Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Kadra zatruta kłótnią o forsę (OPINIA)

Kadra się teraz nie rozsypuje - ona się rozsypała już w Katarze, tylko wtedy próbowano okłamywać opinię publiczną, że wszystko jest w porządku. Teraz to ta kadra się oczyszcza. To nie Skorupski ośmieszył trenera i jego sztab. Oni ośmieszyli się sami.

Dariusz Tuzimek
Dariusz Tuzimek
piłkarze reprezentacji Polski Getty Images / Zhizhao Wu / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski
Afera premiowa kadry z mundialu w Katarze wróciła i to w najmniej odpowiednim momencie - tuż przed startem eliminacji Euro 2024. Teraz kiedy kadra powinna być jednością przed ważnymi meczami z Czechami (piątek) i Albanią (poniedziałek), dowiadujemy się, że reprezentanci jeszcze trzy miesiące temu byli tak ze sobą pokłóceni o podział kasy, że nie mogli na siebie patrzeć.

Wywiad przeprowadzony, przez Łukasza Olkowicza dla "Przeglądu Sportowego" z bramkarzem kadry Łukaszem Skorupskim  jest hekatombą, która zmiata z powierzchni ziemi te wszystkie kłamstwa i krętactwa, które próbowano nam wciskać, że w Katarze nie było żadnego sporu o premię, a wszystko ustalono w pięć minut.

Dosyć żałośnie wyglądają dziś pomundialowe wywiady Grzegorza Krychowiaka i Roberta Lewandowskiego na ten temat. A jak w tym świetle wyglądają wielogodzinne tłumaczenia medialne Czesława Michniewicza, niech każdy oceni sam. Ja akurat w tym przypadku w ogóle zaskoczony nie jestem.

ZOBACZ WIDEO: Grzegorz Krychowiak wróci do reprezentacji Polski? "Nie wykluczam tego"

Wypowiedzi Skorupskiego są o tyle ważne, że publicznie potwierdzają grudniowe ustalenia dziennikarzy: kadra była zatruta kłótnią o forsę. Wystarczy, krótki cytat z tej rozmowy: - Zaczęły się kłótnie między nami, rozmowy z trenerem. Tak trochę nakręcaliśmy się już wszyscy w ekipie, szczerze ci powiem: premia, premia, kiedy premia? Atmosfera była piękna, ale później wszystko się zepsuło. Wychodzimy z grupy i zamiast się cieszyć, nagle zaczęliśmy kłócić się o tę premię. Ci mają mieć tyle, inni tyle. Ale to tak się kłóciliśmy, że nie gadaliśmy z pewnymi zawodnikami.

Czas mija, szczegóły się nam zacierają, więc warto przypomnieć, kto się z kim i o co kłócił. Oto ustalenia tego samego autora - Łukasza Olkowicza - z grudnia, gdy napisał na łamach "PS" o konkretach dzielenia premii. Nawet dzisiaj te fakty są porażające.

"Wewnątrz reprezentacji za sprawy finansowe odpowiadają Robert Lewandowski, Kamil Glik, Wojciech Szczęsny i Grzegorz Krychowiak. Nic w tym dziwnego - są najstarsi, najbardziej doświadczeni. Przy premiach od PZPN podział jest czytelny i obowiązuje od lat - pieniądze rozdziela się w zależności od minut spędzonych na boisku. Zawodnik dostaje tyle, na ile zapracował" - pisał.

