Gra na mundialu z rosyjską flagą. Jest komentarz FIFA. Skandaliczny!

O szokującym geście reprezentanta Kamerunu Gaela Ondouy na mistrzostwach świata Katar 2022 mówili wszyscy. Każdy też czekał na stanowczą reakcję FIFA. Niestety ta kolejny raz nie stanęła na wysokości zadania.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Gael Ondoua (po lewej) Getty Images / David Ramos - FIFA / małe zdjęcie: Soccrates Image / Na zdjęciu: Gael Ondoua (po lewej)
Pomimo, że FIFA zabrania jakichkolwiek manifestacji względem swoich poglądów, to Gael Ondoua znalazł sposób, żeby "przemycić" pewną sprawę podczas mundialu 2022.

Przypomnijmy, że podczas meczu Szwajcaria - Kamerun na jego butach pojawiły się dwie maleńkie flagi: Kamerunu oraz Rosji.

Ondoua zdecydował się na taki gest, gdyż ma podwójne obywatelstwo. Jak sam zresztą przyznał w rozmowie z "Championat", w 95 procentach czuje się właśnie Rosjaninem.

Więcej o tym pisaliśmy tutaj -->> Na jego butach znalazła się rosyjska flaga. Jest reakcja

ZOBACZ WIDEO: "Miał ciężkie dni". Wtedy Robert Lewandowski poczuł ulgę

Nie przeszkadza mu to jednak w tym, żeby na MŚ reprezentować barwy Kamerunu. I gdy wszyscy oczekiwali stanowczej reakcji FIFA na jego manifest, światowa organizacja (która wcześniej wykluczyła Rosję ze wszystkich rozgrywek) kolejny raz zachowała się skandalicznie.

Sprawy 27-latka... po prostu nie będzie. - Mogę państwu powiedzieć, że komisja dyscyplinarna o tym wie, ale tu nie ma problemu, bo wychował się w Rosji. Pochodzi z Kamerunu i Rosji, a to tylko flaga jego kraju - odniósł się do sprawy rzecznik prasowy FIFA Giovanni Marti cytowany przez telewizję NRK.

Dziennikarze drążyli jednak temat i nawiązali do ostatniej afery z opaską kapitańską "One Love", jaką chcieli zakładać zawodnicy kilku reprezentacji podczas turnieju w Katarze.

FIFA tego zakazała, a kapitanowie, którzy zdecydowaliby się na taki gest, mieli być natychmiastowo po rozpoczęciu meczów karani żółtymi kartkami. W efekcie kilka europejskich reprezentacji zrezygnowało z zakładania tęczowych opasek.

To - według dziennikarzy, obserwatorów i ekspertów - zdecydowanie mniejszy manifest od umieszczenia rosyjskiej flagi na bucie. Na ten temat Marti nie chciał jednak zabierać głosu. - Nie chcę wchodzić w szczegóły na ten temat. To wszystko, co chcę powiedzieć - urwał temat.

Inni nie mają wątpliwości


- To polityczne oznaczenie, które jest postrzegane jako wsparcie dla zdyskwalifikowanej drużyny - grzmi sekretarz generalny Komitetu Helsińskiego Berit Lindeman w rozmowie NRK.

- Jeśli to nie prowadzi do reakcji, to ponownie pokazuje, jak FIFA wymyka się spod kontroli - dodał.

- Wykazał całkowity brak taktu oraz zrozumienia napiętej sytuacji, w jakiej znajduje się Europa. To wyraźna prowokacja dla bardzo dużej liczby osób - tak z kolei skomentował wszystko piłkarski ekspert NRK Carl-Erik Torp. - Z czysto moralnego punktu widzenia uważam, że FIFA musi wkroczyć.

Obaj mają jasne zdanie, że Ondoua zrobił to celowo i z premedytacją, a FIFA patrzy na pewne zachowania "przez palce".

Urodzony w Kamerunie zawodnik to jedyny zawodnik mundialu 2022 z rosyjskim paszportem. Po tym, jak Władimir Putin w lutym tego roku wydał rozkaz ataku na Ukrainę, FIFA zdecydowała się wykluczyć reprezentację Rosji z barażów o MŚ.

W swoim drugim meczu na katarskim mundialu 2022 Kamerun zagra z Serbią. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 28 listopada, początek o godz. 11:00.

Zobacz także:
Hit pod dodatkowym napięciem. Niemcy na krawędzi
Mamy los w swoich rękach! Oto wszystkie warianty dla Polski

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Gael Ondoua powinien zostać ukarany przez FIFA?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×