Derby w Fortuna I lidze. Lider zagra z przeciwnikiem z drugiego bieguna

Głównym wydarzeniem kolejki po przerwie reprezentacyjnej będzie pojedynek Stali Rzeszów z Resovią. Ruch Chorzów będzie bronić prowadzenia w tabeli zaplecza PKO Ekstraklasy w meczu z Sandecją Nowy Sącz.

piłkarze Stali Rzeszów WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Stali Rzeszów
Ligowcy mają za sobą pierwszą przerwę reprezentacyjną. We wcześniejszych sezonach rozgrywki nie były przerywane w ten sposób, ale notoryczne przekładanie meczów, z powodu powołań do młodzieżowych i juniorskich reprezentacji, doprowadzało do chaosu w terminarzu.

Tym samym piłkarze mieli dużo czasu na przygotowanie się do nadchodzących meczów. Kolejka potrwa od piątku do poniedziałku. Głównym jej wydarzeniem będą derby Rzeszowa. Stal będzie gospodarzem 88. w historii meczu z Resovią, zarazem pierwszego na drugim poziomie rozgrywek w Polsce.

- Szanuję, że podejście kibiców do tego meczu jest szczególne. Dostałem znacznie większą liczbę wiadomości motywujących niż zwykle - mówi Daniel Myśliwiec, trener Stali na konferencji prasowej. - Nie mamy wątpliwości, jak chcemy zagrać - chcemy narzucić warunki, do których przyzwyczailiśmy kibiców i które są komfortowe dla nas. Mieliśmy trochę więcej czasu na przygotowania i być może zaskoczymy czymś przeciwnika.

Beniaminek radzi sobie lepiej niż Resovia. Z 17 punktami jest na szóstym miejscu w strefie barażowej i ma o 10 punktów więcej niż przedostatni w tabeli lokalny rywal. Resovia pracowała na jakiekolwiek zwycięstwo w lidze aż przez 11 kolejek i do przełamania potrzebowała zmiany trenera z Tomasza Grzegorczyka na Mirosława Hajdę.

- Czuję pozytywne emocje przed derbami, adrenalinka idzie powoli w górę. Liczę na dobre widowisko ze strony obu zespołów i mam nadzieję, że emocji nie zabraknie - mówi Hajdo. - Zmierzymy się z dobrym zespołem, który na pewno postawi trudne warunki. Nie jesteśmy faworytami, ale podejmiemy rękawice. Obiecuję, że nasza gra będzie wyglądać inaczej niż we wcześniejszych meczach.

Ruch Chorzów będzie bronić prowadzenia w tabeli w meczu z ostatnią Sandecją Nowy Sącz. Niepokonani w 10 z 11 meczów Niebiescy mogą oddalić się od zespołów spoza miejsc premiowanych awansem do PKO Ekstraklasy, o ile nie pozwolą gościom na sprawienie niespodzianki. W styczniu Ruch rozegrał sparing z Sandecją i zakończył się on nietypowym wynikiem 5:3.

Wicelider Arka Gdynia powalczy na wyjeździe z Puszczą Niepołomice. Piłkarzom obu zespołów nie dopisywało samopoczucie w przerwie reprezentacyjnej, ponieważ w poprzedniej kolejce zakończyła się ich seria meczów bez porażki. Trzeci w tabeli ŁKS Łódź podejmie Zagłębie Sosnowiec, czyli były klub jego szkoleniowca Kazimierza Moskala.

Puszcza Niepołomice - Arka Gdynia / nd. 02.10.2022 godz. 15:00

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Podbeskidzie Bielsko-Biała / nd. 02.10.2022 godz. 18:00

Chrobry Głogów - Odra Opole / pon. 03.10.2022 godz. 18:00