Decyzja mogła być trudniejsza niż przed wcześniejszymi mistrzostwami świata, ponieważ po raz pierwszy będzie trzech gospodarzy. Jak dotąd, dwa kraje podjęły się goszczenia mundialu tylko w 2002 roku, kiedy mecze rozgrywano w Japonii i w Korei Południowej. Pozostałe turnieje były w jednym kraju.
Tym razem gospodarzami MŚ 2026 będą Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk. FIFA przyznała reprezentacjom tych krajów automatyczną kwalifikację. Tym samym w eliminacjach w strefie CONCACAF będą do wywalczenia jeszcze trzy miejsca, a ich format nie został jeszcze ustalony.
Mundial w 2026 roku będzie pierwszym w historii, w którym o mistrzostwo świata powalczy 48 drużyn, a nie jak od 1998 do 2022 roku 32 zespoły. Do Ameryki Północnej i Środkowej wybierze się 16 reprezentacji z Europy, dziewięć z Afryki, osiem z Azji, sześć z Ameryki Południowej i jedna z Oceanii. Pozostają jeszcze dwa miejsca, które zostaną obsadzone poprzez baraże interkontynentalne. Tym razem wezmą w nich udział przedstawiciele wszystkich kontynentów poza Europą.
FIFA postanowiła, że we wrześniu 2024 roku zostanie wybrane miejsce rozegrania mistrzostw świata w 2030 roku. Także w tym mundialu ma uczestniczyć 48 zespołów. Znane są kandydatury Arabii Saudyjskiej wspólnie z Egiptem i Grecją, Argentyny wspólnie z Urugwajem, Chile wspólnie z Paragwajem, Hiszpanii wspólnie z Portugalią i Ukrainą, a także Maroka.
Czytaj także: UEFA wymierzyła kary gigantom. Największa dla PSG
Czytaj także: Reforma Ligi Mistrzów. UEFA uzgodniła detale
ZOBACZ WIDEO: To ich obserwował w weekend selekcjoner. Padają konkretne nazwiska