"Wobec dodatkowej premii od Morawieckiego najstarsi gracze postanowili przyłożyć szablon obowiązujący przy podziale bonusów z PZPN - grasz najwięcej, to i zarabiasz najwięcej. (...) Pierwotny podział zaproponowany przez rządzącą czwórkę zakładał, że ci z podstawowego składu wezmą z premii od premiera po 3 mln zł. Do tych, którzy nie podnieśli się z ławki, miało trafić 400 tys. zł.
M.in. Grzegorz Krychowiak był odpowiedzialny za sprawy finansowe kadry M.in. Grzegorz Krychowiak był odpowiedzialny za sprawy finansowe kadry
Propozycja nie spodobała się znacznej większości reprezentantów. Chodziło o procentowy rozkład podziału, ale również o to, że w zasadzie nie mieli nic do powiedzenia. (...) W podgrupach zaczęło się narzekanie na podział zaproponowany przez starszyznę. Pozostali uważali, że przy tak ogromnej premii różnica pomiędzy grającymi i tymi z ławki jest zbyt duża" - można było przeczytać.

"Wielu nie spodobało się, że mają tak po prostu zaakceptować ich ustalenia. Zaczęły się narzekania, choć po cichu. Otwarcie nikt przed grupą trzymającą władzę nie wystąpił. (...)
Michniewicz zaproponował, żeby premię podzielić równo. (...) Selekcjoner uważał, że z całej puli do sztabu powinno trafić 10 mln zł. Na to nie przystał Lewandowski i powiedział o 5 mln zł.

(...)

Być może pieniądze trafiłyby z Polski do zawodników po spotkaniu z Argentyną, ale nie mogły, bo zainteresowani nie wiedzieli, jakie ustalenia dotyczące rozliczeń przekazać otoczeniu premiera. Ostatecznie stanęło na nowym podziale, a w wypracowaniu bardziej kompromisowego stanowiska spory udział miał Lewandowski - wyszło, że 2 mln trafi do zawodników grających i 1 mln dla tych z ławki. Nie zadziałano jednak wystarczająco szybko, by wyrobić się ze wszystkim przed meczem w 1/8 finału MŚ" - pisał Olkowicz.

I ostatni, jakże smaczny cytacik, już nie na temat kasy, ale na temat team spirit w tej drużynie: "W Katarze trwa pożegnanie reprezentantów z mundialem po porażce z Francją. Nie ma na nim Krychowiaka, Szczęsny spędza czas z rodziną, a Lewandowski wyjechał po meczu. Pozostali dziękują sobie za cały turniej".

Prawda, że oglądanie w tym świetle sporu wokół reprezentacji Polski pozwala dużo więcej rozumieć z tego, co wydarzyło się w Katarze? Łatwiej odgadnąć, kto na kogo nie mógł patrzeć i kto z kim nie chciał gadać. Bo z jakiego powodu, to akurat wiadomo.

Nie zgadzam się z dzisiaj postawioną tezą Marka Koźmińskiego (cały wywiad TUTAJ), że ta kadra właśnie się rozsypuje. Że Skorupski "ośmieszył trenera, sztab kadry pracujący przy reprezentacji i kolegów z zespołu. Do niedawna odbieraną przez wszystkich grupę fajnych chłopaków przeistoczył w ekonomicznych krwiopijców".
Łukasz Skorupski wrzucił granat do szatni reprezentacji Polski Łukasz Skorupski wrzucił granat do szatni reprezentacji Polski
Otóż ta kadra się teraz nie rozsypuje, ona się rozsypała już w Katarze, tylko wtedy próbowano okłamywać opinię publiczną, że wszystko jest w porządku. Teraz to ta kadra się oczyszcza. To nie Skorupski ośmieszył trenera i jego sztab. Oni ośmieszyli się sami. I nie Skorupski przeistoczył fajnych chłopaków w ekonomicznych krwiopijców. Kto miał trochę oleju w głowie, potrafił już w grudniu - po doniesieniach medialnych - ocenić, jak "fajni" są bohaterowie z Kataru.

