Zabójcze dziesięć minut Barcelony! Robert Lewandowski znowu zrobił swoje

Show Barcelony w meczu z Athletic Bilbao! Duma Katalonii bez najmniejszych problemów wygrała na Camp Nou 4:0, a gola i asystę zaliczył Robert Lewandowski.

Michał Piegza
Robert Lewandowski Getty Images / David S. Bustamante/Soccrates / Robert Lewandowski
Po sobotniej wygranej Realu Madryt Barcelona do lidera La Liga traciła sześć punktów.

Wicemistrzowie Hiszpanii na stratę punktów w potyczce z nieobliczalnym Athletikiem nie mogli sobie pozwolić. Gospodarze mieli także w pamięci fakt, że za kilka dni czeka ich niezwykle ważna potyczka w Lidze Mistrzów z Bayernem Monachium.

FC Barcelona sprawę załatwiła błyskawicznie. Już po 22 minutach było 3:0! Małą kanonadę w 12. minucie rozpoczął Ousmane Dembele. Strzał Francuza odbił Unai Simon, piłkę przejął Robert Lewandowski i dograł wprost na głowę Dembele.

Sześć minut później gospodarze książkowo skontrowali rywala, który starał się szybko wyrównać. Sergi Roberto wymienił piłkę z Dembele i po chwili uderzeniem z pola karnego pokonał bramkarza gości. Piłka po drodze odbiła się jeszcze od Inigo Martineza.

Po kolejnych czterech minutach na listę strzelców wpisał się reprezentant Polski. Dogrywał Dembele, "Lewy" zdołał odwrócić się z piłką w polu karnym i bez większych problemów pokonał Simona.

W tym momencie było już jasne, że Athletic z Camp Nou wróci bez punktów, za to z pokaźnym bagażem goli. Do końca 1. połowy gospodarze wyraźnie oszczędzali siły. Pojawił się za to problem, kiedy w 33. minucie z powodu urazu plac gry opuścił Gavi. Z kolei w drużynie gości kontuzja zmusiła do zejścia z boiska Andera Herrerę, a w 2. połowie jego zmiennika Daniela Garcię.

Po zmianie stron gracze z Bilbao dość nieśmiało starali się uratować honor. To jednak nie był ich dzień. To Barcelona w 53. minucie powinna cieszyć się z czwartego trafienia. Daniel Garcia ratując zespół, uderzył w słupek własnej bramki.

W 62. minucie z boiska zszedł Lewandowski, którego zmienił Ansu Fati. Polak będzie potrzebny Xaviemu w ważnym meczu w Lidze Mistrzów. Na placu gry pojawił się także Ferran Torres, który w 67. minucie stanął przed szansą na gola. Jego strzał z ostrego kąta obronił Simon. Bramkarz był bez szans sześć minut później. Kolejny raz asystował Dembele, a Torres strzałem między nogami Simona ustalił, jak się później okazało, wynik gry.

W końcówce niewiele się działo na boisku. Gospodarze radzić musieli sobie w dziesiątkę. Urazu barku doznał Roberto, a Xavi wcześniej wykorzystał limit zmian.

Barcelona dowiozła czterobramkowe prowadzenie, chociaż w 89. minucie gospodarze dwukrotnie wybijali piłkę sprzed linii bramkowej. Drużyna Xaviego do Realu Madryt traci w La Liga trzy punkty.

FC Barcelona - Athletic Bilbao 4:0 (3:0)
1:0 - Ousmane Dembele 12'
2:0 - Sergi Roberto 18'
3:0 - Robert Lewandowski 22'
4:0 - Ferran Torres 73'

FC Barcelona: Marc-Andre ter Stegen - Sergi Roberto, Jules Kounde (63' Marcos Alonso), Eric Garcia, Alex Balde - Pedri (63' Ferran Torres), Sergio Busquets, Frenkie de Jong - Ousmane Dembele (77' Pablo Torre), Robert Lewandowski (63' Ansu Fati), Gavi (33' Franck Kessie)

Athletic Bilbao: Unai Simon - Oscar de Marcos (60' Inigo Lekue), Yeray Alvarez, Inigo Martinez, Yuri Berchiche - Oier Zarraga (70' Unai Vencedor), Mikel Vesga - Nico Williams, Ander Herrera (21' Daniel Garcia, 60' Oihan Sancet), Alejandro Berenguer - Inaki Williams (70' Raul Garcia).

Żółte kartki: Busquets, Garcia (Barcelona) oraz de Marcos, Vesga (Athletic).