"Opatentowałem VAR blisko 20 lat temu". Hiszpan żąda 15 mln euro od FIFA

Getty Images / Richard Heathcote / VAR
Getty Images / Richard Heathcote / VAR

Francisco Lopez uważa, że już w 1999 roku opatentował technologię pomocną dla sędziów, czyli nic innego, jak obecny VAR. Teraz Hiszpan żąda ogromnego odszkodowania od FIFA, która wykorzystuje jego pomysł.

W tym artykule dowiesz się o:

System wideoweryfikacji VAR pomaga sędziom w podejmowaniu dobrych decyzji. W oficjalnym meczu po raz pierwszy pojawił się w sierpniu 2016 roku, a teraz debiutuje na mistrzostwach świata w Rosji. Pewien Hiszpan uważa, że opatentował tę technologię już blisko 20 lat temu.

- Mam na to wszystkie dowody - mówi cytowany przez "Marcę" Francisco Lopez. Twierdzi on, że we wrześniu 1999 roku przedstawił w hiszpańskim Ministerstwie Edukacji i Kultury ideę wykorzystania wideo do pomocy piłkarskim arbitrom.

W patencie Lopeza przedstawione było nawet centrum kontroli nad systemem wideoweryfikacji. Takie samo, jakie wykorzystuje się przy VAR. - Wyobrażałem sobie mój system dokładnie tak samo, jak działa obecny VAR, który idealnie odzwierciedla moją koncepcję. Jedyną różnicą jest system szyfrowania - dodaje.

W czerwcu Lopez wysłał pismo do FIFA i RFEF z prośbą o zaprzestanie używania systemu. Nie doczekał się jednak odpowiedzi. Teraz Hiszpan żąda od FIFA 15 mln euro odszkodowania (płatne w pięć lat, 3 mln euro rocznie).

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Sylwia Dekiert: Myślę, że Nawałka nie pozostanie na stanowisku. Nie dlatego, że był złym trenerem

- Na początku nie chciałem nawet jednego euro. Wystarczyło mi spotkanie i przeprosiny. Ale widząc egoizm FIFA i wielkie ego tej organizacji, wniosłem pozew do sądu - komentuje Lopez, który w przypadku wygrania procesu, przeznaczy odszkodowanie na cele charytatywne.

W samej fazie grupowej mundialu w Rosji, VAR został wykorzystany 335 razy. Skuteczność systemu wyniosła aż 99,3 proc. (czytaj więcej TUTAJ).

Komentarze (7)
avatar
Szymon Soborak
1.07.2018
Zgłoś do moderacji
0
1
Odpowiedz
A ja opatentowałem 2 zasady,1 to że piłka jest jedna a bramki 2,więc żądam od FIFA 40 mln euro a 2 to,że opatentowałem Goal line technology i żądam 25 mln euro. 
dziurek
1.07.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Skoro tak, to niech pozew w stanach złoży, tam od dawna taki system obowiązuje. 
avatar
Asser
1.07.2018
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Opatentowałem chip w piłce i zasadę działania (przekroczenie linni boiska)w 1989 roku i co z tego. Już zapłaciłem ok 6700zł... 
avatar
Zbigniew Horeczko
1.07.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
To że miał pomysł to za mało, ale czy ma to zarejestrowane w jakimś urzędzie patentowym - ale o tym nic nie piszą... 
Do.iT
1.07.2018
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Patent trudno obronić, szczególnie małym firmom i osobom prywatnym.
W tym przypadku ciężko mówić o patentowym odkryciu. Raczej Pan Lopez zainwestował wiedząc że video weryfikacja kiedyś nastąpi
Czytaj całość