Katalończycy w końcu mają swojego "Polaco". Związki między Polską i Katalonią bliższe niż się wydaje

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images /  Quality Sport Images oraz James Williamson - AMA / Na zdjęciu: Flaga Katalonii podczas meczu FC Barcelona, w kółku Robert Lewandowski
Getty Images / Quality Sport Images oraz James Williamson - AMA / Na zdjęciu: Flaga Katalonii podczas meczu FC Barcelona, w kółku Robert Lewandowski
zdjęcie autora artykułu

Mają program satyryczny o nazwie "Polonia", a sami często mówią, że wolą być określani Polakami niż Hiszpanami. Katalończycy przez samych Hiszpanów nazywani są mianem "Polacos". I są z tego dumni.

W tym artykule dowiesz się o:

Co łączy tak dwa oddzielne narody, jak Polacy i Katalończycy? Dlaczego lud z południa Europy identyfikuje się z odległymi Słowianami? Podobieństw między narodami jest więcej niż mogłoby się wydawać. Jednym z nich jest trudna historia i walka o niezależność.

Bój o niepodległość

Choć sam kataloński ruch separatystyczny sięga XIX wieku, to najważniejszy w kontekście dzisiejszej postawy Katalończyków wydaje się okres dyktatury Francisco Franco. Hiszpania w 1931 stała się republiką, a Katalonia otrzymała autonomię. Nic więc dziwnego, że w wojnie domowej (1936-1939) poparli lewicowych republikanów. Ci wojnę przegrali, a Franco zemścił się na Katalończykach, represjonując język i zwyczaje. Po upadku dyktatury w latach 70. Katalonia uzyskała autonomię.

W ostatnich latach nasiliły się katalońskie ruchy niepodległościowe. Od ok. 2010 roku w różnych badaniach opinii publicznej ta opcja stawała się wiodącą wśród Katalończyków, choć zwolenników pozostania w Hiszpanii było niewiele mniej. W 2017 zorganizowano więc referendum. Uznane przez Hiszpanię za nielegalne, a jego organizatorzy zostali skazani na wyroki więzienia wynoszące nawet do 13 lat. Katalończycy w określaniu swojej trudnej sytuacji porównują się właśnie do Polaków.

ZOBACZ WIDEO: Lewandowski w Barcelonie. Jak to wpłynie na jego grę w reprezentacji Polski?

- Katalończycy doszukują się podobieństw pomiędzy oboma nacjami oraz ich cechami charakterologicznymi, a także wspólnymi doświadczeniami historycznymi w kontekście walki o niepodległość. W badaniu katalońskiego Centre d'Estudis d'Opinio z lipca 2013 r. dot. m.in. tożsamości narodowej zacytowano fragment wywiadu, w którym pada stwierdzenie, że Katalończyków nazywają "Polacos" dlatego, że "tak jak Polacy chcą niepodległości". Wielu z nich dodaje, że wolą być nazywani Polakami niż Hiszpanami - wyjaśnia WP dr nauk politycznych i ekspert ds. Katalonii, Przemysław Hankus.

Dumni "Polacos"

Jednak to nie pierwsze i nie ostatnie spięcia polityczne pomiędzy Hiszpanami i Katalończykami. Animozje pomiędzy tymi narodami występowały już od wieków, a jest to zakorzenione w samym języku. W hiszpańskim jest nawet specjalne pogardliwe określenie "Polacos", określające Katalończyków. Ci jednak noszą je z dumą.

- Wielu mieszkańców Hiszpanii wrogo traktuje Katalończyków, mówiąc na nich "Polacy" (Polacos), choć do dziś z pełnym przekonaniem nie można odpowiedzieć na pytanie o przyczyny pojawienia się tego - w założeniu nieco pejoratywnego - przydomka. Bywa jednak używany też ironicznie, "z przymrużeniem oka", a sami Katalończycy zdają się sprawiać wrażenie, że określenie "Polacos" bardzo im odpowiada. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zaczynają czerpać z niego swego rodzaju dumę - mówi Hankus.

- Do wykształcenia się pozytywnego wydźwięku przezywania Katalończyków "Polakami" przyczynił się w znacznej mierze bardzo znany kataloński pisarz Manuel Vazquez Montalban i jego książka "Un polaco en la corte del Rey Juan Carlos" (Polak na dworze Króla Jana Karola), w której określenie "Polaco" pojawia się setki razy. Program satyryczny o nazwie "Polonia", nadawany od 2006 r. w katalońskiej TV3, jest jednym z najpopularniejszych programów telewizyjnych w Katalonii - opowiada.

Skąd wzięło się określenie?

Nie wiadomo jednak, jaka jest geneza określenia "Polacos". Hipotez jest kilka, a najbardziej prawdopodobna jest ta związana z wojskowością.

- Najbardziej prawdopodobna wydaje się teza związana z brygadami republikańskimi, zwłaszcza z tzw. dąbrowszczakami, którzy też walczyli na froncie aragońskim. Przede wszystkim chodziło o to, że Hiszpanie nie rozumieli, kiedy mówili Katalończycy, i w tym przypadku też, kiedy mówili Polacy - mówi Xavier Farre Vidal, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Przezwisko "polacos" wzięło się ponoć stąd, iż w czasie służby wojskowej odbywanej przez Katalończyków w innych częściach Hiszpanii, ich miejscowi koledzy stwierdzili pewnego razu, że "ci z Barcelony i okolic to w jakimś dziwnym, niezrozumiałym języku mówią, jak jacyś Polacy". I tak zostało - dodaje Hankus.

Hipotez jednak jest więcej. Sięgają one od spraw ekonomicznych aż do samej religii.

- Jedne z nich przypisują określenie "Polacos" słynnej na Półwyspie Iberyjskim oszczędności Katalończyków, przyrównywanej chociażby do postawy Szkotów. Kolejne doszukują się związków określenia Katalończyków "Polakami" z uwagi na związki pomiędzy kultem maryjnym obu narodów - kończy Przemysław Hankus.

Arkadiusz Dudziak, dziennikarz WP SportoweFakty

Czytaj więcej: Działacz Bayernu znów krytykuje Lewandowskiego. "Nie rozumiem tego" Warszawa Artura Boruca. Kibic w stroju piłkarza

Źródło artykułu:
Czy Robert Lewandowski dobrze zrobił, decydując się na transfer do FC Barcelona?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (2)
avatar
michał wawa
21.07.2022
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
wszak katalończycy to są polscy goci,  ktoś nie uważał na lekcjach historii,  to sa po prostu nasi bracia  
avatar
Szef na worku
21.07.2022
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Ktoś może wie dlaczego ten portal nazywa się Sportowe Fakty?