Wisła uniknęła kompromitacji. Awans w nieprawdopodobnych okolicznościach

Wisła Kraków w dramatycznych okolicznościach pokonała Puszczę Niepołomice i gra dalej w Pucharze Polski. O wszystkim decydowały rzuty karne, choć w końcówce dogrywki gospodarze mieli wszystko w swoich rękach i mogli to rozstrzygnąć wcześniej.

Tomasz Galiński
piłkarze Wisły Kraków WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: piłkarze Wisły Kraków
Nieprawdopodobny przebieg miało to spotkanie. Gdy w 119. minucie Puszcza Niepołomice miała na boisku dziewięciu zawodników przeciwko jedenastu rywalom na skutek dwóch czerwonych kartek, wydawało się, że jest już - mówiąc kolokwialnie - pozamiatane. Wisła Kraków prowadziła 2:1, grała z przewagą dwóch zawodników i nic nie wskazywało na to, by w samej końcówce coś miało się zmienić. Świetny strzał zza pola karnego oddał jednak Adam Kramarz i nieoczekiwanie czekał nas konkurs rzutów karnych, który należał do gospodarzy.

W ogóle dogrywka w niczym nie przypominała podstawowego czasu gry. Nie był to najlepszy, najbardziej obfitujący w boiskowe emocje mecz piłki nożnej w tym tygodniu. Wyglądało to jak starcie dwóch... drużyn pierwszoligowych. Akcje były szarpane, często oglądaliśmy proste straty. Płynność gry była na niskim poziomie.

Zdarzały się też błędy indywidualne, które prowadziły do goli. Tak było przy trafieniu Momo Cisse, który skorzystał z ciekawego podania Wiktora Szywacza i fatalnej pomyłki Tomasza Wojcinowicza. Bramka dla Puszczy padła natomiast po błędzie Konrada Gruszkowskiego. Najpierw nie trafił w piłkę, potem pozwolił na dośrodkowanie spod linii końcowej i Hubert Tomalski z bliska już się nie pomylił. Gruszkowski nie tylko nie pomagał w defensywie, a poza tym pozbawił ładnej asysty wspomnianego Szywacza, gdy z pięciu metrów główkował obok bramki.

Wisła częściej była przy piłce, lecz nie przekładało się to na sytuacje. W drugiej połowie okazji praktycznie nie było. Poza kilkoma słabymi strzałami z dystansu nie działo się w zasadzie nic. Puszcza umiejętnie się broniła i przy każdej okazji wytrącała gospodarzy z rytmu.

Czegoś jednak zabrakło pod koniec pierwszej części dogrywki. Urwał się na skrzydle Bartosz Jaroch, a następnie dwaj rezerwowi Hiszpanie zrobili całą robotę w polu karnym. Luis Fernandez do Angel Rodado, który z bliska dał Wiśle upragnione prowadzenie. Po chwili sytuacja krakowian zrobiła się jeszcze bardziej komfortowa, bo za drugą żółtą kartkę boisko opuścić musiał Jakub Serafin. Na domiar złego w samej końcówce dogrywki czerwoną kartkę obejrzał również Wojcinowicz. Miało być już po emocjach, a tymczasem mieliśmy zwrot o 180 stopni, choć finalnie to Wisła się cieszy z awansu.

Wisła Kraków - Puszcza Niepołomice 2:2 (1:1, 1:1, 2:1) k. 6:5
1:0 Momo Cisse 31'
1:1 Emile Thiakane 37'
2:1 Angel Rodado 102'
2:2 Adam Kramarz 120+1'