Bezbarwna Walia nie dała rady Anglikom i pożegnała się z mundialem

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Anglii
PAP/EPA / / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Anglii

W meczu 3. kolejki grupy B mistrzostw świata w Katarze reprezentacja Anglii nie dała szans Walii (3:0) i z pierwszego miejsca awansowała do 1/8 finału mundialu.

Anglicy przystępowali do wtorkowej rywalizacji po remisie 0:0 z Amerykanami i byli zdecydowanymi faworytami starcia z Walią, która w drugiej serii gier poległa z Iranem 0:2.

Od początku spotkania podopieczni Gareth'a Southgate'a starali się narzucić swój styl gry, co im się udało.

Synowie Albionu dzielili i rządzili na boisku, zaś Walijczycy w pierwszej połowie potyczki wyglądali na bezradnych. Mimo to, Ben Davies oraz spółka grali chociaż skutecznie w defensywie i przed przerwą nie stracili gola.

Najlepszą, wydaje się, że stuprocentową okazję do zdobycia bramki w 10. minucie konfrontacji zmarnował Marcus Rashford, który przegrał pojedynek sam na sam z Danny'm Wardem. Ostatecznie pierwsza połowa batalii zakończyła się bezbramkowym remisem.

Tuż po zmianie stron Rashford się zrehabilitował, gdyż dobrze przymierzył z rzutu wolnego z około 20 metrów. W tej sytuacji lepiej mógł się zachować golkiper walijskiej drużyny, Ward.

Nie minęło 69 sekund, a było już 2:0 dla reprezentacji Anglii. W 51. minucie znakomite podanie na dalszy słupek zagrał Harry Kane, zaś Phil Foden dopełnił formalności i z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki.

Anglicy nie zamierzali zwalniać tempa, natomiast w 68. minucie meczu Marcus Rashford skompletował dublet. Zawodnik Manchesteru United otrzymał zagranie z głębi pola, ograł Connora Robertsa i mocnym uderzeniem pokonał Danny'ego Warda.

Później półfinaliści poprzedniego mundialu już tylko kontrolowali boiskowe wydarzenia i spokojnie dowieźli to pewne zwycięstwo do końcowego gwizdka słoweńskiego arbitra Slavko Vincicia.

MŚ 2022, 3. kolejka gr. B:

Walia - Anglia 0:3 (0:0) 0:1 - Marcus Rashford 50' 0:2 - Phil Foden 51' 0:3 - Marcus Rashford 68'

Walia: Danny Ward - Neco Williams (36' Connor Roberts), Chris Mepham, Joe Rodon, Ben Davies (59' Joe Morrell) - Joe Allen (81' Rubin Colwill), Ethan Ampadu - Gareth Bale (46' Brennan Johnson), Aaron Ramsey, Daniel James (77' Harry Wilson) - Kieffer Moore.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker (57' Trent Alexander-Arnold), John Stones, Harry Maguire, Luke Shaw (65' Kieran Trippier) - Declan Rice (57' Kalvin Phillips) - Jordan Henderson, Jude Bellingham - Phil Foden, Harry Kane (57' Callum Wilson), Marcus Rashford (75' Jack Grealish).

Żółte kartki: Daniel James, Aaron Ramsey (Walia).

Sędziował: Slavko Vincić (Słowenia).