Rajd Bohemia: Triumf Hänninena, RSMP dla Bouffiera

Rajd Bohemia był pierwszą z dwóch zagranicznych rund w kalendarzu RSMP 2010. Na starcie stanęło ponad 100 załóg, który rywalizowały w mistrzostwach Polski i Czech. W klasyfikacji generalnej triumfował Juho Hänninen, a za nim znalazł się "polski Francuz", czyli Bryan Bouffier, najszybszy w rundzie RSMP.

Mateusz Senko

Obsada rajdu Bohemia była doborowa, więc polscy zawodnicy dość dyplomatycznie wypowiadali się o walce o czołowe lokaty, podkreślając, że najważniejsza jest klasyfikacja RSMP. Zawody rozpoczął piątkowy superoes na rallycrossowym torze Sosnova, który padł łupem Hänninena. Na kolejnych pozycjach finiszowali Valousek, Kresta, Tarabus i najszybszy z Polaków - Kajetanowicz. W sobotę od zwycięstwa na oesie Bzi rozpoczął Pavel Valousek, obejmując prowadzenie przed Hänninenem i Bouffierem. Martin Prokop popełnił falstart i znalazł się na siódmym miejscu, przed Sołowowem.

Oes Smrzovka wygrał Hänninen, jednak liderem pozostał Valousek. Trzecie miejsce zajmował Bouffier, czwarte Pech, piąte Kresta, a szóste Sołowow, który wyprzedził Tarabusa. Kajetanowicz był 10, a kolejni Polacy systematycznie zbliżali się do pierwszej dziesiątki. Ostatni oes w pętli (Sumburk) ostał odwołany z powodu problemów z kibicami, więc na kolejne rozstrzygnięcia kibice musieli poczekać do drugiego przejazdu Bzi. Wygrał go Valousek, przed Bouffierem i Hänninenem, a jedyną zmianą w czołówce był awans Prokopa na 8 lokatę.

Drugi przejazd Smrzovki także wygrał Valousek, ale tym razem drugi był Kresta, co dało mu awans na czwarte miejsce. Odrabiający straty Prokop za jednym zamachem przeskoczył Sołowowa i Tarabusa, awansując na 6 miejsce. Oes Sumburk był ostatnim dla Leszka Kuzaja, który rolował i mocno rozbił swoją Fabię S2000. Hänninen pokonał Valouska o 5 sekund i objął prowadzenie, ale tylko 0,3 sekundy przed rywalem. Trzecie miejsce zajmował Bouffier, pierwszy w RSMP. Za nim znajdowali się Kresta, Prokop, Sołowow, Tarabus, Stajf, Kajetanowicz i Kuchar.

Na opóźnionym o 30 minut oesie Vinec najszybszy był Valousek, dzięki czemu odzyskał prowadzenie w rajdzie. Na oesowe podium wbił się Prokop, cały czas goniący czołówkę. Na krótkiej próbie Starometska Hänninen wyprzedził Valouska o pół sekundy, ale to wystarczył odo odzyskania prowadzenia. Na drugim przejeździe oesu Vinec do głosu doszedł Bouffier, a Hänninen wygrał z Valouskiem i pozostał liderem rajdu po pierwszym dniu. Różnice były jednak minimalne, a pierwszą trójkę dzieliło 3,7 sekundy!

Czwarte miejsce zajmował Kresta, piąte Prokop, a szóste Sołowow, drugi w RSMP. Trzecią lokatę w Mistrzostwach Polski zajmował Kajetanowicz, dziewiąty za Stajfem i Tarabusem. Czołową dziesiątkę RSMP uzupełniali Kuchar, Habaj, Rzeźnik oraz czołówka CRT: Bębenek, Chmielewski, Gryc i Kornicki. W klasie N3 prowadził Rafał Janczak, przed Piotrem Rudzkim i Mikołajem Kempą, a w ClioCup liderował Jacek Płonka, mając za sobą Krzysztofa Bubika i Mirosława Włodarczyka.

Niedzielny etap rozpoczął się od oesowego zwycięstwa Bouffiera, co pozwoliło mu wyprzedzić Valouska i awansować na drugie miejsce. Wypadek miał Łukasz Habaj, a Kajetanowicz wyprzedził Tarabusa i awansował na ósme miejsce. Kolejne dwa oesy pierwszej pętli zakończyły się układem Hänninen-Bouffier-Valousek. Vaclav Pech wykręcił piąty czas na Sychrovie, przeskoczył Stajfa, Kajetanowicza, Tarabusa i Kuchara i awansował na 7 miejsce.

Drugi przejazd Chloudova wygrał Bouffier, a Navarova 2 przyniósł koniec pogoni Valouska za Francuzem. Czech wypadł z trasy i oddał trzecie miejsce Prokopowi, który wyprzedził Krestę. Pech poradził sobie z Sołowowem, a Stajf, Kajetanowicz i Kuchar awansowali o jedną lokatę. Ostatni oes rajdu (Sychrov 2), wygrał Hänninen, a Stajf wypadł z trasy, zwalniając siódme miejsce.

W klasyfikacji generalnej triumfował Hänninen, przed Bouffierem i Prokopem, a poza podium znalazł się Kresta. Pech, odrabiający straty po zmianie koła był piąty, wyprzedzając Sołowowa i Kajetanowicza, który zajęli odpowiednio drugie i trzecie miejsce w rundzie RSMP. Czołową dziesiątkę w klasyfikacji generalnej zamknęli Tarabus, Kuchar i Odlozilik.

W Mistrzostwach Polski na kolejnych pozycjach znaleźli się Rzeźnik, Protasov, Bębenek, Chmielewski, Gryc i Kornicki. W klasie N3 zwyciężył Rafał Janczak, który dzielnie walczył z miejscowymi zawodnikami. Podium uzupełnili Piotr Rudzki oraz Sławomir Kurdyś, dla którego był to największy sukces w RSMP. W ClioCup triumfował Jacek Płonka, drugą lokatę zajął Krzysztof Bubik, a trzecią Michał Streer.