Rewolucyjna zmiana w Serie A! Będzie decydował dodatkowy mecz

Włoska Federacja Piłkarska wprowadza ważne zmiany, które wejdą w życie od przyszłego sezonu Serie A. Jeśli dwa zespoły znajdujące się na samym szczycie tabeli zakończą rozgrywki z taką samą liczbą punktów, to o scudetto zadecyduje dodatkowy mecz.

Mateusz Byczkowski
mecz AC Milan - Fiorentina PAP/EPA / Na zdjęciu: mecz AC Milan - Fiorentina
O takiej decyzji Włoska Federacja Piłkarska (FIGC) poinformowała w środę w opublikowanym oświadczeniu. Wynika z niego, że drużyny zajmujące 1. i 2. miejsce w tabeli zakończą sezon Serie A z taką samą liczbą punktów, będą musiały rozegrać dodatkowy mecz.

Specjalne spotkanie odbędzie się na neutralnym gruncie. Zasady wyglądają jednak trochę inaczej, ponieważ w przypadku remisowego wyniku po 90 minutach, o losach scudetto zadecydują od razu rzuty karne, a nie dogrywka.

Ostatni raz we Włoszech dodatkowy mecz wyłonił mistrza kraju w 1964 roku. Miało to miejsce w Rzymie, a Bologna pokonała wtedy Inter Mediolan 2:0 po golu Haralda Nielsena oraz samobójczym trafieniu Giacinto Facchettiego.

Można więc powiedzieć, że Serie A jako pierwsze zdecydowało się na takie rozwiązanie w Europie. W innych ligach w przypadku takiej samej liczby punktów o triumfie decyduje bezpośredni bilans spotkań lub bramek.

W sezonie 2021/2022 scudetto zdobył AC Milan, który o dwa punkty wyprzedził lokalnego rywala - Inter Mediolan. Podium zamknęło Napoli z Piotrem Zielińskim w składzie.

Zapytaliśmy Polaków o sprawę Michniewicza. Wnioski są jednoznaczne!