Robienie teraz winowajcy ze Skorupskiego, że nie trzyma buzi na kłódkę - odbieram jak przekonywanie do tego, żeby w sprawie afery premiowej dalej kłamać. Nadal kluczyć, lawirować, ściemniać, nie dopowiadać. Że to niby dla dobra drużyny. Nie, nic bardziej błędnego! Ta drużyna - jeśli rzeczywiście ma być drużyną - musi się oczyścić. Wywiad Skorupskiego jest świetną ku temu okazją. On przynajmniej miał jaja i stanął twarzą w twarz z kwestią, która tak zatruła reprezentację.

Że lekcja z afery premiowej nadal nie została w kadrze odrobiona świadczą obecne uniki Roberta Lewandowskiego przed mediami. Nie było go na konferencji prasowej otwierającej zgrupowanie, chociaż bywał na niej zawsze. I już zapowiedział, że do meczu z Czechami z dziennikarzami się nie spotka. Słabe to.

Mam nadzieję, że - słynne już - "otoczenie Roberta" przekona kapitana, żeby przed meczem z Albanią jednak stanął odważnie i zmierzył się z tematem. Tu nie ma się czego bać, on na tym może tylko wygrać. Bycie kapitanem reprezentacji to nie tylko zakładanie opaski na rękaw koszulki.

Wywiad Skorupskiego jest ważny nie tylko ze względu na wątki dotyczące afery premiowej. Bo ta rozmowa jest też rzuceniem wyzwania staremu porządkowi w kadrze. Tylko naiwnym może się wydawać, że wszyscy w drużynie są zadowoleni, nawet wtedy gdy nie grają i że w pełni akceptują zastaną i zabetonowaną hierarchię "starych" w drużynie.

A grupa trzymająca władzę jest na tyle silna, że nie był tego w stanie zmienić żaden selekcjoner. Dziś jeszcze nikt nie potrafi sobie wyobrazić kadry bez Lewandowskiego, ale już jest kadra bez Krychowiaka i Glika.

Skorupski rzuca wyzwanie temu utartemu porządkowi w reprezentacji. W dalszej części długiego wywiadu z bramkarzem pojawia się wątek, że on jest w kadrze już ponad dekadę i zagrał w niej raptem... osiem meczów. A zaraz skończy 32 lata! On nie chce grzecznie czekać. Warto też poczytać, co Skorupski mówi o tym, jak w kadrze "odpalano" Łukasza Fabiańskiego, który tak się zniechęcił, że w końcu sam z reprezentacji zrezygnował.

Skorupski rzuca wyzwanie temu układowi. Teraz w kadrze będzie mu przez chwilę trudno, ale to twardy facet. Co chwila powtarza: - Mam na to wywalone.

Jeśli tak jest naprawdę, to on to wytrzyma.

A Fernando Santos z Grzegorzem Mielcarskim staną po marcowym zgrupowaniu przed trudnym zadaniem: przeciąć ten węzeł gordyjski i skończyć ze starym układem? Postawić na nowe otwarcie? Jeśli tego nie zrobią, będą ten katarski syf ciągnąć ze sobą przez całe eliminacje.

Dariusz Tuzimek

Wszystkie mecze obejrzysz na TVP 1 w Pilocie WP. 

