Relacje na żywo
  • wszystkie
  • MŚ 2022
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Kataru. Jasny przekaz i wezwanie

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie nieprzestrzegania praw człowieka w Katarze. Państwo-gospodarz MŚ 2022 zostało wezwane do wypłaty odszkodowań.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Stadium 947 PAP/EPA / Noushad Thekkayil / Na zdjęciu: Stadium 947
Wszystkim ofiarom organizacji piłkarskiego mundialu Katar 2022 należy się odszkodowanie. FIFA powinna pomóc rodzinom zmarłych pracowników-migrantów - wynika z rezolucji przyjętej w czwartek przez Parlament Europejski.

Posłowie PE wyrazili ubolewanie z powodu śmierci i obrażeń ciała tysięcy migrantów (głównie z sektora budowlanego), którzy pracowali dla państwa z Zatoki Perskiej w przygotowaniu infrastruktury na Mistrzostwa Świata 2022 (turniej jest rozgrywany w dniach 20 listopada - 18 grudnia).

Katar oficjalnie przyznał się do 35 przypadków śmiertelnych, ale liczba ofiar prawdopodobnie jest znacznie większa. Nawet kilkanaście tysięcy pracowników-migrantów mogło zginąć przy budowie infrastruktury na mundial 2022.

ZOBACZ WIDEO: Eksperci liczą na reakcję Lewandowskiego. "Na pewno będzie wkurzony"

PE potępił władze Kataru i wezwał do zadośćuczynienia poszkodowanym i rodzinom ofiar. "Parlament wzywa również FIFA do wniesienia wkładu w stworzeniu kompleksowego programu naprawczego dla rodzin pracowników jako rekompensaty za warunki, w jakich się znaleźli" - czytamy w rezolucji (cytat za stroną europarl.europa.eu).

Parlament zwrócił się też do krajów UE, zwłaszcza Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, by wywierały naciski na UEFA oraz FIFA w celu dokonania gruntownej reformy. Obejmowałaby ona m.in. wprowadzenie demokratycznych i przejrzystych procedur przyznawania organizacji MŚ w piłce nożnej oraz wymóg przestrzegania praw człowieka przez państwo-gospodarza.

Zobacz:
Katar rajem dla podróżujących komunikacją miejską. Ceny mogą zaskoczyć
Szykuje się bunt? Kolejny kraj ma dosyć Infantino!

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

FIFA popełniła błąd, przynając organizację MŚ 2022 Katarowi?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×