Hiszpania pewnie ograła Czechów. Zmiana na fotelu lidera

Hiszpania odniosła dość gładkie zwycięstwo 2:0 z Czechami w meczu 4. kolejki Ligi Narodów i awansowała na pierwsze miejsce w grupie. Inna sprawa, że goście mieli niezłe sytuacje wyłącznie po prostych błędach rywali, a i tak nie było ich zbyt wiele.

Tomasz Galiński
radość piłkarzy reprezentacji Hiszpanii PAP/EPA / Daniel Perez / Na zdjęciu: radość piłkarzy reprezentacji Hiszpanii
Trudno kwestionować wygraną Hiszpanów, bo byli zespołem lepszym, natomiast momentami robili dużo, by dać Czechom nadzieję. Po raz kolejny dziwne rzeczy w bramce robił Unai Simon. To po jego zbyt lekkim zagraniu Czesi mieli jedną z lepszych szans w pierwszej połowie, jednak później pogubili się w polu karnym i nie oddali nawet strzału.

Żeby jednak nie mówić tylko źle o hiszpańskim bramkarzu, warto wrócić do sytuacji z 18. minuty, gdy Unai Simon w bardzo dobrym stylu obronił płaski strzał Vaclava Cernego z dwudziestu metrów, a dosłownie chwilę później dobrze zachował się przy uderzeniu Jana Kuchty z ostrego kąta. To były najlepsze szanse gości.

Czesi nastawili się na kontry i rzeczywiście parę razy udało im się przebić przez - co by nie mówić - przeciekającą defensywę rywala. Brakowało jednak precyzji i przede wszystkim chłodnej głowy przy wykończeniu. Tak było choćby w drugiej połowie, gdy pomylił się Dani Carvajal, ale przy próbie lobu minimalnie nad poprzeczką uderzył Cerny.

Co innego Hiszpanie. Oni grali po swojemu. Utrzymywali się przy piłce, cierpliwie budowali swoje akcje. Długo nic z nich nie wynikało, ale wreszcie przepchnął się w polu karnym Marco Asensio, zagrał do niepilnowanego Carlosa Solera, a ten mocnym uderzeniem z kilku metrów dał gospodarzom prowadzenie. Ten sam zawodnik miał jeszcze jedną dogodną sytuację parę minut później, lecz po efektownym minięciu rywala źle trafił w piłkę i uderzył obok słupka.

Im dalej w las, tym w środku boiska robiły się coraz większe przestrzenie. Po jednej z szybkich akcji Hiszpanie podwyższyli prowadzenie. Była to jedna z najładniejszych akcji w całym spotkaniu. Gavi - Ferran Torres - Pablo Sarabia i ten ostatni z kilku centymetrów strzelił na 2:0.

Hiszpanie wykorzystali wpadkę Portugalii i awansowali na pierwsze miejsce w swojej grupie.

Hiszpania - Czechy 2:0 (1:0)
1:0 Carlos Soler 24'
2:0 Pablo Sarabia 75'

Hiszpania: Unai Simon - Dani Carvajal, Eric Garcia, Inigo Martinez, Marcos Alonso (78' Jordi Alba) - Carlos Soler (59' Gavi), Rodri, Koke (78' Sergio Busquets) - Marco Asensio (72' Pablo Sarabia), Alvaro Morata (59' Ferran Torres), Dani Olmo.

Czechy: Ales Mandous - David Zima, Jakub Brabec, Vaclav Jemelka - Vladimir Coufal, Michal Sadilek (29' Alex Kral), Tomas Soucek, Jaroslav Zeleny (79' Lukas Kalvach) - Jakub Pesek (79' Stanislav Tecl), Jan Kuchta (59' Vaclav Jurecka), Vaclav Cerny (59 Adam Hlozek).

Żółte kartki: Carvajal (Hiszpania).

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja).