Holandia - Belgia: poznaliśmy finalistę z polskiej grupy

Belgia nie przeprowadziła szalonego ataku na bramkę Holandii w prestiżowym starciu o panowanie w Beneluksie. Pomarańczowi zwyciężyli 1:0 i tym samym przypieczętowali awans do turnieju finałowego Ligi Narodów.

Daley Blind (z lewej) i Thomas Meunier PAP/EPA / Koen van Weel / Na zdjęciu: Daley Blind (z lewej) i Thomas Meunier
Holandia i Belgią rozstrzygnęli w bezpośrednim pojedynku sprawę awansu do turnieju finałowego Ligi Narodów. Bliżej do niego mieli Pomarańczowi, którzy do niedzieli zdobyli w "polskiej grupie" o trzy punkty więcej niż przeciwnik. Na dodatek mieli za sobą zwycięstwo 4:1 w Brukseli, a o kolejności w grupie, przy identycznej liczbie punktów, decydowałby bilans meczów bezpośrednich.

Zaskoczeniem była obecność w jedenastce gości Amadou Onany. Ponadto drugą szansę dostał Zeno Deblast, który debiutował w wygranym 2:1 meczu przeciwko Walii i były zastrzeżenia do jego gry. Selekcjoner Holandii dokonał czterech zmian w porównaniu z jedenastką z Warszawy. Trafili do niej Steven Berghuis, Marten de Roon, Davy Klaassen oraz Steven Bergwijn. Zabrakło między innymi Frenkiego De Jonga i Memphisa Depaya z FC Barcelony.

Rachunek był prosty - Belgia musiała ruszyć do szalonego ataku, ponieważ do awansu potrzebowała minimum trzybramkowego zwycięstwa. Pierwsza szansa na strzelenie gola Holandii była w 4. minucie. Płaskie dośrodkowanie trafiło do Edena Hazarda, ale ten nie ułożył perfekcyjnie ciała i posłał piłkę nad bramką Remko Pasveera.

Druga szansa na gola dla Belgii była w 14. minucie. Podanie trafiło w pole karne do Michy'ego Batshuayia, jednak ten oddał zbyt oczywiste uderzenie prosto w bramkarza. Po tym zdarzeniu nastąpiła nieśmiała odpowiedź i Vicent Janssen strzelił niecelnie z dystansu po stracie Thomasa Meuniera.

Pierwsza połowa prestiżowego meczu nie nabierała rumieńców im dłużej trwała, a traciła tempo. Po Belgach nie widać wielkiej wiary w dokonanie przewrotu w tabeli, a Holandia nie miała powodu do ryzykowania. Było jeszcze kilka strzałów, ale bez nadziei na zmianę wyniku 0:0.

Przed wznowieniem gry po dwie zmiany w obu reprezentacjach i była to dobra recenzja gry przez selekcjonerów. Holandia nieco przyspieszyła po roszadach personalnych i podniosła temperaturę pd bramką Thibauta Courtoisa. W tej części meczu zapracowała na zwycięstwo.

W 73. minucie właśnie Holandia zdobyła gola na 1:0 po rzucie rożnym. Dośrodkowanie Cody'ego Gakpo spadło na głowie Virgila Van Dijka. Ten nie miał obok siebie przeciwnika, wykorzystał kolejne złe ustawienie Zeno Deblasta i bierność Kevina De Bruyne. Obrońca pokonał Thibauta Courtoisa strzałem z bliska. Na to trafienie Belgia odpowiedziała dopiero w doliczonym czasie uderzeniem z przewrotki w poprzeczkę Dodiego Lukebakio.

Tym samym Holandia awansowała do turnieju finałowego Ligi Narodów. Bez zmian także na pozostałych miejscach w tabeli. Druga Belgia, trzecia Polska i czwarta Walia zakończyły rywalizację. Walii nie będzie w dywizji A w kolejnej edycji.

Holandia - Belgia 1:0 (0:0)
1:0 - Virgil Van Dijk 73'

Holandia: Remko Pasveer - Jurrien Timber (66' Stefan de Vrij), Virgil van Dijk, Nathan Ake (46' Tyrell Malacia) - Denzel Dumfries, Steven Berghuis (31' Cody Gakpo), Marten de Roon, Daley Blind - Davy Klaassen (90' Ryan Gravenberch) - Vincent Janssen (46' Kenneth Taylor), Steven Bergwijn

Belgia: Thibaut Courtois - Zeno Debast, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen - Thomas Meunier (46' Yannick Ferreira Carrasco), Amadou Onana (74' Youri Tielemans), Axel Witsel, Timothy Castagne (82' Dodi Lukebakio) - Eden Hazard (64' Leandro Trossard), Michy Batshuayi (46' Charles De Ketelaere), Kevin De Bruyne

Żółte kartki: Dumfries (Holania) oraz Castagne, Carrasco (Belgia)

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia)