Polacy wyeliminowali Niemców w kwalifikacjach do MŚ w piłce nożnej plażowej

Polacy pokonali w Moskwie Niemców w 1/8 finału europejskich eliminacji do mistrzostw świata 2019 w piłce nożnej plażowej. Po trzech tercjach był remis 2:2. W dogrywce jedynego gola strzelił Jakub Jesionowski.

Piotr Ziemka
Mecz w Beach Soccerze Getty Images / Matthias Kern / Mecz w Beach Soccerze
Polacy dwukrotnie prowadzili w regulaminowym czasie gry, ale rywale wyrównywali po rzutach wolnych. W piątej minucie pierwszego gola meczu zdobył z rzutu karnego Daniel Baran. 35-letni zawodnik w Moskwie powrócił do reprezentacji. Poprzednio występował w niej w 2016 roku. Podopieczni Marcina Stanisławskiego wygrywali 1:0 po dwóch 12-minutowych tercjach.

W 28. minucie wyrównał Christian Biermann. Biało-Czerwoni znów objęli prowadzenie na 3 minuty i 10 sekund przed końcem trzeciej tercji po golu Macieja Daniluka (asystował Karim Madani). Piłkarze, których trenerem jest były reprezentant Włoch, uczestnik MŚ 2017 Matteo Marrucci, trafili na 2:2, gdy do końca pozostawało 41 sekund. Tym razem na liście strzelców znalazł się Sascha Weirauch.

36 minut gry nie wyłoniło zwycięzcy. W trzyminutowej dogrywce po wyrzucie z autu Madaniego, gola decydującego o polskim zwycięstwie strzelił głową Jakub Jesionowski. Po bramce na 3:2 do końca dogrywki pozostawało 36 sekund. Niemcy tym razem nie zdołali doprowadzić do remisu, choć świetną okazję miał jeszcze Biermann, który trafił w słupek.

Polska w światowym rankingu jest 24., a w 2018 roku w Europejskiej Lidze Beach Soccera została sklasyfikowana na 10. miejscu. Niemcy plasują się na 33. pozycji w najnowszym zestawieniu Światowej Federacji Beach Soccera, a w ELBS 2018 zakończyli zmagania na 12. miejscu. Poprzedni mecz Polska - Niemcy w piłce nożnej plażowej odbył się 14 sierpnia 2016 roku. Biało-Czerwoni przegrali wtedy w Europejskiej Lidze Beach Soccera 2:6.

1/8 finału europejskich eliminacji do mistrzostw świata w beach soccerze:

Polska - Niemcy 3:2 po dogrywce, 2:2 po trzech tercjach (1:0, 0:0, 1:2, 1:0)

1:0 Daniel Baran 5'
1:1 Christian Biermann 28'
2:1 Maciej Daniluk 32'
2:2 Sascha Weirauch 36'
3:2 Jakub Jesionowski 39'

Polska: Maciej Marciniak, Patryk Sobczak - Daniel Baran, Maciej Daniluk, Paweł Friszkemut, Filip Gac, Jakub Jesionowski, Piotr Klepczarek, Konrad Kubiak, Karim Madani, Tomasz Poźniak, Bartosz Szloser.

Rosja - Mołdawia 8:0

W drugiej fazie grupowej przeciwnikami reprezentantów Polski będą: Włosi, Białorusini i Portugalczycy. Do mistrzostw świata w Paragwaju zakwalifikują się po dwie czołowe ekipy z obu grup. O ostatnie, piąte wolne miejsce ze strefy europejskiej będą rywalizowały drużyny sklasyfikowane na trzecich pozycjach. W środę Biało-Czerwoni zmierzą się z Włochami. Początek meczu o godzinie 15:15 polskiego czasu.

Polacy wygrali rozegrane we wrześniu 2016 roku poprzednie eliminacje do mistrzostw świata w beach soccerze. W Jesolo pokonali wtedy między innymi wyżej notowanych Ukraińców, Rosjan oraz Włochów.

Po wygraniu finałowego spotkania ze Szwajcarią najlepszym piłkarzem turnieju został uznany Bogusław Saganowski. Nagrodę dla najlepszego bramkarza otrzymał Szymon Gąsiński.

Czy Polacy wygrają co najmniej jeden mecz w drugiej fazie grupowej eliminacji do mistrzostw świata 2019 w beach soccerze?