KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Dawn Harper mistrzynią na 100 metrów przez płotki, Lolo Jones jak Gail Devers

Wielkiego pecha miała Lolo Jones w finale biegu na 100 metrów przez płotki kobiet. Amerykanka pewnie prowadziła i wydawało się, że niezagrożona zdobędzie złoty medal, jednak zahaczyła nogą o jeden z ostatnich płotków, utraciła rytm biegu i na mecie była siódma. Złoty medal wywalczyła jej rodaczka Dawn Harper.

Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński

Bieg płotkarek bardzo przypominał swym scenariuszem finał rozegrany szesnaście lat temu w Barcelonie. Zdecydowaną faworytką była wówczas Amerykanka Gail Devers, która zgodnie z przypuszczeniami świetnie wystartowała i miała bezpieczną przewagę, jednak w samej końcówce upadła przewracając się na jednym z ostatnich płotków i nie dobiegła do mety. W Pekinie sytuacja powtórzyła się i ponownie niemalże pewny medal straciła biegaczka z USA.

Finał wygrać miała jego wielka faworytka Lolo Jones, która pod nieobecność kilku innych czołowych płotkarek ruszyła po złoto. I znów, tak jak niegdyś w Barcelonie, końcowe płotki okazały się przekleństwem dla liderki – Jones zahaczyła nogą o przedostatni z nich i choć błyskawicznie zdołała opanować sytuację i nie upadła, to straciła jednak rytm biegu co momentalnie wykorzystały rywalki. Na mecie Amerykanka będąca jeszcze kilka chwil wcześniej o krok od złotego medalu długo nie mogła dojść do siebie i pogodzić się z niespodziewaną porażką. Sklasyfikowana została ostatecznie dopiero na siódmym miejscu.

W tej sytuacji złoty medal przypadł jej rodaczce Dawn Harper, na którą przed igrzyskami nie postawiłby chyba nikt. Niespodzianek nie zabrakło zresztą też na dalszych pozycjach – srebro wywalczyła Australijka Sally McLellan, a brąz Priscilla Lopes-Schliep z Kanady. Różnice na miejscach 2-6 były wyjątkowo małe – McLellan od szóstej Bridgitte Foster-Hylton dzieliły zaledwie dwie setne.

Wyniki:
1. Dawn Harper (USA) – 12,54
2. Sally McLellan (Australia) – 12,64
3. Priscilla Lopes-Schliep (Kanada) – 12,64
4. Damu Cherry (USA) – 12,65
5. Delloreen Ennis-London (Jamajka) – 12,65
6. Bridgitte Foster-Hylton (Jamajka) – 12,66
7. Lolo Jones (USA) – 12,72
8. Sarah Claxton (Wielka Brytania) – 12,94

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Inf. własna
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×