Podsumowanie sobotnich meczów w strefie CONMEBOL

Reprezentacja Brazylii rozbiła 4:0 Urugwaj, dzięki czemu jest nowym liderem strefy CONMEBOL. Wszystko dlatego, że Paragwaj przegrał u siebie 0:2 z Chile. Ponadto Argentyna z problemami, ale pokonała 1:0 Kolumbię, natomiast Boliwia uległa 0:1 Wenezueli.

Adam Kiołbasa

Canarinhos nie dali żadnych szans Celestes i po raz pierwszy w historii meczów w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata wygrali na ich terenie. Popularne Kanarki objęły prowadzenie już w 12. minucie, kiedy po strzale Daniela Alvesa fatalny błąd popełnił bramkarz Riera. W 36. było już 2:0, a wówczas trafił Juan. Po zmianie stron na 3:0 podwyższył Luis Fabiano, a w 66. napastnik zobaczył czerwoną kartkę. W 75. Brazylia wywalczyła rzut karny, który został zamieniony na bramkę przez Ricardo Kakę, a w 87. siły się wyrównały. Wtedy z boiska wyrzucony został zawodnik Urugwaju - Pereira.

W fatalny sposób zaprezentowała się Boliwia. Co prawda gospodarze w konfrontacji z Wenezuelą mogli objąć prowadzenie już w 23. minucie, ale rzutu karnego nie zdołał wykorzystać Martins. W 33. za to samobójczym trafieniem Rivero pokonał swojego golkipera i było 1:0 dla Wenezueli. W końcówce miejscowi nie wytrzymali nerwowo i najpierw czerwoną kartkę zobaczył Martins, a następnie Reyes. Wynik już nie uległ zmianie.

Chociaż Argentyna przeważała, to miała sporo problemów z Kolumbią. Albicelestes bardzo długo bezbramkowo remisowali, chociaż m.in. po strzale z rzutu wolnego Lionela Messiego piłka odbiła się od poprzeczki. Ostatecznie podopieczni Diego Maradony wygrali, a jedynego gola w tej konfrontacji zdobył Diaz.

Zawiódł Paragwaj. Chile już w 13. minucie objęło prowadzenie po tym, jak na listę strzelców Fernandez. Chociaż gospodarze mieli okazje do tego, aby doprowadzić do wyrównania, to w 51. wynik konfrontacji na 2:0 ustalił Suazo.

W ostatnim pojedynku grające już tylko o prestiż Peru podejmie Ekwador.

W tym momencie Brazylia jest liderem, chociaż ma na swoim koncie tyle samo punktów, ile Paragwaj (24). Chile zgromadziło 23 oczka, Argentyna 22, a znajdujący się w strefie barażów Urugwaj 17. Wenezuela ma 16 oczek, Kolumbia i Ekwador po 14, Boliwia 12, a Peru 7.

Urugwaj - Brazylia 0:4 (0:2)
0:1 - Alves 12'
0:2 - Juan 36'
0:3 - Luis Fabiano 52'
0:4 - Kaka (k.) 75'
Czerwone kartki: Pereira 87' (Urugwaj) oraz Luis Fabiano 66' (Brazylia).

Boliwia - Wenezuela 0:1 (0:0)
0:1 - Rivero (sam.) 33'
Inne wydarzenia: Martins (Boliwia) w 23. minucie nie wykorzystał rzutu karnego.