Trasy dla mistrzów trasami dla (niemal) każdego

Materiały prasowe / materiał partnera
Materiały prasowe / materiał partnera

Jak dumnie może poczuć się narciarz, który pokonał (bo czasem trudno nazwać to jazdą) trasę-legendę! Taką, po której jeździli najwięksi alpejczycy świata. Z panów choćby Killy, Maier, Svindal czy Hirscher. Z pań: Pärson, Vonn, Shiffrin.

Zacznijmy od zjazdu. W Europie tak naprawdę konkurują dwie.

Pierwsza to Die Streif. Góruje nad Kitzbühel w austriackim Tirolu. Ma 3,3 km. Zawodnicy startują z 1665 m n.p.m., a że metę wyznaczono niemal w środku miasteczka, pokonują więc ponad 800 metrów różnicy poziomów.

Stromizna stoku za uskokiem zwanym Mausefalle sięga 85 %, a niektórzy oddają tam skok długości 80 m. Inne legendarne miejsca to Steilgang (najbardziej zlodzony fragment), Alte Schneise (wymagający z racji raptownie się zmieniającego ukształtowania i oświetlenia terenu) oraz Hausberg (69 % nachylenia, kiedy zawodnicy mają za sobą już ponad półtora minuty jazdy). Didier Cuche, czterokrotny zwycięzca Hahnenkamm-Rennen, powiedział kiedyś na mecie: „Gratuluję każdemu, kto to przejechał. Wszyscy jesteśmy szaleni”.

Dobry wynik w Kitz daje narciarską sławę. Dowodem choćby Franz Klammer, trzykrotny triumfator w latach 1975-77. Swoje robią też wyższe niż gdzie indziej premie dla zwycięzców. W ślad za zjazdowcami ciągną VIP’y i celebryci. A hołdem dla trasy jest film „Streif”, pokazujący jej rangę i klasę tych, którzy ją pokonali.

materiał partnera
materiał partnera

Konkurentką Streify do miana najbardziej wymagającej trasy zjazdu jest Lauberhorn w szwajcarskim Wengen. Wedle wielu to także najpiękniejsza arena alpejskiego Pucharu Świata – leży u stóp północnej ściany Eigeru, więc ten groźny masyw stanowi jej tło. Skalę trudności wyznaczają zarówno ostre zakręty, i to w wąskich miejscach, jak długie, a przy prędkości do 160 km/h mordercze, trawersy. A także fakt, że jest to trasa w Pucharze najdłuższa – zawodnicy muszą wytrzymać niemal 4,5 km.

Na dodatek jej historia jest ważnym rozdziałem dziejów narciarstwa. Pierwszych narciarzy – młodych brytyjskich arystokratów – ściągnął do Wengen angielski pastor Henry Lunn, który równolegle z pracą misjonarską zajmował się biznesem turystycznym. W 1925 r. założyli tam oni Klub Narciarstwa Jedynie Zjazdowego. Wtedy miejscowi rzucili gościom wyzwanie: zjazd z Lauberhorn. Trasa od początku była skrajnie trudna. W najwęższym punkcie miała 3 metry (na dodatek był to skalny kuluar). Szanse mieli w praktyce jedynie posiadacze nart ze stalowymi krawędziami – bo była zwykle tak zlodzona, że popularne wtedy drewniane narty bez kantów nie mogły utrzymać się w skręcie. Z czasem zjazd w Wengen stał się legendą – kiedy wszedł do kalendarza FIS bywało, że oglądało go na miejscu 60 tys. kibiców!

Ale może jest i ta trzecia – inna w charakterze, ale też godna miejsca na podium tras pucharowego zjazdu. To Saslong w południowotyrolskiej Val Gardena. Miejsce w elicie zapewnia jej przełomowa rola, którą odegrała w rozwoju dyscypliny.

Pierwszy raz Val Gardena miała gościć zjazd Pucharu Świata w 1969 roku. Było to tuż po tym, jak Międzynarodowa Federacja Narciarska FIS ogłosiła nowe zasady wytyczania tras alpejskich. Chodziło o ograniczenie ryzyka wypadków i docenienie techniki jazdy. Wprowadzono też wymóg minimum 800 metrów różnicy poziomów między startem i metą zjazdu. Jako że żadna z tras Val Gardeny podwyższonych norm nie spełniała, trzeba było wytyczyć nową. Ambicją miejscowych było na dodatek, żeby zjazd spod skalistego masywu Sassolungo nie ustępował klasykom w Kitzbühel i Wengen. Start ustawiono na 2249 m n.p.m. Do pokonania było 3450 m (przy 839 m różnicy poziomów). Zaczęło się od skandalu: startu odmówił znany ryzykant Karl Schranz, bo uznał Saslong za zbyt łatwą. Tyle że to ona stała się wzorcem – już w następnym sezonie do nowych standardów FIS dostosowano również Streif i Lauberhorn. Saslong wciąż jednak w najstromszym fragmencie ma 56,9 % nachylenia. A jej wizytówką jest odcinek Kamelbuckel, czyli Garby Wielbłąda. To seria 17 (!) poprzecznych garbów, które następują po sobie w takich odległościach, że trudno je zarówno po kolei amortyzować, jak pokonać jednym skokiem. To udało się dopiero w 1980 roku Uli Spiessowi, potem zaś padł rekord: skok Michaela Walchhofera miał 88 m. Za wymagające uważa się też odcinki pozwalające na szus – najlepsi jadą na Saslong ze średnią 110 km/h, podczas gdy w Kitzbühel i w Wengen nie przekraczają 100 km/h.

materiał partnera
materiał partnera

A sławy slalomowe? Tu prym wiodą Canalone Miramonti w Madonnie di Campiglio (włoskie Trentino) i Planai w Schladming (austriacka Styria). Obie stosownie strome. Obie z metą w samym centrum kurortów. I na obu od kilkunastu lat zawody w imię atrakcyjności odbywają się w nocy w świetle reflektorów. Zarówno kibice na miejscu, jak przed telewizorami są świadkami wielkiego narciarskiego teatru.

Madonna słynna była już w XIX stuleciu – wypoczywała w niej księżniczka Sissi. Ale dopiero dzięki 3Tre (bo tak nazywany jest slalom na Canalone Miramonti) weszła do ekstraklasy kurortów alpejskich. Któż nie walczył w 3Tre: Thoeni, Stenmark (rekordzista – wygrał 5 razy), Tomba, Reich… Stok jest krótki (470 m), ale nachylenie sięga 60 % – i niemal w całości widoczny z sektorów przy mecie. Rokrocznie na 3Tre zjeżdża nawet i 20 tys. kibiców – są flagi, trąbki i entuzjazm. Atmosferę fiesty nakręca też muzyka: kiedy Henrik Kristoffersen mknie wśród tyczek przy dźwiękach ACDC, to jest moc!

Jeszcze więcej fanów, bo i 50 tys., pojawia się każdego stycznia na nocnym slalomie w Schladming. Trudno się dziwić, że wśród zawodników dobre miejsce na Planai jest tak pożądane. A rozładowaniu emocji służy muzyczno-alkoholowa impreza po zawodach – do graniczącego z metą gigantycznego baru „Tenne” sam wstęp tego wieczoru kosztuje 300 euro. Specjaliści od „naj” określają ją „największą party w Alpach”.

Powtórzmy: prócz kilku dni przed zawodami, wszystkie te trasy są dostępne dla zwykłych narciarzy. I choć do najłatwiejszych nie należą, to zwykle są do pokonania nawet przy średnich umiejętnościach.

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.