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (54)
 • Anna Sar-4 Zgłoś komentarz
  Brawo panie Tuzimek. Od czasu do czasu zdarzy sie Panu dobry artykul, gdzie napisze Pan prawde. Niech Pan doda tylko, ze ta czworka ktora Pan wymianil odpowiedzialna jest nie tylko za sprawy
  Czytaj całość
  finasowe ale za wszystko, za powalania, za zmiany trenerow, za wiekszosc rzeczy w mediach, za wszystko.
  • W0jtech Zgłoś komentarz
   @Ryszard Ochódzki - tęczowy prezesie, powinien Pan doradzać kadrze jak się robi wałki za pełne stawki, bezpiecznie tak żeby byle łajza się nie przyczepiła. Kadrze brakuje Pańskiego
   Czytaj całość
   doświadczenia i polotu - łubu dubu i do przodu!
   • Ryszard Ochódzki Zgłoś komentarz
    Co za żenujący kopacze. Prostactwo, kołtuństwo, chciwość w tym są dobrzy.
    • norebo Zgłoś komentarz
     Cały ten najazd na reprezentację okazał się skuteczny. Pan Michniewicz zwolniony, pożałujemy tego w przyszłości bo długuo, bardzo długo żaden selekcjoner nie osiągnie wymiernego
     Czytaj całość
     sukcesu. Rozwalona została jedność drużyny i jedność celu, a młodzi są cieniasami. Żadne Santosy nie pomogą, zgarną kasę i nas obśmieją. A my się będziemy grzać się w tym polskim piekiełku
     • Marianek07 Zgłoś komentarz
      Panie Tuzimek. Wreszcie coś mądrego. Chociaż to chore to przypomnę kadrowiczom, że milczenie jest złotem :))) Pinokio jak zwykle obiecał i g.... macie z tego. Pan Lewy z kolesiami chciał
      Czytaj całość
      wszystkich wy...... Brawo Łukasz!!!!!
      • Bogdan248 Zgłoś komentarz
       Liżecie przedziałek Lewandowskiego, a on stoi tylko na ochłapie. Zobaczycie najbliższy mecz. Będzie stał tylko i liczył na okazję3.
       • Mimk Zgłoś komentarz
        Ktoś tam dobrze napisał. Jak można się kłucic o pieniądze kosztem reprezentacji ? I jak można dzielić kolegów z kadry na gorszych i lepszych ? Jak tak można? Kurdę gdybym zarabiał
        Czytaj całość
        tyle co np Lewandowski to nawet bym tych premi nie brał bo byłoby mi wstyd .
        • Mimk Zgłoś komentarz
         Brawo Skorupski . A Lewandhinio RL9 5asysta jak nie chce chodzić na konferencję to niech odda opaskę jakiemuś normalnemu !
         • Lazyfox Zgłoś komentarz
          I czar piłki toczonej byle jak ale w zgodzie, prysł jak bańka mydlana. Ten trener stawiał do kąta nie takie hm, gwiazdy. Chętnie pooglądam.
          • Zorkin Król SF Zgłoś komentarz
           Lewy zatruwał, zatruwa i będzie zatruwał naszą kadrę dopóki się go z niej nie wyrzuci. To największy aferzysta, któremu poprzewracało się w głowie, zwolnił dwóch trenerów, ustala
           Czytaj całość
           skład, żądał dla siebie 3 mln premii za kompromitację na Mundialu, schodzi z treningów, nie wychodzi do dziennikarzy i kibiców, nie przychodzi na konferencje - jak taka osoba może być kapitanem? Dlaczego dostał powołanie skoro jest bez formy, od wielu meczów jest wybierany najgorszym lub jednym z najgorszych zawodników w drużynie. Jeśli Santos nie wyrzuci Lewego z drużyny to jego dni w kadrze są policzone, będzie kolejnym trenerem zwolnionym przez Lewcia. Każdy kto zna się na piłce wie, że Lewy to trucizna silniejsza od cyjanku i coraz więcej osób ma w końcu odwagę aby to głośno powiedzieć.
           • Jacekk1981 Zgłoś komentarz
            Ale żenada.Bardzo to słabe.W reprezentacji gra się dla swojego kraju,to jest wyróżnienie a nie polowanie na hajs.W USA czy w Kanadzie ,tam grają za darmo dla związku a pieniądze dostają
            Czytaj całość
            od sponsorów.
            • Egon Zgłoś komentarz
             Lewy zarabia miliony już srają kasą ale i tak łapy pierwszy kładzie na dodatkowych "groszach" niepojęte
             • mazór Zgłoś komentarz
              Lewy jest szefem reprezentacji i on powinien rozdzielać premie .Jest najlepszym polskim piłkarzem wszechczasów .
              Zobacz więcej komentarzy (25)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×