Staniszewskiego, Stefana Karnabala, Macieja Lubiaka, czy Grzegorza Grzyba.

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa/inf. własna
Komentarze (1)
 • Michal Zgłoś komentarz
  Szkoda ,ze tak doswiadczony kierowca jakim jest Holowczyc wystartuje z Ruta ktory procz pieniedzy nie dysponuje nawet odrobina talentu. Holek rozmienia swoje wieloletnie osiagniecia na drobne
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×