Wciąż nie mamy medalu. Matyjaszek przegrał z Azerem

Polski judoka, Przemysław Matyjaszek przegrał walkę o trzecie miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W walce o brązowy krążek, w kategorii do 100 kg, Polak przegrał z Azerem Movlidem Miraliyevem prze waza - ari. Pomimo tego jest to najlepszy życiowy sukces trzydziestoletniego Matyjaszka

Przemysław Jastrzębski

W pierwszym pojedynku Przemysław Matyjaszek pokonał przez ippon Chińczyka Ning Shao. Matyjaszek, wicemistrz Europy w kategorii do 100 kg, rozpoczął od koki (za karę shido dla rywala). Potem Polak otrzymał waza - ari i na nieco ponad minutę przed końcem walki pokonał Chińczyka przez ippon.

Drugim rywalem polskiego judoki był Argentyńczyk Eduardo Costa. Matyjaszek podobnie jak Chińczyka i tym razem wygrał przez ippon. Po nieco ponad dwóch minutach Polak przeprowadził znakomitą akcję i zakończył walkę przed czasem.

Nasz zawodnik w ćwierćfinale zmierzył się z aktualnym mistrzem Europy Holendrem Henkiem Grolem. Tym samym zawodnikiem, z którym Przemysław Matyjaszek przegrał niedawny finał ME. Niestety. Będący w znakomitej dyspozycji Polak, po 39 sekundach walki przegrał przez ippon. Polskiemu judoce pozostała walka w repasażach.

W rywalizacji o medal pocieszenia Matyjaszek w pierwszej rundzie spotkał się z mistrzem świata, Brazylijczykiem Luciano Corea. Polak nie dał mu szans i tak jak poprzednie walki wygrał przez ippon.

Finał repasaży, w którym nasz zawodnik spotkał się z Węgrem Danielem Hadifim był bardzo wyrównany. Dopiero pół minuty przed zakończeniem pojedynku Matyjaszek wykonał dobrą akcję techniczną, za którą zdobył yuko. Polak wygrał 112:101. W walce o brązowy medal spotkał się z piątym zawodnikiem poprzednich igrzysk, Azerem Movlid Miraliyevem. Matyjaszyk walczył dzielnie, ale niestety przegrał przez waza - ari.

Ning shao (Chiny) - Przemysław Matyjaszek 1:1101 (ippon)
Eduardo Costa (Argentyna) - Przemysław Matyjaszek 0:1001 (ippon)
Henk Grol (Holandia) - Przemysław Matyjaszek 1000:0 (ippon)
Luciano Correa (Brazylia) - Przemysław Matyjaszek 0:1000 (ippon)
Daniel Hadafi (Węgry) - Przemysław Matyjaszek 101:112 (koka)
Movlid Miraliyev (Azerbejdżan) - Przemysław Matyjaszek 110:0 (waza – ari)

Kim jest Przemysław Matyjaszek?
Przemysław Matyjaszek urodził się 24 kwietnia 1978 roku w Rudzie Śląskiej. Od najmłodszych lat był związany z judo. Dotychczasowym najlepszym rezultatem Polaka było tegoroczne drugie miejsce podczas mistrzostw Europy w Lizbonie. Matyjaszczyk jest też dwukrotnym uczestnikiem mistrzostw świata. Najwyższe miejsce zdobył w kategorii do 90 kg w 2005 roku. Rok wcześniej polski judoka wystartował w tej samej kategorii wagowej w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach, gdzie zajął trzynastą pozycję.

Matyjaszek na co dzień trenuje w Czarnych Bytom. Jego klubowymi trenerami są Zenon Mościński i Piotr Sadowski, zaś trenerem kadry jest Marian Tałaj.

Przed Pekinem Przemysław Matyjaszek nie był zaliczany do grona faworytów. Eksperci uważali, że awansuj co najwyżej do repasaży.