Kokpit Kibice
Zobacz drużynę
  • Zobacz drużynę
  • Grupa A
  • Grupa B
  • Grupa C
  • Grupa D
  • Grupa E
  • Grupa F
  • Grupa G
  • Grupa H

Mundial 2018. Wysyp rasistowskich komentarzy w Polsce po tytule mistrza świata dla Francuzów

Części polskich kibiców nie podobało się, że reprezentacja Francji, która zdobyła mistrzostwo świata, składała się w znacznym stopniu z zawodników czarnych. Będą musieli tłumaczyć się ze swoich wpisów w prokuraturze.
Marek Wawrzynowski
Marek Wawrzynowski
piłkarze reprezentacji Francji z Pucharem Świata Getty Images / Catherine Ivill / Staff / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Francji z Pucharem Świata

Po tym jak reprezentacja Francji zdobyła mistrzostwo świata, w polskim internecie zatrzęsło się od komentarzy, które według tropicieli zachowań rasistowskich, nadawały się do prokuratury. Francuska gazeta "Liberation" pisze wręcz o fali rasizmu.

W czwartek wczesnym popołudniem francuska agencja AFP pisała o 30 przypadkach, ale było to na podstawie rozmowy telefonicznej sprzed dwóch dni. Od tego czasu zgłoszono kolejne zachowania i komentarze w internecie, które kwalifikują się pod artykuł 257 kodeksu karnego. Głosi on: "kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Kilka osób może więc spodziewać się w najbliższym czasie telefonu z prokuratury. - Dostaliśmy tysiące zgłoszeń na temat zachowań rasistowskich - przyznaje Konrad Dulkowski, dyrektor Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Ale jednocześnie dodaje, że do prokuratury skierowano kilkadziesiąt z nich. Co i tak jest szokujące.

- Nie kierowaliśmy wszystkich zachowań. Np. podważanie przynależności reprezentanta Francji ze względu na jego kolor skóry jest naszym zdaniem zachowaniem rasistowskich. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość prokuratorów nie zdecyduje się na wszczęcie postępowania - mówi.

ZOBACZ WIDEO Mundial 2018. Deschamps zapanował nad kadrą. "Francuzi często mieli problem z przerośniętym ego"

Do prokuratury trafiały więc głównie teksty zawierające obraźliwe tezy i sformułowania wprost. Pracownicy wymieniają m.in. wpisy ze zwrotami "czarnuch" czy "brudnopodobny".

Były dwa takie kulminacyjne momenty podczas tego turnieju. Wtedy, gdy Polska przegrała z Senegalem i gdy Francja zdobyła tytuł. W pierwszym przypadku ośrodek zgłosił ok. 80 zachowań, teraz ma być znacznie więcej, bo skargi wciąż napływają. Pochodzą głównie z portalu Facebook, rzadziej z Twittera. Wynika to z tego, że Twitter jest bardziej anonimowy. Nie wiadomo, jaka jest skala zjawiska, ponieważ Facebook wypracował mechanizmy usuwania rasistowskich komentarzy.

Pytamy, czy zachowania rasistowskie są celowe czy wynikają raczej z braku edukacji. - Myślę, że każdy chodził do szkoły i zna następstwa rasizmu na ziemiach polskich - odpowiada Dulkowski.

Dodaje, że od 2,5 roku ilość zachowań rasistowskich i ksenofobicznych w Polsce wzrosła o kilkaset procent. Znaczna ich część jest odnotowywana na stadionach piłkarskich.

Czy rasizm jest realnym problemem na polskich stadionach?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / Liberation / AFP
Komentarze (54):
Zobacz więcej komentarzy (41)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×