Innowacyjny pomysł Lecha Poznań. Otwiera szkołę na terenie klubu

Szkoła na terenie klubu? Taki projekt zaczyna właśnie realizować Lech Poznań, który zadba nie tylko o umiejętności piłkarskie swoich piłkarzy, ale zapewni im również edukację.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
piłkarze Lecha Poznań PAP / Jakub Kaczmarczyk / Na zdjęciu: piłkarze Lecha Poznań
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego - tak nazywa się szkoła, która zacznie działać od 1 września na terenie centrum badawczo-rozwojowego we Wronkach.

- Wiele razy podkreślaliśmy na spotkaniach z zawodnikami oraz ich rodzicami, że akademia to jest nie tylko boisko, ale również szkoła i edukacja. Ten obowiązek szkolny na tych chłopaków nakładamy. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że nie każdy z nich będzie zawodowym piłkarzem, ale każdy jest i będzie wartościowym człowiekiem - powiedział dyrektor akademii "Kolejorza", Marcin Wróbel.

- Musimy zadbać, żeby nasi młodzi piłkarze nie tylko umieli grać w piłkę, ale również, żeby poradzili sobie w życiu, umiejętnie odnajdując się w dorosłości. Dlatego nasze minimum to zdanie matury. To jest ten drugi filar, oprócz sportowego, który staramy się zabezpieczyć - dodał.

ZOBACZ WIDEO: Ten filmik obejrzało już milion ludzi. A Ty?

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące będzie działać jako Szkoła Mistrzostwa Sportowego i uczyć się w niej będą tylko piłkarze z akademii "Kolejorza". Inauguracja przewidziana jest wraz z początkiem roku szkolnego 2022/2023, czyli 1 września.

W realizacji projektu pomaga współpraca podjęta z Grupa Pro Alegria, która funkcjonuje na rynku od 13 lat. Jest właścicielem placówek oświatowych w Obornikach i Wronkach, w tym niepublicznej polsko-angielskiej szkoły podstawowej w Obornikach.

- Teraz tworzymy szkołę średnią, zostaliśmy zaproszeni do realizacji tego projektu przez akademię Lecha. Nie robimy tego z dnia na dzień, pracujemy nad koncepcją już od grudnia 2019 roku. My odpowiadamy za kadrę pedagogiczną, programy szkoły, koncepcję całej placówki, a także realizację podstawy programowej. Naszym nadrzędnym celem jest godzenie wyzwań sportowych z tymi dotyczącymi edukacji - zaznaczyła Alicja Helbik, właścicielka Grupy Pro Alegria.

- Przy budowie naszego centrum badawczo-rozwojowego doszliśmy do wniosku, że chcielibyśmy przejąć całość szkolenia młodych zawodników. Nie tylko tego sportowego, ale również edukacyjnego. Kiedy byliśmy już zdecydowani na ten projekt, i że będziemy się rozwijać w tym kierunku, zadbaliśmy, żeby nasze budynki przystosować do nauki. Stąd w centrum badawczo-rozwojowym znajdują się odpowiednie sale wykładowe - stwierdził Wróbel.

Czytaj także:
Gorzkie wnioski dla reprezentacji Polski. "Ten poziom jest dla nas za wysoki"
Ostatni uczestnik mundialu wyłoniony! Zdecydował błyskawiczny gol

Podoba ci się pomysł Lecha Poznań?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×