Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Skra Częstochowa doczeka się remontu stadionu? Nadzieja w Polskim Ładzie

Odkąd Skra Częstochowa awansowała do Fortuna I ligi, ma ogromny problem ze stadionem. Jej obiekt nie spełnia licencyjnych wymogów. To ma się jednak wkrótce zmienić. Pomóc ma Polski Ład.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
stadion Skry Częstochowa WP SportoweFakty / Łukasz Witczyk / Na zdjęciu: stadion Skry Częstochowa
Nie da się ukryć, że stadion to największa bolączka Skry Częstochowa. Historia tego problemu sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy ówczesne władze odebrały klubowi stadion w sąsiedztwie podjasnogórskich parków. W tym miejscu powstała prywatna uczelnia. Sprawa ciągnęła się przez długie lata przed wymiarem sprawiedliwości i zakończyła się przyznaniem odszkodowania klubowi.

To jednak problemu nie rozwiązało. Ten nasilił się po awansie Skry do Fortuna I ligi. Obiekt przy ulicy Loretańskiej w Częstochowie nie spełniał bowiem licencyjnych wymagań. Dodajmy, że domowy obiekt Skry pokryty jest sztuczną nawierzchnią, która nie jest podgrzewana. Do tego pojemność stadionu to tylko 990 miejsc. Do zrobienia jest więc bardzo dużo.

Skra poprzedni sezon spędziła na wyjeździe, a pod koniec rozgrywek jej domem był Bełchatów. Tak też ma być w nowym sezonie. Ostatecznie klub licencję dostał, ale musi składać comiesięczne raporty dotyczące przeprowadzonych prac na swoim obiekcie.

ZOBACZ WIDEO: Co ten 19-latek zrobił?! Hiszpański bramkarz upokorzony

To jednak kolejny problem, gdyż miasta nie stać na inwestycję w stadion. Pomóc ma rządowy fundusz "Polski Ład". To największa nadzieja dla częstochowskiego klubu i jego przyszłości na zapleczu PKO Ekstraklasy.

- Mamy oczywiście nadzieję, że miasto otrzyma środki na realizację modernizacji Miejskiego Stadionu Piłkarskiego przy ul. Loretańskiej 20. Miasto złożyło wniosek w ramach trzeciej edycji Fundusz "Polski Ład" o dofinansowanie inwestycji w wysokości 5 mln zł. W ramach tego zadania prace byłyby związane z nową podgrzewaną płytą boiska, rozbudową części trybun, montażem nowoczesnego oświetlenia oraz przeorganizowaniem terenu wokół obiektu - z wydzieleniem parkingów - powiedział nam rzecznik UM Częstochowy, Włodzimierz Tutaj.

Częstochowski magistrat wierzy w pozytywne rozpatrzenie wniosku i przyznanie dotacji. Co jednak, jeśli odpowiedź będzie odmowna? Pomóc ma jeden z akcjonariuszy, który zapowiedział sfinansowanie inwestycji.

- W przypadku braku dofinansowania z "Polskiego Ładu" miasto może wyrazić zgodę na pokrycie ww. kosztów inwestycji ze środków własnych, w tym także sponsorskich, Klubu Sportowego Skra Częstochowa S.A. na zasadach ustalonych w odrębnie zawartej umowie. Taka deklaracja została złożona na prośbę Skry przez Prezydenta Miasta do PZPN. Oczywiście inne warianty realizacji zadania też są możliwe, ale mogą wiązać się z wydłużeniem czasu realizacji zakresu zadania, na którym zależy klubowi. - dodał Tutaj.

Obecnie na stadionie przy Loretańskiej ze środków miasta rozpoczęła się realizacja zadania wybranego w ramach budżetu obywatelskiego, związanego z rozbudową, nadbudową i przebudową budynku zaplecza sportowo-socjalnego. Koszt to 1 mln 170 tys. zł, prace mają potrwać do końca listopada br. i też są elementem modernizacji obiektu.

Czytaj także:
Poważne osłabienia reprezentacji Belgii. Gwiazdy nie zagrają z Polską
Ostre komentarze po słowach agenta Rybusa. "To obrzydliwość"

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1)
 • Legionowiak 3.0 Zgłoś komentarz
  Przydałoby się też zbudować naprawdę stadion Rakowa Częstochowa z prawdziwego zdarzenia lub nawet zbudować np. Częstochowski Stadion Piłkarski, gdzie Raków i Skra będą grać swoje
  Czytaj całość
  mecze i będzie być może nowym symbolem grodu pod Jasną Górą
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×