KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Jak się dostać do Pekinu? - ostatnia szansa Polek na awans

Pomimo wspaniałej postawy w turnieju kwalifikacyjnym w niemieckim Halle polskim siatkarkom nie udało się awansować na Igrzyska Olimpijski. Jednak biało - czerwone nie straciły jeszcze szansy na występ w Pekinie. Ostatnią nadzieją będzie turniej interkontynentalny w Japonii, rozgrywany w maju.

Przemysław Jastrzębski
Przemysław Jastrzębski

Dotychczas udział w turnieju olimpijskim zapewniło sobie siedem reprezentacji: Chiny (gospodarz turnieju), Włochy, Brazylia, Stany Zjednoczone (trzy pierwsze drużyny Pucharu Świata), Kuba (zwycięzcy turnieju kontynentalnego w strefie Ameryki Północnej i Środkowej), Wenezuela (zwycięzcy turnieju kontynentalnego w strefie Ameryki Południowej), Rosja (zwycięzcy turnieju kontynentalnego w strefie europejskiej). Ósme miejsce przypadnie zespołowi z Afryki, gdzie w dniach 20 - 30 stycznia będzie rozgrywany turniej kontynentalny z udziałem następujących drużyn: Algieria, Botswana, Egipt, Zimbabwe, Kamerun, Kenia, Liberia, Mozambik, Nigeria, Seszele, Uganda, RPA.

Uczestniczki Igrzysk Olimpijskich:
1. Chiny (gospodarz)
2. Włochy (Puchar Świata 2007)
3. Brazylia (Puchar Świata 2007)
4. USA (Puchar Świata 2007)
5. Kuba (zwycięzca turnieju kontynentalnego w strefie Północnej i Środkowej)
6. Wenezuela (zwycięzcy turnieju kontynentalnego w strefie Ameryki Południowej)
7. Rosja zwycięzcy turnieju kontynentalnego w strefie europejskiej)
8. Zwycięzca turnieju kontynentalnego w Afryce
9-12. Cztery czołowe zespoły turnieju w Tokio

O pozostałe cztery miejsca w dniach 17 - 25 maja będzie walczyło osiem reprezentacji: Japonia (gospodarz zawodów), trzy najlepsze drużyny z ostatnich mistrzostw Azji (Tajlandia, Korea i Kazachstan) oraz cztery najlepsze zespoły w rankingu FIVB - dwie z Europy, jedna ze strefy NORCECA (Ameryka Północna i Środkowa) oraz jedna z Ameryki Południowej lub z Afryki (w zależności od tego, która będzie wyżej w rankingu).

Awans na Igrzyska Olimpijskie uzyskają trzy najlepsze zespoły turnieju plus najlepsza drużyna z Azji (spośród: Japonii, Tajlandii, Korei i Kazachstanu). W przypadku, gdy żaden z azjatyckich zespołów nie znajdzie się w czołowej trójcie, wówczas na Olimpiadę z turnieju w Tokio pojadą cztery reprezentacje.
Zespołami z Europy, które pojadą na turniej kwalifikacyjny do japońskiego Toko będą: Serbia (7 miejsce w rankingu FIVB) oraz Polska (9), Amerykę Północną i Środkową reprezentować będzie Dominikana (14), zaś ostatnią drużyną będzie Kenia bądź Peru. Jeżeli Kenia zdobędzie kwalifikacje na turnieju w Algierii, to do Tokio pojedzie Peru. Natomiast w przypadku, kiedy Kenijki odpadną, to właśnie one dostaną szansę awansu w maju.

Skład turnieju interkontynentalnego w Tokio (17 - 25)
1. Japonia (gospodarz)
2. Korea
3. Kazachstan
4. Tajlandia (najlepsze drużyny ostatnich mistrzostw Azji)
5. Polska
6. Serbia (najlepsze zespoły z Europy w rankingu FIVB)
7. Kenia (najlepszy zespół w rankingu FIVB ze strefy Afrykańskiej, Peru, najlepszy zespół z Ameryki Południowej jest o jedno miejsce niżej. Jeśli Kenia wygra mistrzostwa Afryki, wówczas do Tokio pojedzie drużyna Peru)
8. Dominikana (najlepszy zespół strefy NORCECA)

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×