Precyzja Piotra Zielińskiego. Polak budził Napoli

Piotr Zieliński dołożył kolejny punkt do klasyfikacji kanadyjskiej ligi włoskiej. Reprezentant Polski był aktywny w wygranym 2:1 meczu z Lazio, a jego dośrodkowanie z rzutu rożnego było asystą przy golu Kima Mina Jae.

Piotr Zieliński Getty Images / Francesco Pecoraro / Na zdjęciu: Piotr Zieliński
Zespoły przystąpiły do meczu niepokonane i kilka dni przed pierwszym występem w fazie grupowej europejskich pucharów. Lazio będzie grać w Lidze Europy, a Napoli powraca do Ligi Mistrzów. Rzymianie odnieśli dwa zwycięstwa we wcześniejszych spotkaniach jako gospodarze, a ich przeciwnikami byli Bologna i Inter. W środku tygodnia drużyny zanotowały rozczarowujący remis 1:1. Lazio grało z Sampdorią, a Napoli z Lecce.

Trenerem Biancocelestich jest Maurizio Sarri. Pracował on w przeszłości z Piotrem Zielińskim w Empoli oraz Napoli. To on zabiegał o sprowadzenie pomocnika reprezentacji Polski do Kampanii, w której ten występuje do teraz. Z zespołu Sarriego pozostało w Neapolu coraz mniej, ponieważ latem opuścili go ikoniczni piłkarze Kalidou Koulibaly, Lorenzo Insigne czy Dries Mertens.

W sobotę Lazio zdobyło prowadzenie w 4. minucie, więc wcześnie wybuchła wrzawa na trybunach. Akcja Biancocelestich została przeprowadzona z wykorzystaniem ustawionego na prawej stronie Felipe Andersona. Podanie Brazylijczyka trafiło przed pole karne do Mattii Zaccagniego, a ten ułożył sobie piłkę na prawej stopie i pokonał Alexa Mereta.

Napoli ruszyło do odrabiania strat, ale podopieczni Luciano Spallettiego natknęli się na początku na zdyscyplinowanych i energicznych przeciwników. Po kilkunastu minutach po graczach z Kampanii było widać sfrustrowanie, ponieważ nie przeprowadzili żadnego ataku groźnego dla Lazio.

Poza Polakiem w ofensywie Napoli grali Victor Osimhen, a także skrzydłowi Hirving Lozano oraz Chwicza Kwaracchelia. Za plecami Polaka byli Andre-Franck Zambo Anguissa i Stanislav Lobotka. W 37. minucie mocno zapachniało wyrównaniem, ponieważ rewelacyjna akcja indywidualna Chwiczy Kwaracchelii zakończyła się strzałem w słupek.

Kolejna szansa na gola została już wykorzystana przez zespół z Neapolu. W pole karne Lazio wbiegł Kim Min Jae i strzelił na 1:1 po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego. Asysta trafiła na konto Polaka! Piłka zatańczyła w pobliżu linii bramkowej, próbował ją wybić Ivan Provedel, ale sędzia dostał na zegarek sygnał, że ma obowiązek wskazać na środek boiska.

Napoli przeważało i robiło co chciało na połowie Lazialich. W zasadzie gościom brakowało tylko skuteczności do pełni szczęścia. W 64. minucie już nie było żadnych wątpliwości i Chwicza Kwaracchelia oddał potężne uderzenie z kilkunastu metrów na 2:1. Nie przyjmował on piłki, a po prostu huknął do sieci. Od tego momentu goście byli na zasłużonym prowadzeniu i utrzymali je w nerwowej końcówce.

Lazio - SSC Napoli 1:2 (1:1)
1:0 - Mattia Zaccagni 4'
1:1 - Kim Min Jae 38'
1:2 - Chwicza Kwaracchelia 61'

Lazio: Ivan Provedel - Manuel Lazzari (83' Elseid Hysaj), Patric, Alessio Romagnoli, Adam Marusić - Sergej Milinković-Savić, Danilo Cataldi (75' Toma Basić), Luis Alberto (53' Matias Vecino) - Felipe Anderson (83' Matteo Cancellieri), Ciro Immobile, Mattia Zaccagni (53' Pedro Rodriguez)

Napoli: Alex Meret - Giovanni Di Lorenzo, Amir Rrahmani, Kim Min Jae, Mario Rui (90' Tanguy Ndombele) - Stanislav Lobotka (90' Mathias Oliveira) Andre-Franck Zambo Anguissa - Hirving Lozano (45' Matteo Politano), Piotr Zieliński (68' Eljif Elmas), Chwicza Kwaracchelia (68' Giacomo Raspadori) - Victor Osimhen

Żółte kartki: Milinković-Savić, Cataldi, Anderson, Marusić (Lazio)

Sędzia: Simone Sozza