Kilka słów o Polakach:
Na starcie nie zabraknie Polaków. Tym razem nasza ekipa jest bardzo liczna, nie brakuje w niej debiutantów (a raczej debiutantek). Mamy też doświadczonych, w sensie olimpijskim, zawodników. Oto kilka ciekawostek dotyczących naszej ekipy:
- Polskę reprezentowało do tej pory pięcioro tenisistów. Trzy razy byli to singliści, a raz debliści.
- Wszyscy debiutanci na Igrzyskach Olimpijskiej w polskiej ekipie, to tenisistki: Agnieszka Radwańska, Marta Domachowska, Klaudia Jans i Alicja Rosolska.
- Nie zdarzyło się jeszcze, aby nasi tenisiści występowali we wszystkich olimpijskich konkurencjach. W Pekinie nasi zawodnicy wystąpią w trzech, z czterech dyscyplin. Na starcie zabraknie tylko polskiego singlisty.
- Polscy zawodnicy nie wygrali do tej pory meczu w olimpijskiej rywalizacji, co więcej - nie zdobyli nawet seta.
- Po raz pierwszy w historii polski zawodnik będzie rozstawiony, Agnieszka Radwańska zagra z numerem ósmym.
Dwa okresy tenisa:
Tenisiści nie walczyli o medale w turnieju olimpijskim przez 64 lata. Od 1928 do 1988 tylko dwa razy organizatorzy rozegrali zawody tenisa ziemnego, ale w obu przypadkach była to dyscyplina pokazowa. Możemy więc podzielić tenis na igrzyskach na okres przedwojenny (kiedy tenis był znacznie mniej popularny) i współczesny:
- Najmniej państw występowało w turnieju w 1904 roku kiedy rywalizowali ze sobą tenisiści z dwóch państw (Niemcy i Stany Zjednoczone). Najwięcej, po 51 krajów zagrało w 2000 i 2004 roku.
- Żaden z krajów nie wystawił swojego reprezentanta we wszystkich edycjach turnieju olimpijskiego (łącznie z okresem od 1896 do 1924). Najbliższa pełnego uczestnictwa w Igrzyskach była Wielka Brytania, jednak w 1904 roku nie wysłała żadnego tenisisty.
- W 1912 tenis rozgrywano zarówno w hali, jak i na powietrzu. W obu formach dyscypliny rozdano medale.
- Do 1920 w grze podwójnej występowali tylko mężczyźni.
- W okresie przedwojennym rozgrywano zawody w grze mieszanej. Po raz ostatni mikst pojawił się jednak na igrzyskach jako dyscyplina pokazowa w 1968 roku.
- W pięciu turniejach olimpijskich (1896, 1900, 1902, 1988, 1992) półfinaliści nie rozgrywali meczu o trzecie miejsce, tylko otrzymywali dwa brązowe medale.
- Najwięcej medali w historii zdobyła Wielka Brytania (40), jednak w okresie od 1988 do 2004 Brytyjczycy stanęli na podium tylko raz. W okresie ostatnich szesnastu lat dominowali reprezentanci Stanów Zjednoczonych (15 medali, tyle samo co w latach 1896 - 1924)
- W 1992 roku sportowcy z rozpadającego się wówczas Związku Radzieckiego wystąpili jako „Zjednoczona drużyna”. Tenisowy turniej olimpijski w Barcelonie przyniósł im dwa brązowe medale.
- Najłatwiejsze zwycięstwo w meczu finałowym odniósł w 1996 roku w Atlancie Andre Agassi. Amerykanin pokonał Sergi Brugerę z Hiszpanii, oddając mu zaledwie sześć gemów w trzech setach. Wśród pań od 1996 do 2004 roku wszystkie finały były dwusetowe. W 2000 i 2004 roku pokonana zawodniczka zdobywała sześć gemów.
Na koniec, o Pekinie
Organizatorzy tegorocznych Igrzysk Olimpijskich postanowili uatrakcyjnić przekaz zarówno telewizyjny jak i ten na żywo. Kibice w komfortowych warunkach będą mogli podziwiać najlepszych, z których niektórzy mają szansę na kolejne złoto:
- Na trybunach kortu centralnego zasiąść będzie mogło aż 10000 widzów. Dla porównania, cztery lata temu w Atenach, na korcie centralnym mogło zasiąść zaledwie 8000 widzów. Cały pekiński kompleks tenisowy pomieści 17400 widzów.
- Po raz pierwszy w historii Igrzysk Olimpijskich zawodnicy będą mogli korzystać z pomocy tzw. Sokolego Oka (Hawk-eye). Tak jak w większości dużych turniejów tenisowych, możliwe będzie sprawdzenie poprawności decyzji sędziego liniowego za pomocą specjalnego systemu komputerowego, oczywiście na życzenie tenisisty.
- Dwoje zawodników ma szansę na kolejne mistrzostwa olimpijskie. Po dwa złote medale zdobyli do tej pory Venus Williams i Nicolas Massu. Oboje mają szansę na podwójne zwycięstwa, ponieważ oprócz singla zagrają także w deblu. Venus wystąpi w parze z siostrą - Sereną, a Massu z Fernando Gonzalezem.
Turniej Olimpijski w Pekinie rozpocznie się 10 sierpnia, a zakończy w niedzielę 17 sierpnia.